روانشناسی

چطور خاطرات بد گذشته را فراموش کنیم؟

راهکارهایی برای فراموش کردن خاطرات بد

ما انسان‌ها همیشه در به خاطر آوردن خیلی چیزها خوب عمل نمی‌کنیم. مثلاً ممکن است هنوز به در اتاق نرسیده فراموش کنیم اصلاً برای چه به آنجا آمده‌ایم. در مقابل، بعضی اتفاقات هستند که خودمان می‌خواهیم فراموشش کنیم اما هر چه سعی می‌کنیم از ذهن ما خارج نمی‌‌شوند و خلاص شدن از شرشان غیر ممکن به نظر می‌رسد.

هر انسانی در طول زندگی خود فراز و نشیب‌هایی را طی و رنج و سختی‌هایی را تجربه می‌کند که اگر بخواهد به پشت سر نگاه کند چیزی جز سیاهی نخواهد دید.

نکته مهم اینجاست که زندگی از همین سیاه و سفیدی‌ها تشکیل شده است، که ما از آن‌ها تجربه کسب می‌کنیم. اگر این تجربیات ما نباشد نمی‌توانیم با برخی از مشکلاتمان دست و پنجه نرم کنیم.

اما ما چگونه می‌توانیم این خاطرات بد را فراموش کنیم، که آسیب کمتری به روحمان وارد کند؟

راهکارهایی برای فراموش کردن خاطرات بد
راهکارهایی برای فراموش کردن خاطرات بد

راهکارهایی برای فراموش کردن خاطرات بد :

1. روی خاطرات بد تمرکز نکنید: اگر چه قصد دارید با تمرکز کردن روی خاطرات بد آنها را فراموش کنید، باید بدانید که در حقیقت احساسات منفی بیشتری به خود وارد می‌کنید. هر بار که خاطره‌ای به ذهن تان می آید، باید به سرعت فکرش را کنار بگذارید.

2. خاطرات بد را با خاطرات جدید جایگزین کنید: باید بتوانید ذهن خود را با تجربیات مثبت پر کنید، با اینکار به از بین بردن خاطرات بد کمک خواهید کرد.

3. یک خاطره‌ی قوی‌تر بسازید : این ترفند فقط در صورتی مؤثر خواهد بود که بلافاصله بعد از تجربه‌ی چیزی که می‌خواهید فراموشش کنید، به آن عمل کنید. بعد از وقوع خاطره‌ی ناخوشایند باید دست به کاری بزنید که یک خاطره‌ی خوشایند در همان زمان با قدرت بیشتری از آن خاطره ناخوشایند به وقوع بپیوندد.

4. درباره‌ی خاطره ی خود با کسی صحبت کنید : اگر نمی‌توانید خودتان را قانع کنید، درباره ی خاطره‌ی خود با کسی صحبت کنید. شاید عکس العمل شخص مقابل شما را مطمئن سازد که بیش از حد به آن موضوع فکر کرده‌اید و نگرش احساسی‌تان به آن موضوع از بین برود.

5. احساسات خود را بر روی کاغذ بیان کنید : سرکوب کردن یک خاطره راه مناسبی برای فراموشی آن نیست. یک دفتر خاطرات بردارید و همه را در آن بنویسید. شما نیاز دارید که این احساسات ناراحت کننده را از درون خود بیرون بریزید. نوشتن راه حل مناسبی است.

چطور خاطرات بد گذشته را فراموش کنیم؟
چطور خاطرات بد گذشته را فراموش کنیم؟

 

6. جملات مثبت بکار ببرید : سعی کنید هر روز روزتان را با تکرار جملات مثبتی همچون “من توانمند هستم”، گذشته‌ها گذشته”، “آینده‌ای روشن پیش روخواهم داشت” آغاز کنید.

7. کسی را که باعث ناراحتی شما شده ببخشید : کینه‌ها و افکار منفی راجع به دیگران را پاک کنید. بهترین راه برای فراموش کردن گذشته، بخشیدن کسی است که اشتباه و ظلمی در حق شما انجام داده است.

8. ارتباطات جدید برقرار کنید : برای فراموش کردن گذشته دوستان جدیدی پیدا کنید. شما می‌توانید برای کنار آمدن با گذشته‌تان در مورد آن با دوستان خود صحبت کنید.

9. خودتان را ببخشید : مهم‌ترین کاری که برای فراموش کردن گذشته به کار ببرید بخشیدن خودتان است. اگر در گذشته خطایی کرده‌اید باید خودتان را ببخشید و دیگر به آن فکر نکنید زیرا فکر کردن مشکلی را حل نمی‌کند.

10. از بین بردن چیزهای خاطره برانگیز : تردید نداشته باشید، از بین بردن هر چیزی که شما را یاد اتفاقات بد می‌اندازد، از مهم‌ترین قدم‌های فراموش کردن گذشته است.

11. خودتان را تنبیه کنید : مثلا تصمیم بگیرید اگر به این اتفاقات بد فکر کردید، حتما باید تنبیه شوید. این تنبیه می تواند نخوردن غذای محبوب تان یا تماشا نکردن برنامه ی مورد علاقه یا هر چیز دیگری باشد. اگر سفت و سخت چند بار خودتان را تنبیه کنید به زودی دست از افکار منفی بر می دارید.

12. با تکنیک NLP خاطرات بد را فراموش کنید.

چطور خاطرات بد گذشته را فراموش کنیم؟
چطور خاطرات بد گذشته را فراموش کنیم؟
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن