روانشناسی

چرا آقایون عذرخواهی نمی‌کنند؟ و شیوه درست عذرخواهی کردن چیست؟

معذرت خواهی

همه‌ی زوج‌ها اختلاف‌هایی دارند و با هم مشاجره می‌کنند. ولی آنچه که مهم است چگونگی حل این ناسازگاری‌ها است. اصولا آقایون تمایل چندانی به ابراز پشیمانی و عذرخواهی کردن ندارند و این مسئله، آزاردهنده‌ترین چیزی‌ است که در طول دعواها و سوتفاهم‌ها پیش می‌آید. اما زنان در مواجهه با برخوردهای توهین‌آمیز، آستانه تحمل پایین‌تری دارند و به همین دلیل مجبور می‌شوند بیشتر عذرخواهی کنند.

چرا مردان عذرخواهی نمی‌کند؟

1. بسیاری از مردها فکر می‌کنند اگر از همسرم عذرخواهی کنم، او دیگر احترامی برای من قائل نخواهد بود. اما کاملا برعکس است. اگر شما تواضع به خرج دهید و عذرخواهی کنید، احترام‌تان پیش همسرتان بیشتر خواهد شد.

2. جامعه‌ای مردسالار، آقایان را تشویق می کند که متکبر، با اعتماد به نفس و قوی باشند. از سوی دیگر، از زنان انتظار مهربانی و انعطاف‌پذیری دارد. در چنین جامعه‌ای، عذرخواهی کردن، نشان‌دهنده ضعف مرد به حساب می‌آید و انجام این کار سبب از بین رفتن اعتماد به نفس در مردان می‌شود.

3.یکی از دلایل عذر خواهی نکردن مردها این است که، می‌ترسند که شاید مورد بخشش قرار نگیرند. برای یک مرد پذیرش این نکته بسیار دردناک است که در برخی موارد از همسرش شکست بخورد.

 

معذرت خواهی آقایون
معذرت خواهی آقایون

 

برای آنکه معذرت خواهی موثر واقع شود، باید به طور کامل و درست بیان شود که پذیرش معذرت خواهی قطعی باشد.

شیوه درست عذرخواهی کردن:

1. ابتدا عبارت «متاسفم» یا «عذرخواهی می کنم» را به زبان بیاورید.
2. نشان دهید که از کار اشتباه خودتان با خبرید و مسئولیت آن را را بپزیرید.
3. اشتباه گذشته خود را جبران کنید.
4. قول دهید که دیگر این اشتباه را تکرار نمی‌کنید.

 

چگونه عذر خواهی کنم؟
چگونه عذر خواهی کنم؟

 

اگر نمی‌توانید با زبان عذرخواهی کنید، بنویسید. گاهی‌اوقات یک یادداشت و یا نامه بهتر از حرف زدن باعث می‌شود بتوانید همه احساساتتان را بدون اینکه حرفهایتان را فراموش کنید بیان کنید.

عذر خواهی کردن برای اکثر افراد جامعه ما دشوار می‌باشد. اگر فرهنگ عذر خواهی کردن در جامعه ما ترویج شود، همه افراد یاد می‌گیرند به حقوق خود احترام بگذارند و ایرادات خود را رفع کنند تا مجبور به معذرت خواهی نشوند.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن