روانشناسی

اهمیت اختلاف فرهنگی در ازدواج

آیا اختلاف فرهنگی در ازدواج مشکل ساز می‌شود؟

بی شک ازدواج بزرگ‏ترین و مهم‏ترین حادثه زندگى هر انسانی است و موفقیت یا شکست در آن سرنوشت ساز خواهد بود.
وقتی دو نفر ازدواج می‌کنند تلاش می‌کنند تا در خیلی مسائل باب دل یکدیگر رفتار کنند. اما گاهی وجه اشتراک‌ها به حدی کم است که نه‌تنها پذیرشی صورت نمی‌گیرد بلکه بحث و مشاجره و نارضایتی هم به وجود می‌آورد.

حتما این جمله را شنیده‌اید که ” شما فقط با یک فرد ازدواج نمی‌کنید، با خانواده‌اش هم ازدواج می‌کنید ” در این میان کنار آمدن با فرهنگ خانواده همسر اهمیت زیادی دارد. رضایت پدر و مادر اصل بسیار مهمی است به خصوص اگر قرار است دو نفر با فرهنگ های مختلف با هم وصلت کنند.

تفاوت در زمینه‌های فرهنگی بر اساس تحقیقات در ایران یکی از مهم‌ترین عوامل زمینه‌ساز در طلاق‌ها می‌باشد.

منطقی است که قبل از اینکه به خواستگاری بروید، ابتدا درباره اختلاف فرهنگی خود و طرف مقابلتان تحقیق و حسابی فکر کنید و تناسب فرهنگی خود و طرف مقابل‌تان را بسنجید.

تاثیر اختلاف فرهنگی در ازدواج
اختلاف فرهنگی در ازدواج

 

اختلاف فرهنگی ابعاد مختلفی دارد، که در ادامه چند مورد از رایج‌ترین آن را مورد بحث قرار می‌دهیم:

1. آداب و رسوم : تشریفات و مراحل شروع یک زندگی بسیار وابسته به آداب و رسوم خانواده‌ها است. که اختلاف فرهنگی ممکن است از ابتدای کار موجب دلخوری و تنش بین زوجین و خانوادهایشان شود.

2. ارزش‌های مذهبی : اعتقادات مذهبی یک ارزش مهم برای ایرانی‌ها می‌باشد. که تفاوت در مذهب زوجین، در آینده ممکن است برای تربیت فرزندان مشکل ساز شود.

3. ارتباط و رفت و آمد با خانواده‌ها : در برخی از فرهنگ‌ها رفت و آمد خانوادگی امر مهمی می‌باشد، در صورتی که  برخی افراد حتی پدربزرگ و مادر بزرگ خود را نمی‌بینند.

4. تفاوت در روش زندگی : نحوه پوشش، مهمانی گرفتن یا میزان ارتباط با دوستان، غذا خوردن، حتی نوع صحبت کردن  از جمله مباحثی است که فرد در خانواده و جامعه خود یاد می‌گیرد. و هر کدام از این موارد می‌تواند مسائل مهمی در زندگی باشد که تفاوت فرهنگی می‌تواند باعث ایجاد تنش‌های طولانی مدت بین زوجین شود.

 

اختلاف فرهنگی در ازدواج
اختلاف فرهنگی در ازدواج

 

در نهایت نمی‌توان با قاطعیت گفت که افراد از فرهنگ‌های مختلف نمی‌توانند با هم ازدواج کنند، اما بی‌تردید تشابه فرهنگی می‌تواند نقش مهمی در موفقیت یک ازدواج داشته باشد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن