تغذیه سالمسلامت و تندرستی

مضرات مصرف چای کهنه دم و پررنگ

نوشیدن چای پررنگ و زیاده روی در مصرف آن موجب ابتلا به کم خونی می شود

َآشنایی با مضرات مصرف چای کهنه دم و پررنگ برای سلامتی

چای سیاه یکی از نوشیدنی های روزمره و پر کاربرد ماست. مصرف روزانه چای باعث جلوگیری از حملات قلبی و مغزی می شود. چای سیاه حاوی آنتی اکسیدان هاست و موجب کاهش استرس و رفع سردرد و خستگی می گردد.

در کنار تمام فواید و مزایای مصرف چای، نوشیدن چای داغ، چای پررنگ و چای کهنه دم برای سلامتی مضر است.

مضرات مصرف چای پررنگ

نوشیدن چای پررنگ و زیاده روی در مصرف آن موجب ابتلا به کم خونی می شود، زیرا جذب آهن بدن را کاهش میدهد. نوشیدن چای پررنگ موجب کم اشتهایی، عصبانیت، کاهش قوای جسمانی، بی‌حوصلگی و خستگی زودرس و ریزش مو که از دیگر علائم کم خونی هستند می شود.

نوشیدن چای بخصوص پس از صرف غذا موجب جلوگیری از جذب آهن غذا خواهد شد. پس از مصرف غذاهایی مانند گوشت و عدس از چای استفاده نکنید.

همچنین از دیگر مضرات مصرف چای پررنگ تنگی نفس و درد قفسه سینه است که ناشی از کم خونی  می باشد.

توصیه می‌شود افرادی که تمایل به مصرف چای دارند روزانه از چای کم رنگ استفاده کنند و از نوشیدن چای پررنگ به میزان زیاد خودداری کنند.

مضرات نوشیدن چای کهنه دم

میزان ماده ای به نام اسید تانیک و اگزالات در چای های کهنه و پررنگ موجب عدم جذب آهن میشود. مصرف این گونه چای ها موجب تاثیرات مخربی بر دریچه معده و مری خواهد شد.  افرادی که دچار زخم معده هستند ،همچنین افرادی که کم خونی دارند یا به سرطان های دستگاه گوارش مبتلا هستند نباید چای کهنه دم و پر رنگ مصرف کنند.

مصرف چای پررنگ و کهنه برای بانوان باردار توصیه نمی شود. کهنگی و پر رنگ بودن چای موجب ترشح اسید معده و زمینه سازی جهت ابتلا به زخم معده خواهد شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن