طب سنتی

تدابیر طب سنتی در درمان یبوست

یبوست به حرکت نامنظم و کم روده ها گفته می شود که از حالت طبیعی خود خارج شده اند. این عارضه ممکن است برای هر شخصی پیش آید. در طب سنتی یبوست را به سه نوع متفاوت تقسیم بندی کرده اند و راهکارهای درمانی متفاوتی برای آن بیان کرده اند. برای آشنایی با این تدابیر همراه ما باشید.

یبوست

علت یبوست در بچه ها یا از شیر خشک است که درمان آن ترنجبین است همچنین بادکش دورناف مفید است و یا مادر یبوست دارد و به بچه منتقل می شود و مادر باید درمان شود.

انواع یبوست:

  • یبوست خفیف
  • یبوست شدید
  • یبوست مزمن

 درمان یبوست خفیف

در این یبوست اجابت مزاج (دفع) هر 2-3 روز یک بار است.
درمان این نوع یبوست خاکشیر می باشد که گرم و تر و سودازاست. بهتر است دو قاشق غذاخوری خاکشیر را در یک لیوان آب گرم حل کنید و صبح و شب میل نمایید. (چون با آب گرم قدرت خاکشیر بیشتر می شود) خاکشیر با آب گرم، دارای طبعی گرم و با آب سرد، دارای طبعی سرد می شود و با مزاج های گوناگون سازگاری دارد.

توجه: خاکشیر برای رفع یبوست حتما با آب گرم خورده شود وگرنه اثری نخواهد داشت.

یبوست

درمان یبوست شدید

در این مورد، فواصل اجابت مزاج (دفع) بیش از سه روز است.

درمان آن در سه مرحله انجام می شود:

  1. اصلاح تغذیه و خوردن گرمی ها
  2. مصرف داروهای ملین مثل برگ انجیر، روغن زیتون، خاکشیر
  3. مصرف مسهلات مثل (برگ سنا + گل محمدی): از هرکدام دو قاشق چای خوری در یک و نیم لیوان آب جوش ریخته و به مدت 20 دقیقه دم کنید و یک ساعت بعد از صبحانه سبک بخورید. زمان مصرف مسهل 7 الی 14 روز بعد از شروع ملین ها است و اگر بخواهیم شدت اسهال را بیشتر کنیم به همراه برگ سنا و گل محمدی، روغن بادام شیرین هم اضافه می کنیم؛ اما صبرزرد از برگ سنا در مسهل بودن، بسیار قوی تر است. هدف از مسهل، پاک سازی و دفع اخلاط است. برگ سنای خالی باعث خراش جداره روده و خونریزی می شود. اگر این جواب نداد دو برابرش را دو روز بعد مصرف کنید. تجویز مسهل یک الی دو نوبت است و بیشتر از آن باعث ضعف بدن می شود. اگر جواب نداد معلوم است که یبوست از نوع مزمن می باشد یعنی مواد در روده خشک شده و به جداره روده چسبیده است.

توجه 1: بعد از مصرف مسهل نباید خوابید چون سیستم گوارش به حالت استراحت درآمده و در صورت خواب , آن گونه که باید عمل نخواهد کرد.
توجه 2: استفاده مکرر از برگ سنا چون باعث افسردگی می شود لذا مصلح میخواهد که گل سرخ و بادام شیرین است.

درمان یبوست مزمن

یبوست شدیدی که چندین سال سابقه دارد.

در این موارد نباید از مسهل استفاده کرد چون مسهل باعث می شود تا مختصر آبی که در روده وجود دارد نیز دفع شود و مدفوع خشک تر از قبل به جداره روده بچسبد.

لذا در یبوست‌ شدید و مزمن اقدامات یبوست خفیف را انجام میدهیم و هم زمان از تنقیه (یک لیوان روغن زیتون + سه لیوان آب) هم کمک میگیریم، یا آب کله پاچه که باعث افزایش رطوبت و دفع مواد می شوند (تا دو هفته روزی یکبار) بعد از دو هفته در صورت طبیعی شدن اجابت مزاج برای تکمیل درمان، مسهل تجویز می کنیم.

نکته:

به صورت کلی غذاهای سرد، یبوست‌زا و گرمی ها، اسهال آور هستند؛ اما نعناع استثناست. یعنی قابض است و اگر بخواهیم شرح کلی بدهیم 7 عدد انجیر را خیس کرده و بعد از نیم ساعت این شربت را میل نمایید که برای پوکی استخوان هم بسیار مفید است. دارویی از این ملین تر میتوان به خوراک بادام شیرین اشاره کرد که هم ملین بوده، هم غذا و هم مسهل.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن