روانشناسی

بلوغ لازم برای ازدواج

معرفی 6 بلوغ لازم برای ازدواج

ازدواج یکی از مهمترین تصمیمات هر فردی در زندگی است و می‌تواند فرد را به سمت آرامش و خوشبختی در کنار همسر خود هدایت کند. بسیاری از دختران و پسران صرف رسیدن به بلوغ‌ جنسی تصور می‌کنند که می‌توانند شریک زندگی خود را انتخاب کنند. خصوصا اگر این رابطه همراه با عشقی رمانتیک باشد بسیار فریبنده خواهد بود. برای موفقیت در ازدواج افراد باید شرایط ازدواج موفق را داشته باشند. فردی که تصمیم به آغاز زندگی مشترک و انتخاب همسر دارد، باید در تمام ابعاد اجتماعی، اقتصادی، روانی، عاطفی،‎ اخلاقی، جسمانی به حدی از رشد رسیده باشد.

 

معرفی 6 بلوغ لازم برای ازدواج
معرفی 6 بلوغ لازم برای ازدواج

 

در ادامه به بحث در مورد انواع بلوغ لازم برای ازدواج می‌پردازیم :

1. بلوغ اجتماعی :

بلوغ‌اجتماعی به این معنا است که یک جوان به توانایی ایجاد و مدیریت یک خانواده رسیده باشد.
همچنین به راحتی بتواند ارتباطات مهم کاری و اقتصادی و عاطفی داشته باشد و بتواند آن‌ها را کنترل کند.
فردی که به بلوغ اجتماعی رسیده رعایت احترام را همواره سرلوحه‌ی اعمال خویش قرار می‌دهد. رفتارهای پر زرق و برق تازه به دوران رسیده‌ها را مرتکب نمی‌شود.
یکی از اولین و مهم‌ترین سوال مراسم خواستگاری شغل و موقعیت اجتماعی هر فرد است که، تقریباً میزان بلوغ اجتماعی او را مشخص می‌کند.
فردی که به بلوغ اجتماعی رسیده باشد، خود را نسبت به جامعه و بقیه مردم، مسئول می داند. اهل مشارکت، همکاری، همدلی و تعاون است.
بلوغ اجتماعی برای پذیرش مسئولیت زندگی مشترک لازم است. به همین دلیل یکی از مهم‌ترین شرایط ازدواج موفق است.

2. بلوغ اقتصادی :

به طور کلی بلوغ‌اقتصادی زمانی رخ می‌دهد که فردبتواند از نظر اقتصادی روی پای خود بایستد و به خود متکی شود. کسی به بلوغ مالی رسیده که علاوه بر توانایی کسب درآمد، توانایی مدیریت مالی و درآمدی هم داشته باشد. بتواند با قناعت و برنامه ریزی زندگی رو به رشدی را داشته باشد. فردی که به این بلوغ نرسیده باشد توانایی کار کردن و پیشرفت‌های مالی را ندارد.

3. بلوغ روانی :

بلوغ‌روانی یکی دیگر از پیش نیازهای ازدواج است که مربوط به رشد اخلاقی و معنوی فرد است. منظور از بلوغ روانی این است که زندگی فرد با تغییراتی در روابط و کارها مواجه می شود. می‌توان گفت وقتی یک فرد به بلوغ روانی لازم می‌رسد که از لحاظ روانی دلبستگی خاصی به خانواده یا شخصی ندارد و بتواند برخی از عادت‌ها مانند برخی از ناهنجاری‌ها را کنار بگذارد.

4. بلوغ عاطفی :

بلوغ‌عاطفی به این معنا است که فرد به مرحله‌‌‌‌ای از تکامل عاطفی رسیده باشد، که بتواند به طور مناسب احساسات مثبت و منفی خود را در زمان مناسب و به شکلی مناسب بیان نماید. کسی که به مرحله بلوغ عاطفی رسیده باشد از یک هوش هیجانی در حد بهینه برخوردار است. ابراز احساسات خود را کنترل و مدیریت می‌کند و درک و شناخت احساسات دیگران برایش آسان است. این افراد می توانند خنده و گریه شان را به راحتی کنترل کنند.
اما اگر فردی به این بلوغ نرسیده باشد در تامین نیازهای عاطفی همسرش به مشکل برخورد می کند و نمی تواند نیازهای عاطفی همسرش را برآورده کند.

5. بلوغ اخلاقی :

منظور از بلوغ‌اخلاقی این است که فرد بتواند رفتارهاى منصفانه‌‌‌‌ترى از خود نشان دهد. و به اصول اخلاقی مانند صداقت، گذشت و یکرنگی پایبندباشد.
کسی که به بلوغ اخلاقی رسیده باشد فرد بسیار خوش اخلاقی است و سعی می کنند به دیگران توهین نکنند.
این افراد باید بتوانند عواقب رفتار خود را پیش‌بینى کند و فقط به پاداش‌هاى فورى توجه ننماید. توانائى کنترل رفتار خود و همدلى با افراد دیگر را داشته باشند.

6. بلوغ جنسی و جسمانی :

منظور از بلوغ‌جنسی صرفاً توانایی برقراری رابطه زناشویی و باروری نیست. بلوغ جنسی هم از جهت فیزیولوژیک مطرح است که تابع سن بوده و رسیدگی به توانمندی های جنسی و تولید مثل را شامل می شود و هم شناختن نیازهای جنسی و دانستن سلیقه خود.
سواد و کفایت مدیریت روابط جنسی از قبل از ازدواج شروع می‌شود. در این مورد باید رودر بایستی را کنار گذاشت و به طور صحیح اطلاعات مناسب را دریافت کرد.

معرفی 6 بلوغ‌لازم برای ازدواج
معرفی 6 بلوغ‌لازم برای ازدواج

 

اگر هر یک از زوجین که به بلوغ کافی در ازدواج نرسیده باشد، موفقیت زندگی مشترک را با چالش رو به رو می کند. بخشی از این آگاهی و شناخت در جلسات صحبت و گفتگو و بخشی دیگر در اثر معاشرت طرفین و خانواده‌ها با یکدیگر به دست می‌آید اما علی رغم همه این تلاش‌ها، نباید مشورت با مشاوران متخصص در این زمینه را از نظر دور داشت.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن