سبک زندگی

نگاهی به زندگی سعیده قدس، بنیانگذار موسسه محک

سعیده قدس ، متولد 1330 در تهران، یک بشردوست و خیّر و از معدود افرادی است که به بهبود دسترسی به استانداردهای درمان سرطان توجه ویژه نشان داده است. انگیزه‌ی قدس برای تاسیس محک ابتلای دختر 2 ساله اش به سرطان بود. در جریان درمان فرزندش، وی شاهد کمبودها و مشکلات فراوانی بود که برای والدین بی‌بضاعت کودکان مبتلا پیش می‌آمد و گاهی حتی زندگی آن‌ها را فلج می‌کرد.

بر اثر این تجربه، سعیده قدس تصمیم گرفت کاری کند تا افرادی که با این مشکل روبرو می‌شوند، شادمانه و امیدوارانه مراحل درمان را طی کنند و خانواده ها در این شرایط بحرانی تنها به سلامت کودک خود بیاندیشند.

سیر تکاملی محک

در ابتدا محک با کمک‌های مردمی و نیت خیرخواهانه مردم و فعالیت‌های داوطلبانه اداره می‌گردید. برگزاری بازارها، توزیع قلک و عضویت درجمع یاوران  محک از روش‌های جلب کمک‌های مردمی در محک بوده است. موسسه “محک” توانست ظرف کمتر از یک دهه با بهره‌گیری از اعتماد و حمایت‌های مردم و سخت کوشی اعضاء داوطلب و اعمال روش‌های علمی و تخصصی در مراقبت‌های ویژه از بیماران و خانواده‌های آنان در کنار پیشرفت‌های علم پزشکی آمار بهبود را تحت تاثیر قرار دهد.

در ابتدا، گروه محک تنها یک زیرزمین را در اختیار داشت؛ اما امروزه به لطف پشتکاری که سعیده قدس و همراهانش نشان داده‌اند، این سازمان تبدیل به نامی معتبر و بین‌المللی شده که تاکنون بیش از 22 هزار کودک بیمار را تحت حمایت قرار داده است.

محک موفق شده مقام مشورتی را از شورای اقتصادی-اجتماعی سازمان ملل متحد (ECOSOC) کسب کند، در سازمان‌های بین‌المللی مرتبط با درمان کودکان سرطانی عضو شود و در سال 1386 هم بیمارستان فوق‌تخصصی کودکان سرطانی را با زیربنای 18000 مترمربع افتتاح کند.

محک که در حوزه‌ی درمان، تحقیق، پیشگیری، خدمات، بهداشت و رفاه کودکان سرطانی فعال است، بزرگترین مرکز درمان تخصصی کودکان مبتلا به سرطان در خاورمیانه به شمار می‌رود.

دیگر موفقیت های سعیده قدس

علاوه بر محک، سعیده قدس در توسعه‌ی سازمان‌های غیردولتی دیگری مانند ISCC (انجمن بین‌المللی کودکان مبتلا به سرطان)، BCSI (انجمن سرطان سینه‌ی ایران) و GFI (جبهه‌ی سبز ایران) هم نقش داشته که کار آن‌ها ارتقای درمان سرطان در ایران و حمایت از محیط‌ زیست است.

سعیده قدس همچنان به سفر در ایران و جهان به هدف جمع‌آوری کمک و ارتقای دانش مردم در زمینه‌ی درمان سرطان ادامه می‌دهد و بر اساس تجربیاتی که داشته، کتاب «کیمیا خاتون» را به رشته‌ی تحریر درآورده است.

در سال 2005، سعیده قدس جایزه‌ی پروین اعتصامی را برای «کیمیا خاتون» به دست آورد. در سال 2008، جایزه‌ی بانک توسعه‌ی اسلامی به او تعلق گرفت و در همان سال، مجله‌ی وال‌استریت ژورنال او را در میان 50 زن برتر سال اعلام کرد.

نگاهی به زندگی سعیده قدس، بنیانگذار موسسه محک

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن