پزشکیسلامت و تندرستی

علت خشکی و پوسته شدن کف پا چیست؟

عفونت های قارچی معمولاً به شکل خشکی یا پوسته پوسته شدن نمایان میشوند

بررسی علت پوسته شدن کف پا

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که برخی مواقع دچار خشکی و پوسته پوسته شدن پاهای خود شوید. گاهی اوقات با درمان‌های ساده و استفاده از مرطوب کننده ها این مشکل برطرف می‌شود. در برخی مواقع نیز اینگونه نیست.

خشکی و پوسته پوسته شدن پا ممکن است دلایل سطحی و زودگذری همچون کم آبی بدن یا مشکلات جدی ترین نظیر کم کاری تیروئید داشته باشد.
در ادامه به بررسی برخی از علت های خشکی و پوسته شدن کف پاها می پردازیم.

کم آبی بدن

نوشیدن آب به میزان کافی در طول روز موجب عملکرد بهتر اندام های بدن و آبرسانی پوست خواهد شد. کمبود آب می تواند منجر به کاهش سوخت و ساز بدن، احساس خستگی، جوش صورت و پوسته پوسته شدن پاها شود. عدم مصرف آب کافی منجر به خشکی پوست بدن می شود.

عرق کردن

عرق کردن پاها خصوصاً در هنگام ورزش و دویدن یا قرار گرفتن با پای برهنه در محیط هایی نظیر باشگاه و استخر، ممکن است منجر به عفونت پاها، خشکی و پوسته پوسته شدن آن شود.

علت خشکی و پوسته شدن کف پا

عفونت های قارچی

عفونت های قارچی معمولاً به شکل خشکی یا پوسته پوسته شدن نمایان میشوند. در صورتی که ناگهان دچار خشکی پا شدید در پی درمان و بررسی آن باشید؛ زیرا این گونه عفونت ها علاوه بر خشکی پاها به ناخنها ورود کرده و منجر به عفونی شدن ناخن ها نیز می گردد.

اگزما

اگزما یکی از مشکلات پوستی است که بیشتر در افرادی که پوست خشک دارند رخ می دهد. در این بیماری فرد دچار خارش، قرمزی و التهاب پوست بدن می‌شود، در نتیجه خارش های زیاد پوست منجر به آسیب یا پوسته پوسته شدن پوست می گردد. این مشکل ممکن است در پاها نیز رخ دهد.

آفتاب سوختگی

هنگامی که برای آفتاب گرفتن به ساحل می روید، علاوه بر استفاده از کرم ضدآفتاب بر روی پوست صورت و بدن خود از پاهای خود نیز با این کرم ها محافظت کنید. زیرا آفتاب سوختگی همانطور که می‌تواند پوست صورت شما را ملتهب کند به پوست پاها نیز آسیب می رساند.

دیابت

چنانچه فردی به دیابت مبتلا بوده و آن را کنترل نکند، منجر به آسیب اعصاب محیطی می شود که به آن نوروپاتی می گویند. نوروپاتی بر روی اعصاب تنظیم کننده چربی و رطوبت کف پا تاثیر گذاشته و منجر به خشکی و ترک خوردن پا میشود.

همچنین عواملی نظیر گرما و رطوبت در کفش های تنگ و ورزشی، استفاده از صابون ها و شوینده های محرک، افزایش سن، مصرف داروها؛ نظیر داروهای ادرار آور و ایستادن های طولانی مدت نیز منجر به خشکی و پوسته پوسته شدن کف پا می گردند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن