خواص گیاهان داروییسلامت و تندرستی

درمان زخم دهانۀ رحم با گیاهان دارویی

زخم دهانۀ رحم در زنانی که از قرص‌ های ضدبارداری استفاده می کنند، بیشتر رخ می دهد

معرفی گیاهان دارویی برای درمان زخم دهانۀ رحم

زخم دهانه رحم یکی از مشکلات شایع بانوان است. دهانه رحم محلی بین رحم و واژن است که در پایین ترین نقطه رحم و در بالاترین نقطه واژن قرار گرفته است. زمانی که مخاط صورتی رنگ داخل گردنه رحم به بافت مخملی و قرمز، تغییر رنگ پیدا کند به آن زخم دهانه رحم می گوییم.

اگرچه این عارضه مشکلی نگران کننده نیست، اما باید به آن توجه نمود .

زخم دهانۀ رحم چگونه ایجاد میشود؟

این زخم معمولاً در اثر ایجاد ضربه، مواد شیمیایی، عفونت های طولانی مدت رحم، زایمان های متعدد، سرطان دهانه رحم، سطح بالای هورمون زنانه، استفاده از تامپون، استفاده طولانی از IUD و مصرف قرص های ضد بارداری رخ می دهد.

زخم دهانه رحم در زنانی که از قرص‌ های ضد بارداری استفاده می کنند، زنان باردار و دختران به علت تغییرات هورمونی بیشتر رخ می دهد. اما این اتفاق در دوران بعد از یائسگی بسیار نادر است.

زخم دهانه رحم

درمان زخم دهانۀ رحم

در صورتی که زخم دهانه رحم همراه با ترشحات چرکی، عفونت و خونریزی همراه باشد، میتوان آن را با دارو درمان کرد. اما در صورت بهبود نیافتن پس از یک دوره درمانی، برای دوره دوم از داروهای دیگری استفاده می شود.

اگر با استفاده از داروها این زخم بهبود نیافت از روش های دیگری همچون فریز کردن زخم دهانه رحم یا سوزاندن آن استفاده می شود. فریز کردن یک نوع درمان سرپایی بوده که بدون درد است و نیازی به بی حسی ندارد.

زخم دهانۀ رحم چه علائمی دارد؟

  • مشاهده ترشحات مخاطی روشن
  • لکه بینی بین پریود
  • وجود درد و خونریزی پس از رابطه جنسی یا در طی آن

درمان زخم دهانۀ رحم و مهبل با استفاده از گیاهان دارویی:

درمان اولیه و گیاهی زخم دهانه رحم با استفاده از گیاهان زیر:

دم کرده گل بابونه

مقداری گل بابونه تهیه کرده و در دو لیتر آب بجوشانید. پس از سرد شدن آن را درون یک تشت ریخته و به مدت ۲۰ دقیقه در آن بنشینید. همچنین می‌توانید از گل بابونه به عنوان دمنوش استفاده کنید.

پوست بلوط

مقداری پوست و برگ درخت بلوط تهیه کنید، در دو الی سه لیتر آب بجوشانید. جوشانده آن را روزی یک استکان صبح و یک استکان عصر بنوشید. همچنین مقداری از این جوشانده را داخل تشت ریخته و روزانه به مدت ۲۰ دقیقه در آن بنشینید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن