پزشکیسلامت و تندرستی

مضرات مصرف استامینوفن برای کبد و کلیه

استامینوفن عامل مهمی در بروز آسیب‌های جدی به کبد و کلیه می باشد

مضرات مصرف استامینوفن و خطر نارسایی کلیه و کبد

استامینوفن یکی از داروهای رایج است که در دسترس همه افراد بوده و از آن برای کاهش درد و تب استفاده می کنند. مصرف بی رویه و بیش از حد استامینوفن موجب ابتلا به بیماری هایی نظیر نارسایی کلیه و کبد می‌شود.

کبد دومین اندام بزرگ بدن است. این عضو بدن، غذاها و نوشیدنی‌ها را تبدیل به انرژی و مواد مغذی مورد نیاز بدن می کند. کبد مواد مضر، از جمله الکل را فیلتر کرده و موجب دفع آن می شود. همچنین مسئول پیشگیری و دفاع از بدن در مقابل عفونت هاست.

نارسایی کبد ممکن است به علت مصرف داروهای خاص و مکمل های گیاهی، عفونت های ویروسی مانند هپاتیت یا بیماریهای خود ایمنی رخ دهد.

از مهمترین علت های نارسایی کبد، مصرف بیش از حد و بی رویه قرص استامینوفن است. این نارسایی ممکن است به علت موارد ژنتیکی یا تخریب بافت کبد و بیماری های مربوط به کبد چرب الکلی نیز باشد.

کلیه یکی از اندام های حیاتی بدن است که نقش مهمی در سلامت اندام های بدن ایفا می کند. کلیه ها موجب دفع مواد زائد و سموم از بدن، ساخت گلبول های قرمز و کمک به حفظ سلامت استخوان ها می شوند.

طبق تحقیقات صورت گرفته توسط پژوهشگران، استامینوفن؛ که بیشترین مصرف آن جهت کاهش درد و تب است، عامل مهمی در بروز آسیب‌های جدی به کبد و کلیه می باشد.

از این قرص نباید بیش از ۳ روز برای رفع تب استفاده کرد. مصرف مقدار بالای ۴ گرم استامینوفن در روز خصوصاً در کودکان می‌تواند منجر به مسمومیت شود. مصرف بی رویه و خودسرانه این دارو بیش از ۱۰ روز میتواند عوارضی جدی به دنبال داشته باشد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن