روانشناسی

چگونه فرزند خوش‌بینی تربیت کنیم؟

راهکارهایی برای تربیت فرزند خوش بین

تربیت کودک کاری بسیار پیچیده و گاهی سر در گم کننده است. با فعال کردن روحیه خوش‌بینی در کودکان، وضعیت روحی و روانی آنها در مواجه با مسائلی هم‌چون میزان رضایت از زندگی، هدفمند کردن زندگی و جذب انگیزه بیشتر ارتقاء می‌یابد.
که این می‌تواند تاثیر به‌سزایی در آینده آنها نیز داشته باشد.

نیاز به خوش‌بینی و داشتن باور مثبت به دنیا، بیشتر از همیشه در وضعیت زندگی امروز بشر احساس می‌شود. روش‌های گوناگونی برای تقویت خوش بینی در کودکان وجود دارد. در ادامه با روش‌هایی برای تربیت فرزند خوش بین و مثبت اندیش همراه ما باشید.

 

راهکارهایی برای تربیت فرزند خوش‌بین :

 

چگونه فرزندی خوشبین تربیت کنیم؟
چگونه فرزند خوشبینی تربیت کنیم؟

 

1. دست از گله بردارید و الگوی مثبت‌اندیشی باشید :

مسلما کودک رفتار شما را تقلید خواهد کرد، پس اگر می‌خواهید کودکتان روحیه مناسبی داشته باشد، تغییر را از خودتان آغاز کنید.
ذات بدبینی، تمرکز بر افکار منفی و ناامید کننده است. هرچه بیشتر از ‌بی‌پولی و روز کاری سختتان غر بزنید، فرزندانتان بیشتر این رفتار را می‌آموزند.
در عوض سعی کنید در مورد کارها یا اتفاقات مثبتی که افتاده با بچه‌ها گفتگو کنید. با هم قراری بگذارید و هر شب بهترین و بدترین اتفاق‌هایی را که آن روز افتاده بیان کنید.
خوش‌بینی ریشه‌هایش را از خانواده می‌گیرد و برعکس.

 

2. کودک را تشویق کنید که استرس را از خود دور کرده و ریسک پذیر شود :

همه ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا از فرزندان‌مان در برابر آسیب‌ها محافظت کنیم.
نگرانی‌های بی‌جا را رها کنید و خطرپذیری حساب‌شده را به فرزند خود بیاموزید. اجازه بدهید که تجربه‌های جدید و جالبی در زندگی داشته باشد.
نباید با این استدلال که او مهارت زیادی در فلان کار ندارد، او را از انجام آن فعالیت بازدارید. این کار اعتماد به نفسش را کم کرده و باعث نفوذ بدبینی در او می‌شود.
به گفته‌ی دکتر تامسون «فرزند شما نباید از تجربه کردن چیز‌های جدید بترسد.» او باید به خانه بیاید و بگوید «مامان موفق شدم!»

 

3. قبل از هر واکنشی کمی صبر کنید :

مداخله کردن برای بزرگ‌تر ها کار بسیار راحتی است اما با صبرکردن و نشان‌ندادن واکنش‌های سریع و فوری می‌توانید بهتر فکر کنید و با راه‌حل‌های بهتری مسائل کودک خود را حل کنید.
بگذارید کودک مستقل باشد و روی پای خودش بایستد. در این صورت، پس از موفقیت شادی بیشتری کسب خواهد کرد و فردی می‌شود که نسبت به توانایی‌های خود خوش‌بین است.

 

4. واقعبین باشید و قصه‌ها را برایش بازگو کنید :

خوش بینی، نیازمند واقع بینی و واقع اندیشی است، نه دلگرمی‌های دروغی. دادن امید دروغی به کودکان نه تنها آسیب زدن به آنهاست بلکه رمانی که واقعیت را بفهمند، اعتماد بنفس‌شان لطمه خواهد خورد.
قصه‌ها و داستان‌های افرادی که با مثبت‌اندیشی مشکلات را کنار گذاشته و موفق شده‌اند را برایشان بازگو کنید و توجه آنها را به افراد موفق با قدرت‌ها و توانایی‌های مثبت‌اندیشی جلب کنید.

 

5. استرس و ترس از انجام کار جدید را از آنها دور کنید :

اگر به دنبال تربیت یک کودک خوشبین و خوش‌اخلاق هستید پس منابع استرس را از او دور کنید. ممکن است فرزند شما در شروع انجام کاری، بترسد و خود را ناتوان بداند.
برای اینکه تغییرات مثبتی در نگاه کودک ایجاد کنید، باید از جملاتی اثرگذار بهره ببرید.
به او بگویید که همه‌ی بچه‌ها مثل او هستند. موفقیت‌های قبلی فرزندتان را یادآوری کنید تا خیالش راحت بشود که این‌بار نیز موفق خواهد شد.

 

چگونه فرزند خوش‌ بینی تربیت کنیم؟
چگونه فرزندی خوش‌بین تربیت کنیم؟

 

به خاطر داشته باشید که خوش‌بینی و مثبت‌اندیشی،‌ بهترین حس در زندگی است. چنین کودکی در آینده می‌تواند علی‌رغم شکست‌ها بالاخره راه موفقیت را پیدا کند.
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن