پزشکیسلامت و تندرستی

بیماری اوتیسم و نشانه های آن در کودکان

کودکان مبتلا به اوتیسم در ارتباط با دنیای خارج دچار مشکل می شوند

در این مطالب با بیماری اوتیسم و نشانه های آن و راهکارهای درمانی این اختلال آشنا خواهید شد.

اوتیسم چیست؟

اوتیسم یک نوع اختلال رشد در عملکرد مغز است. این اختلال بیشتر در پسران و در سه سال اول زندگی کودک بروز می کند و در سراسر زندگی همراه وی است.

روابط اجتماعی ضعیف، داشتن علائق و فعالیت های محدود، مشکلات در ارتباطات کلامی و غیر کلامی از جمله علامت های ابتلا به اوتیسم در کودکان است.

کودکان مبتلا به اوتیسم در ارتباط با دنیای خارج دچار مشکل می شوند. این اختلال در رشد طبیعی مغز و حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت‌های ارتباطی تاثیرگذار است. این افراد رفتارهای تکراری مانند دست زدن یا پریدن، وابستگی به اشیا، مقاومت در مقابل تغییر و پاسخ های غیر معمول از خود نشان می دهند.

ممکن است در حواس پنجگانه خود دچار حساسیت‌ یا بی تفاوتی باشند. مثلاً برخی از طعم ها را احساس نکنند. اختلال در ارتباط، هسته مرکزی اوتیسم است.

بیشتر این کودکان از زبان به عنوان یک وسیله ارتباطی استفاده نمی کنند. عدم به کار بردن ضمیر من و تکرار کلمات و جملات اطرافیان از دیگر ویژگی‌های این کودکان است.

علائم ابتلا به اوتیسم در کودکان چیست؟

تاخیر در صحبت کردن و بیان خواسته ها

بیشتر کودکان مبتلا به اوتیسم برای برطرف کردن نیازهایشان دچار مشکل می‌شوند. این کودکان اکثراً یا صحبت نمی کنند یا نمی توانند در یک گفتگو مشارکت داشته باشند.

الگوهای گفتاری غیر عادی دارند

این کودکان در هنگام پاسخ به اطرافیان ممکن است به جای یک جمله از یک کلمه استفاده کند یا عبارتی را چندین بار تکرار نمایند. ممکن است به جای جواب دادن به یک سوال، خود سوال را تکرار کنند.

عدم درک شنیده ها

بعضی از کودکان هنگام شنیدن نام خود واکنشی نشان نمی دهند یا نمی‌توانند به دستورات شما عمل کنند یا ممکن است رفتارهای غیر معمول از جمله خندیدن، گریه کردن یا جیغ کشیدن نا به جا از خود نشان دهند.

تمرکز زیاد بر روی موضوعات

کودکان مبتلا به اوتیسم مدت طولانی بر روی یک موضوع یا شی تمرکز می کنند. برای مثال با دقت زیاد و هر بار فقط بر روی یک شی نظیر چرخ یک اسباب بازی تمرکز زیادی می کنند یا ساعت ها با یک وسیله بازی می کند. آن ها تمایل زیادی به فشار دادن مکرر یک دکمه یا چرخاندن مداوم چرخ ماشین اسباب بازی نشان می دهد.

واکنش غیر معمول در برابر درد

این کودکان برخی مواقع واکنش های کمتر یا بیشتر از حد معمول نسبت به درد از خود نشان می‌دهند. برای مثال ممکن است هنگام کندن پوست زانو یا دستش متوجه درد آن نشود یا زمانی که صدای بلندی می شنود گوش هایش را بگیرد.

این واکنش نسبت به ترس نیز در این کودکان نمایان می‌شود. هنگامی که چیزی برای ترسیدن وجود ندارد ممکن است به شدت بترسند یا برعکس.

اختلالات خواب

این کودکان ممکن است صبح بسیار زود بیدار شده یا شب بسیار دیر به خواب بروند. آن ها ممکن است بیش فعال، تکانشی و پرخاشگر باشند و به خود آسیب بزنند.

با تغییرات مخالف است

کودکان اوتیسمی علاقه چندانی به تغییر برنامه روزانه و شرایط روتین نشان نمی دهند. برای مثال تغییر مسیر رفتن به مدرسه برای آنها چندان خوشایند نیست.یا ممکن است بر روی غذاهایی که می خورند بسیار دقیق و سخت‌گیر باشند.

آیا بیماری اوتیسم درمان دارد؟

با اینکه هنوز هیچ راه قطعی برای درمان اوتیسم وجود ندارد اما با آموزش‌های غیر دارویی میتوان از پیشروی این بیماری جلوگیری کرد. با تشخیص به موقع اوتیسم می توان آن را کنترل نمود و مانع از مشکلات اوتیسم در بزرگسالی شد.

شناسایی علائم اوتیسم در کودکان زیر سه سال موجب تاثیرات مثبتی در روند بهبود این بیماری خواهد شد.

بیماری اوتیسم و نشانه های آن در کودکان

راه های کنترل اختلال اوتیسم

1. رفتار درمانی

با کمک رفتار درمانی، توانایی ها، مهارت های کلامی و ارتباط اجتماعی کودکان اوتیسمی خود را تقویت کنید.

روش های رفتار درمانی عبارتند از:

روش ABC:

در این روش رفتارهایی که مناسب هستند مورد تشویق قرار می گیرد و رفتار هایی که نادیده گرفته می شوند احتمال حذف شدن دارند.

روش تیچ:

در این روش به کودکان آموزش داده می شود که در مقابل رفتارها و محیط اطراف خود چگونه واکنش نشان دهند. مثلاً یاد می گیرند که در هنگام درد به جای فریاد زدن، احساس خود را به اطرافیان بگویند.

ارتباط با تصویر

برخی از کودکان اوتیسمی که قادر به صحبت نیستند، یاد می گیرند چگونه با استفاده از تصاویر نیازها و خواسته‌های خود را به اطرافیان بگویند.

روش فلورتایم (floor time)

این روش شبیه به بازی درمانی می باشد که کودک از طریق آن ارتباط خود را با دیگران گسترش می دهد.

داستان های اجتماعی

در این روش با استفاده از داستان هایی کودک یاد می گیرد چگونه احساسات، منظور و رفتار دیگران را درک کرده و به آنها پاسخ دهد.

درک مجموعه حواس 

در این روش کودک یاد می‌گیرد از حواس پنجگانه خود استفاده کنند.

2. درمان گیاهی

از نظر طب سنتی گیاه جینکوبیلوبا یک گیاه مفید برای درمان و کنترل بیماری اوتیسم می باشد.

افراد اوتیسمی آمونیاک بیشتری در خون دارند برای کاهش آمونیاک میتوان از مواد غذایی نظیر انگور، کنگر، مخلوط عسل به همراه دمنوش آویشن، آب شلغم و عسل استفاده کرد.

پس از صرف شام آب سیب طبیعی و عسل توصیه می شود.

کودکان مبتلا به لکنت زبان از انار شیرین، آب انار یا رب انار شیرین استفاده کنند.

3. کنترل با رژیم غذایی مناسب

غذاهای حاوی گلوتن و کازیین تاثیر منفی در کودکان اوتیسمی داشته و باعث افزایش علائم این بیماری می شوند.

داشتن رژیم غذایی مناسب شامل گندم و محصولات آن و حذف لبنیات، مصرف میوه جات و سبزیجات تازه، گوشت قرمز و سفید، قرص امگا ۳ و ویتامین B ،D، کلسیم و مصرف آب فراوان در درمان اختلالات اوتیسمی موثر است.

مصرف شیر شتر به علت حاوی بودن پروتئین های محافظ و آنزیم های ضد باکتری بسیار مفید است.

4. کنترل علائم با استفاده از دارو

داروهایی نظیر ریسپریدون و آریپیپرازول که هر دو از گروه داروهای آنتی سایکوتیک آتیپیک هستند، موجب کنترل ناهنجاری های اختلال اوتیسم می‌شوند که باید زیر نظر پزشک تجویز گردند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن