سبک زندگی

اگر این 6 ویژگی را دارید شما انسان کمال گرایی هستید

کمال گرایی یکی از ویژگی های انسان است که گاهی باعث موفقیت و گاهی هم باعث دردسر می شود.

کمال گرایی باعث میشود شما فشاری دائمی برای حرکت به سمت هدفهای غیرقابل دستیابی در درون خود احساس کنید. انسان های دارای این ویژگی ارزش خودشان را با کارایی خودشان و دستاوردهایشان می‌سنجند.

1- شما به اصطلاح «یا همش یا هیچی» خیلی فکر می‌کنید

هر چیزی یا «کامل» است یا «ناقص»، یا «درست» است یا «غلط» و یا «خوب» است یا «بد». شما معمولا به دو سر طیف یک ماجرا فکر می‌کنید، تا این‌که ویژگی‌های مختلف آدم‌ها یا وضعیت‌های مختلف را در دل یک زنجیره پیوسته بررسی کنید. برای مثال شما می‌گویید: «او خسیس است» و نمی‌گویید: «او گاهی خسیس می‌شود».

2- شما افراطی عمل می‌کنید

«حالا که با خوردن یک شیرینی، رژیمم را به هم زدم، پس کل شیرینی‌های داخل بشقاب را می‌خورم». این احساسی است که براساس آن عمل می‌کنید.

3- شما در پایان هر کار همیشه فکر می‌کنید می‌توانستید این کار را بهتر و باکیفیت‌تر انجام دهید

شما وقتی مشغول انجام کاری هستید، از نشان دادن آن به دیگران طفره می‌روید چراکه قبل از هر چیز دوست دارید مطمئن شوید که این کارها در بهترین حالت خود قرار دارند و بعد آن‌ها را به دیگران نشان دهید.

4- شما استانداردهای سخت‌گیرانه‌ای درباره خود و دیگران دارید

شما باور دارید همه کارها همیشه باید با بهترین کیفیت انجام شوند و از دیگران هم همین انتظار را دارید. و از این‌که در نگاه دیگران فردی شکست‌خورده و ناکامل به نظر برسید، حس بدی به شما دست می‌دهد.

5- وقتی به مسئله‌ای فکر می‌کنید، از واژه «باید» به کرات استفاده می‌کنید

شما از کلمه ی باید،در جملات خود زیاد استفاده میکنید، هم به صورت بلند و رسا و هم در درون خود. شما «قوانین» خاص خود را دارید و فکر می‌کنید خودتان و دیگران باید از آن‌ها پیروی کنید. و در غیر اینصورت ناراحت می‌شوید.

6- اعتماد به نفس شما به آن‌چه انجام می‌دهید و واکنش دیگران به نتیجه کار شما بستگی دارد

شما دوست دارید کارها را با کیفیت انجام دهید و اگر با خود صادق باشید، نیاز به تایید دیگران درباره کاری که انجام می‌دهید دارید. به علاوه، وقتی به هدف خود می‌رسید، سریعا به سراغ کار بعدی می‌روید.
اگر این 9 ویژگی را دارید انسان کمال گرایی هستید
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن