روانشناسی

NLP چیست ؟ چگونه با تکنیک NLP خاطرات بد را فراموش کنیم؟

تکنیک NLP چیست ؟ (Neuro-Linguistic Programming)

ان ال پی مخفف (Neuro-Linguistic Programming) به معنی برنامه ریزی عصبی کلامی ناخودآگاه است.

NLP مجموعه ای از تکنیک‌هایی است که اجازه می‌دهد رفتارها و نگرش‌ها به اجزای زیر مجموعه شکسته شوند. سپس اجزاء می‌توانند تغییر، حذف، اصلاح و دستکاری شوند و در غالب یک دستور جدید که نتیجه‌ی مطلوبی را فراهم می‌کند، ظاهر شوند.

ان ال پی چیست ؟
ان ال پی چیست ؟

 

ان ال پی به عنوان یک فن آوری، فرد را قادر می‌سازد که اطلاعات و درک‌های خود را سازماندهی کند. به طوری که به آنها امکان می‌دهد نتایجی را که بعدها غیرقابل تصور بود را به دست آورد. ان ال پی یک نگرش است که به عنوان نسل جدید روانشناسی تاکید بر عمل، تغییر و اثر بخشی دارد.

امروزه روش‌های متعددی در مباحث تعالی فردی و روانشناسی بكار گرفته می‌شود، که يكی از اين علوم، برنامه ريزی عصبی كلامی يا ان ال پی است.

قوانین NLP چیست؟

  1.  اگر کسی میتواند در کاری موفق شود، من هم می‌توانم.
  2.  همه ما منابع کافی برای تغییر را داریم.
  3.  شکست وجود ندارد.

 

چگونه با تکنیک NLP خاطرات بد را فراموش کنیم؟

 

چگونه با تکنیک NLP خاطرات بد را فراموش کنیم؟
چگونه با تکنیک NLP خاطرات بد را فراموش کنیم؟

 

1. تغییر احساس موجود در خاطرات بد :

ان‌ ال پی ابتدا با استفاده از ساب مدالیته‌ها (ساب مدالیته ها عناصر فرعی کوچکتری هستند کنار هم جمع می‌شوند و یک حس بزرگ را تولید می کنند.) حس ما را نسبت به آن اتفاق تغییر می‌دهد.
ابتدا باید آن خاطره را به یاد آورید و به‌طور کامل آن را حس کنید. حالا باید به ویژگی‌های متمایز کننده تصاویر، صداها و احساس موجود در اون خاطره یا همان ساب مدالیته‌های آن خاطره دقت کنید. حالا باید ساب مدالیته‌ها را تغییر دهید.

مثلا اگر تصویری که می‌بینید رنگی می‌باشد، آن تصویر ر سیاه و سفید کنید. اگر تصویر شفاف است باید آن را به‌صورت شفاف در بیاورید.
برای مثال برای فراموش کردن خاطره بد یک تصادف، فرد صدای تصادف خودرو و فریاد خانواده خود را بیاد می آورد و این صدا به حدی بلند است که او دچار سردرد می‌شود. بنابراین فرد باید صدای تصادف در ذهن خود را کم کند و یک آهنگ شاد را جایگزین آن کند.

این کار کمک می‌کند احساسی که به خاطره دارید تغییر کند. چرا که ساب مدالیته‌ها اجزای تشکیل دهنده احساسات ما می‌باشند و زمانی که بتوانیم آنها را تغییر بدهیم احساسات ما نیز تغییر پیدا می‌کند.

چگونه با تکنیک NLP خاطرات بد را فراموش کنیم؟
چگونه با تکنیک ان ال پی خاطرات بد را فراموش کنیم؟
2. خنده دار کردن خاطرات بد :

بعد از اینکه ساب مدالیته‌های مربوط به خاطره‌ی بد را تغییر دادید. باید کاری کنید که آن خاطره برای شما خنده‌دار شود.
برای اینکار در همان حالت تغییر ساب مدالیته بمانید. همونطور که آن خاطرات بد را در ذهن خود تداعی می‌کنید، اتفاقاتی را وارد خاطرات کنید که از نظر شما مضحک و خنده‌دار می‌باشد.
نکته مهم این است که این اتفاق باید برای شما واقعا خنده‌دار باشد. یعنی باید با دیدن آن صحنه‌ها در ذهن خودتان واقعا بخندید.

در ادامه مثال قبل،فرد باید از صحنه تصادف در ذهن خود تصویری بسازد که در آن همه اعضا جان سالم به در برده و شاد هستند و یک آهنگ شاد نیز در آن شنیده میشود. سپس این تصویر را در گوشه سمت راست تلویزیون ذهنی خود قرار دهد و به سرعت جایگزین تصویر ناخوشایند کند.
اتفاقی که برای شما بعد از اجرای این تکنیک می‌افتد این است که هر وقت آن خاطره برای‌تان یادآوری شود، دچار خنده می‌شوید. به این معنا که احساس بدی که با یادآوری خاطرات بد در شما به‌وجود می‌آمد، کاملا از ذهن‌تان پاک می‌شود و خنده جای آن را خواهد گرفت.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن