طب سنتی

درمان اسهال در طب سنتی

اِسهال به وضعیتی گفته می شود که در آن فرد بیمار بیش از 3 بار در روز اجابت مزاج داشته باشد که همراه با درد و دلپیچه است. این اتفاق می‌تواند چند روز ادامه داشته باشد و عوارض زیادی مانند کم آبی شدید بدن را در پی از دست دادن آب فراوان از بدن، پدید آورد.

طب

در طب سنتی به سه نوع اسهال اشاره شده است:

  1. اسهال سرد
  2. اسهال گرم
  3. اسهال خونی

اسهال سرد:

اسهال سرد اسهالی است که در اثر سردی شدید معده، مواد غذایی هضم نشده دفع می شود که به شدت متعفن و آبکی هستند. طی این اسهال آب زیادی از بدن دفع می شود لذا خطرناک است.

درمان:

عسل یک قاشق غذاخوری، بارهنگ یک قاشق مربا خوری و عرق نعناع یک لیوان ( هر4 یا 6 ساعت میل کنید ) این ترکیب اسهال وبایی ( اسهال وبایی اوج اسهال سرد است ) را نیز درمان می کند. ( کسانی که عسل می خورند وبا نمی گیرند)

اسهال گرم:

اسهال گرم یعنی معده کار می کند و غذای رقیق گرم و داغ از بدن دفع می شود. این اتفاق زمانی مشاهده می شود که بیش از حد گرمیجات مصرف شده باشد.

درمان:

  • ترک گرمی ها
  • خوردن ماست
  • خوردن دوغ و کته ماست

اسهال خونی:

زمانی که اسهال خونی باشد باید مقداری نبات را ذوب کرده، دو الی سه قاشق غذاخوری تخم بارهنگ را داخل آن ریخته و بعد از یک الی دو دقیقه با آب مخلوط کرده و بگذارید تا جوش بیاید.
پس از ده دقیقه جوش خوردن ملایم، از آن استفاده نمایید. (هر 6 ساعت یک استکام میل شود)

بهترین مکمل‌های غذایی برای رهایی از انواع مشکلات گوارشی معده و روده از دید طب سنتی:

1- پروبیوتیک باکتری‌های دوست و مفید:

باکتری‌های خوب و مفید در معده که می‌توانند به هضم و گوارش غذا کمک کنند. بهتر است این مکمل را به شیر مالت‌ یا ماست اضافه کرده و مصرف کنید.

2-شیرین بیان تسکین سوزش سر معده:

داروی گیاهی DGL عصاره خاصی از شیرین بیان است که برخی از مواد شیمیایی مضر از آن حذف شده، بنابراین عوارض جانبی خطرناک نخواهد داشت.

3-عصاره نعنا:

تسکین سندروم روده تحریک‌پذیر.

4-بابونه:

درمان مشکلات گوارشی مانند معده‌ درد، کولیت و تهوع.

5-زنجبیل:

این گیاه در طب سنتی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و برای تسکین و راحتی معده بسیار کارآمد می باشد.

6-بومادران:

مصرف خوراکی آن جهت برطرف کردن اسهال و دل درد بسیار موثر است.

7-گیاه ریحان:

ریحان، تنها گیاهی خوش عطر و طعم نیست بلکه مقوی معده، رفع سرگیجه و نفخ، درمان اسهال و دل پیچه، تقویت کننده عمل دستگاه هاضمه نیز می باشد.

8-آویشن:

داروی سنتی دردهای معده و روده است. جوشانده این گیاه در درمان پیچش روده و اسهال مؤثر است و برای دفع انگل های روده، در گذشته از آویشن استفاده میکردند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن