روانشناسی

چگونه به سوال جنسی کودکمان پاسخ دهیم ؟

تربیت یعنی هدایت صحیح استعدادها و تربیت جنسی یکی از انواع تربیتی است که باید از بدو تولد آغاز شود و نیاز است که کودک آن را از والد همجنس خود بیاموزد.

وقتی کودکان سوالات جنسی می پرسند یعنی ذهنشان نسبت به این قضیه کنجکاو شده و پدر و مادرها هستند که باید به این سوالات پاسخ بدهند.

عکس العمل‌های صحیح والدین در حیطه مسائل جنسی می‌تواند به یک بلوغ آرام و داشتن زندگی جنسی موفق در آینده، به فرزندانتان کمک کند. والدین نباید به سوال یا بیداری جنسی کودکشان بی‌اعتنایی کنند، یا با نصیحت و پند افراطی، کودکشان را بترساند.

چگونه به سوال جنسی کودکمان پاسخ دهیم ؟
در ایران والدین از پاسخ به سوال جنسی کودکان هراسانند.

 

تربیت جنسی فرزندان و پاسخ به سوالات آنها  :

در ایران والدین به دلیل حیاء، عدم آگاهی و فرهنگ از آموزش تربیت جنسی به کودکانشان هراس دارند و آن را امری اشتباه می‌دانند. این درحالیست که اگر کودکان در این زمینه آموزش صحیحی دریافت کنند نه تنها به کودک آسیبی وارد نمی‌شود بلکه در رشد او نقش موثری دارد.

بسیاری از والدین فکر می‌کنند که اگر درباره مسائل جنسی با کودکان خود صحبت کنند، افکار جنسی را در ذهن آنها پرورش می‌دهند و با این کار بچه‌ها را به تجربه های جنسی تشویق می‌کنند. حتی والدین خیلی مطمئن به خود هم وقتی می‌خواهند درمورد این موضوعات با فرزندشان صحبت کنند زبانشان بند می‌آید. فراموش نکنید که فرزندتان حتما در این زمینه سوال دارند ولی اگر سوالی نمی‌پرسد، شاید نمی‌دانند که چگونه بپرسند و یا وقتی بی میلی والدین خود را نسبت به پاسخ گفتن به چنین سوالاتی احساس می‌کند، در این‌ رابطه به این موضوع سکوت می‌کند.

نزد فرزندتان اعتراف کنید که سخن گفتن درباره جنسیت گاهی با شرم و حیا همراه است. چون موضوع خیلی حساس و خصوصی است و همین می‌تواند زمینه مشترکی باشد تا گفت و گویتان را آغاز کنید.

تربیت جنسی باید براساس سن فرزند، سطح کنجکاوی و نیازهای فردی به سوالات جنسی کودک و نوجوان پاسخ داده شود. با جواب دادن به سوالات فرزندتان، می‌توانید به آنها کمک کنید با احساساتی سالم بزرگ شوند.

 

چگونه به سوال جنسی کودکمان پاسخ دهیم ؟
کودک از چه زمانی در مورد جنسیت خود کنجکاو می‌شود ؟

 

کودک از چه زمانی در مورد جنسیت خود کنجکاو می‌شود ؟

والدین باید بدانند اگر چه بلوغ جنسی در سنین بالاتر از دبستان اتفاق می‌افتد، اما تمایلات جنسی و سوالات پیرامون آن تنها مختص به دوره بلوغ نیست. بلکه مدت‌ها پیش از آن به صورت احساسی ویژه در کودک پدید می‌آید. بچه‌‌ها از اوایل دوران کودکی علاقمندند تا درباره بدنشان یاد بگیرند و بدانند. آنها متوجه تفاوت بین دختران و پسران می‌شوند و به صورت طبیعی کنجکاو هستند. بنابراین باید براساس سن، سطح کنجکاوی و نیازهای فردی به سوالات جنسی کودک و نوجوان پاسخ داده شود.

 

چگونه به سوال جنسی کودکمان پاسخ دهیم ؟
چگونه به سوال جنسی کودکمان پاسخ دهیم ؟

 

چگونه به سوال جنسی کودکمان پاسخ دهیم ؟

والدین باید در سنین ۲-۳ سالگی مفهوم اندام خصوصی را به کودکان بیاموزند.
در این دوران باید به کودک توضیح داد که اندام خصوصی تنها برای این است که به دستشویی برود. و تنها والدین یا خودت برای شستشو اجازه دست زدن به آن بخش از بدن را داری.

اما در سنین ۳-۴ سالگی کودکان کنجکاو می‌شوند اینکه چگونه و از کجا به وجود آمده‌اند؟
باید بگویید تو در شکم مامان به وجود آمدی، اما به دلیل اینکه خیلی کوچولو بودی مامان تا زمانی که به دنیا بیایی در شکمش از تو مراقبت کرد.

در سنین ۵-۶ سالگی این سوال برای کودکان پیش می‌آید که چرا از نظر ظاهری با خواهر یا برادرم متفاوت هستم؟
در همین راستا والدین می‌توانند ویژگی‌های ظاهری میان دختر و پسر را برای کودکشان توضیح دهند. برای اینکار تنها با استفاده از عروسک‌ها یا انیمیشن‌ها موضوع را تشریح کنند. البته اگر کودک کنجکاوی نکند نیازی به توضیح آن نیست.

شکل گیری هویت از ۶-۹ سالگی نیز آغاز و در دوران بلوغ تشدید می‌شود.  والدین باید در این دوره تولید مثل گیاهان و جانوران را به فرزندانشان توضیح دهند.
در سنین بالاتر از دبستان باید درباره سلول‌های اسپرم و تخمک توضیحاتی دهند. اما نباید درباره رابطه جنسی به آنها توضیحی داد.

 

چگونه به سوال جنسی کودکمان پاسخ دهیم
به کودکی که از شما می‌‌پرسد بچه از کجا می‌‌آید چه باید گفت؟

 

به کودکی که از شما می‌‌پرسد بچه از کجا می‌‌آید چه باید گفت؟

بسیاری از والدین در این زمینه پاسخ‌های واهی به کودکان خود می‌دهند،مثلا می‌گویند تو را از بیمارستان خریدیم یا فرشته‌ها تو را آورده‌اند،این گونه پاسخ ‌ها سبب دلهره و بیمار شدن روان کودک می‌شود. والدین گرامی باید بسته به سن کودک به آنها پاسخ مناسب دهند. مثلا به کودکان خردسال می‌توانید بگویید: ما زخدا خواستیم و خدا تو را به ما هدیه داد و تو در شکم مادر رشد کردی و بعد در بیمارستان تو را بیرون آوردند.

اما وقتی کودکان بزرگتر می‌شوند این پاسخ برای آنها قانع کننده نیست. پاسخ باید اینگونه باشد که وقتی پدر و ماد رمیخواهند بچه داشته باشند سلولی از بدن پدر به سلول بدن مادر می‌پیوندد و آن وقت رشد بچه شروع می‌شود.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن