اخباراخبار داغ

عربستان خواستار برگزاری نشست فوق‌العاده اوپک پلاس شد

عربستان سعودی خواستار دستیابی به توافق منصفانه ای برای تثبیت بازارهای نفت است.

عربستان سعودی خواستار برگزاری نشست فوق العاده تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک شامل روسیه برای متوازن کردن بازارهای نفت شد.

به گزارش ایسنا، عربستان سعودی در پی فشار فزاینده دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا برای اعلام آتش بس در جنگ قیمت که باعث ریزش بی سابقه قیمتهای نفت شده و هزینه تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا را بالاتر برده است، روز پنجشنبه خواستار برگزاری نشست فوق العاده اوپک و متحدانش شد.

طبق اعلام رسانه دولتی: عربستان سعودی خواستار دستیابی به توافق منصفانه ای برای تثبیت بازارهای نفت است.

ترامپ در توییتر اعلام کرد که با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی صحبت کرده و امیدوار است که ریاض و مسکو  روی توافق برای کاهش تولید نفت همکاری کنند.

قیمت نفت برنت در پی انتشار این خبر بیش از ۴۰ درصد افزایش یافت و به ۳۶ دلار و ۲۹ سنت در هر بشکه رسید اما اندکی بعد به پایین ۳۰ دلار عقب نشینی کرد. شاخص وست تگزاس اینترمدیت آمریکا بیش از ۳۰ درصد جهش یافت و به ۲۷ دلار و ۳۹ سنت در هر بشکه رسید اما نهایتا به پایین ۲۵ دلار برگشت.

قیمت نفت از ابتدای سال که تقاضا تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا به شدت افت کرد و شوک بخش عرضه با اقدام عربستان سعودی در به راه انداختن جنگ قیمت نفت و سهم بازار پس از انحلال توافق اوپک پلاس همراه شد، حدود ۷۰ درصد سقوط کرد.

اگرچه عربستان سعودی و روسیه در جنگ قیمت از نظر مالی آسیب می بینند اما تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا که هزینه های تولید بالاتری دارند در آستانه فروپاشی قرار گرفته اند.

بر اساس گزارش رویترز، ترامپ گفت که عربستان سعودی و روسیه می توانند تولیدشان را ۱۰ تا ۱۵ میلیون بشکه در روز کاهش دهند که معادل ۱۰ تا ۱۵ درصد عرضه جهانی نفت خواهد بود و چنین میزان کاهش تولیدی مستلزم مشارکت کشورهای خارج از گروه اوپک پلاس است.

هنوز مشخص نیست دیدار فوق العاده اوپک که از سوی عربستان سعودی پیشنهاد شده است، چه زمانی برگزار خواهد شد.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن