روانشناسی

تعریف دوجنسه (بیناجنس) چیست؟ با ترنس‌ها چگونه رفتار کنیم؟

دوجنسه بودن یک اختلال پزشکی نیست، بلکه به طیف تغییرات ویژگی‌های جنسی اشاره دارد که به طور طبیعی در میان گونه‌های انسان رخ می‌دهند. تعداد افراد دو جنسه در ۰.۵ ٪ از جمعیت جهان است. این تعداد بیش‌تر از جمعیت یهودیان جهان است و تقریبا برابر با تعداد موقرمزها و دوقلوها است.

دوجنسیتی‌ها نه روان پریش اند، نه فاسد و منحرف جنسی و نه مجرم، بلکه انسان های بی دفاعی هستند که برای تعیین جنسیت واقعی خود از همان دوران کودکی دچار سردرگمی بوده‌اند. اکثر افراد دو جنسه سالم هستند و فقط یک درصد بسیار کوچکی از آنها می‌توانند دچار اختلالات پزشکی باشند که اگر درمان نشوند ممکن است زندگی آنها را تهدید کنند.

معمولا قضاوت‌های نابجا و رفتارهای نامناسب انسانی که به این افراد روا می‌شود، آنچنان دردناک هستند که به جای مرهم بودن بر درد این افراد، موجب بروز نابهنجاری می‌شوند که پیامدهای منفی و ناگوار آن، درنهایت دامن گیر تمامی افراد جامعه خواهد شد.

مهمترین نشانه های بیماری دوجنسیتی، تمایل و پافشاری زیاد فرد بر این که متعلق به جنس دیگر است، ناراحتی و تنفر از جنسیت بیولوژیک خود، شواهدی مشخص و مبرهن دال بر بروز اختلال جدی و مشخص در زندگی شخصی، اجتماعی و محیط کاری می‌تواند باشد.

با ترنس‌ها چگونه رفتار کنیم؟
با ترنس‌ها چگونه رفتار کنیم؟

با افراد بینا جنس چگونه رفتار کنیم ؟

 

1. به هویت جنسی آن‌ها احترام بگذارید :
آن‌ها را صرف‌نظر از ظاهرشان، با‌‌ همان جنسیتی که خودشان اعلام می‌کنند و نام انتخابیشان قبول کنید و به آنها احترام بگذارید.

2. وقتی در مورد گذشته‌شان صحبت می‌کنید، مراقب حرفهایتان باشید :

وقتی درمورد گذشته حرف می‌زنید، ازعباراتی مانند «وقتی در آن جنسیت قبلی بودی» و … صحبت نکنید، زیرا افراد دوجنسه تصور می‌کنند که همیشه با‌‌ همان جنسیتی بوده‌اند که خودشان به شما اعلام کرده‌اند اما مجبور بوده‌اند آن را پنهان کنند.

3. تفاوت بین هویت جنسیتی و جنسی را بفهمید :

جنسیت آن‌ها با میل‌ جنسیشان در ارتباط نیست. افراد دوجنسه ممکن است به جنس خود، به جنس مخالف یا به هر دو گرایش داشته باشند.

4. سوال خود را راحت بپرسید :

بعضی از  افراد دوجنسه سوالات شما را درمورد جنسیت‌شان پاسخ خواهند داد. اما انتظار نداشته باشید که بتواند کاملاً توجیه‌تان کند. اگر فرد دوجنسه‌ای برای پاسخ دادن به سوالات شما راحت نبود، بیش از اندازه اصرار نکنید.

5. با آن‌ها یکجور رفتار کنید :

افراد دوجنسه شخصیتی درست شبیه به وضعیت قبل خود دارند، با آن‌ها مثل بقیه آدم‌ها رفتار کنید.

6. به حریم‌شخصی آنها احترام بگذارید:

بدون اجازه گرفتن از او زندگی او را برملا نکنید. حرف زدن درمورد این مسئله  بدون اجازه گرفتن از آنها خیانت به اعتماد آنهاست. این توصیه برای آنهایی که تمام‌وقت با چنین کسانی زندگی می‌کنند یا به طور کامل تغییر جنسیت نداده‌اند بیشتر صدق می‌کند.

7. با آنها دوستانه صحبت کنید :

آنهایی که به‌ تازگی خود را دوجنسه معرفی می‌کنند، درگیر یک اتفاق بسیار بزرگ در زندگی خود هستند. بهتر است سوالاتی از آن‌ها بپرسید که آنها با میل خودشان تاحدی که دوست دارند با شما درمیان بگذارند. سوالاتی مثل:
اوضاع چطور پیش می‌رود؟
به نظر می‌رسه استرس داری، دوست داری بگی چی شده؟
چطوری می‌تونم تو این دوران کمکت کنم؟

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن