روانشناسی

چگونه با ترس از مرگ مبارزه کنیم؟

ترس از مرگ

ترس از مرگ در همه افراد چه سالم و چه ناسالم وجود دارد و تا حدی این ترس طبیعی است و میزان آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. از طرف دیگر، ترس از‌مرگ بعضی اوقات می تواند بسیار شدید باشد. طوری که زندگی روزمره فرد را مختل نماید. غالباً این ترس غيرمنطقی از مرگ را  تاناتو فوبیا می‌نامند.

عوامل بوجود آورنده‌ی ترس از مرگ :

مردان و زنان هر دو در دهه 20 از مرگ می ترسند. اما زنان دوباره در دهه 50 دچار این ترس می شوند. نزدیک بودن والدین به مرگ می تواند فرزندان را به فکر مرگ بیاندازد. از آنجا که خودشان از مرگ می ترسند، این ترس را به والدینشان نیز نسبت می دهند. ابتلا به بیماری می‌تواند فرد را نگران آینده اش کند.

راهکار مبارزه با ترس از مرگ
ترس از مرگ

ترس از مرگ خوب است‌ یا بد ؟

ترس‌از مرگ می‌تواند برای انسان‌ها مفید باشد برای مثال زمانی که ما از مردن احساس ترس می کنیم،با بستن کمربند ایمنی و یا کلاه ایمنی اقدامات احتیاطی مناسب را انجام داده‌ایم.
یک ترس سالم از مرگ نیز می تواند به ما یادآوری کند که بیشتر وقت خود را در اینجا با افراد و روابط بهتری داشته باشیم.
از سوی دیگر، ترس از مرگ می تواند به قدری شدید باشد که در زندگی روزمره فرد تداخل ایجاد کند. حتی ممکن است بر ابتدایی ترین تصمیماتی که می گیرند تاثیر بگذارد.

چگونه با ترس از مرگ مبارزه کنیم؟

 

ترس از مرگ
ترس از‌مرگ
1. معنویت را بپذیرید و کاوش کنید :

چه مذهبی هستید و چه نه، مذهب برای ایجاد حس معنا در زندگی مهم است. مراسم مذهبی می‌تواند به سادگی شرکت در نماز جماعت یا دعا خواندن شبانه باشد. زمانی که به مذهب پناه ببرید، پس از مدتی متوجه تغییر در روحیه یا جسم خود می‌شوید.

2. کنترل زندگی را به دست بگیرید:

فعال باشید و فعالیت های مثبت انجام دهید. اگر کسب وکار ناتمام دارید آن را تمام کنید. اگر کسی را دارید که باید با آن صحبت کنید، تماس بگیرید.

3. امروز را زندگی کنید :

تا آنجایی‌که می‌توانید به‌جای آنکه نگران اتفاقاتی باشید که ممکن است فردا برای شما اتفاق بیفتد، از لحظه‌ای که در آن قرار دارید لذت ببرید.

4. از تکنیک‌های آرام‌سازی استفاده کنید :

در محلی باشید که احساس راحتی کنید و حواس‌تان توسط افراد مختلف یا تماس‌های تلفنی پرت نشود. در وضعیت راحتی بنشینید و یا دراز بکشید و به مدت ۴ ثانیه از بینی نفس بکشید. پس از آن به مدت ۷ ثانیه تنفس خود را حبس کنید و در پایان به مدت ۸ ثانیه هوا را ازطریق دهان‌تان خارج کنید. این نوع تنفس را حداقل ده بار پشت سر هم تکرار کنید.

5. درباره ترس‌تان با دیگران صحبت کنید :

در مورد ترس‌تان با افرادی که به آنها اعتماد دارید گفتگو کنید. این موضوع اگرچه ممکن است کاملا ترس شما را از بین نبرد، اما گفتگو درباره ناراحتی‌ها و ترس‌ها می‌تواند نگرانی نزدیکان شما نسبت به تغییر رفتارهایتان را کاهش دهد.

6. کتاب‌ها و راهنماهای خودیاری درباره مرگ را مطالعه کنید :

نویسندگان بسیاری تفکرات و اندیشه‌های خود درباره مرگ را نوشته‌اند. این کتاب‌ها به ما کمک می‌کند تا پاسخ سوال‌های مهمی درباره چیستی و کیستی خود، چرایی آمدن‌مان به این جهان و زندگی پس از مرگ را پیدا کنیم.

7. بپذیرید که مرگ امری طبیعی است :

قبول کنید که بخشی از یک چرخه بزرگ هستید و تمام انسان‌ها باید این دنیا را وقتی زمانش برسد، ترک کنند.

8. بررسی تجربیات فردی :

بررسی این که فرد شاهد مرگ عزیزی بوده است؟ در این صورت باید دیدگاه هایی در او به وجود آید تا نگرش وی عوض شود.

9. مواجه شدن با ترس :

درباره ترس‌تان با شفافیت توضیح دهید و بگویید دقیقا چه چیزیشما را می‌ترساند. آیا مکان یا موقعیتی خاص مثل قبرستان ها یا مراسم تدفین ترس‌تان را بیشتر می‌کند.

10. چیزی از خودمان به جا بگذاریم :

زندگی کسانی که جاودانه شدند را بررسی کنید و سعی کنید چیزی از خود به یادگار بگذارید. هدفمند باشید و داشتن رویا و هدف‌های زیبا و بزرگ، شما را برای ادامه زندگی مصمم و با انگیزه می‌کند.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن