روانشناسی

زود رنجی چیست؟ چند راهکار ساده برای جلوگیری از زودرنجی افراد

زود رنجی

فرد زود رنج كسی است كه در مقابل يكسری رفتار و برخوردها كه با روحيات و شخصيت آن سازگار نيست، آزرده خاطر می‌شود. زودرنجی سطوح مختلفی دارد و به نسبت عکس‌العملی که ما در نتیجه‌ی ناراحتی از یک موضوع بروز می‌دهیم، متغیر است.
زودرنجی ما را به مزر تحریک‌پذیری می‌رساند. بدخلق، ترش‌رو و تندمزاج می‌شویم، آستانه‌ی تحمل‌مان پایین می‌آید و ممکن است حتی با یک سرماخوردگی جزئی هم از پا بیفتیم.

زود رنجی می‌تواند در طول زندگی مشکلات زیادی را برای فرد به همراه بیاورد و روابط بین فردی را نیز به چالش بکشاند. شناخت نشانه‌های حساسیت و زود رنجی به شما کمک می‌کند تا بتوانید هرچه زودتر برای حل این مشکل اقدام کنید و سلامت روان خود را بهبود ببخشید. البته برای فردی که این احساس را تجربه می‌کند درمان‌نشدنی به نظر می‌رسد.

دلیل زود رنج بودن افراد چیست ؟
دلیل زود رنج بودن افراد چیست ؟

دلیل زود رنج بودن افراد چیست ؟

یکی از مهم ترین دلایل حساسیت های بیش از حد و زود رنجی شدید، اعتماد به نفس پایین می باشد و بهتر است برای درمان آن اعتماد به نفس خود را تقویت و افزایش دهید.

افرادی که عواطفشان رقیق تر بوده که در برابر مشکل و ناراحتی بسیار زود ناراحت می شوند و از خود نمی توانند دفاع کنند. علت ایجاد این حساسیت های زیاد و زود رنج بودن به شخصیت فرد، ژنتیک، یادگیری و تربیت فرد در دوران کودکی آنها باز می‌گردد.

عواملی مانند شیوه تربیتی پدر و مادر، ترتیب و تعداد فرزندان، توجه بیش از حد خانواده یا کم توجهی و نادیده گرفتن کودک در محیط خانه می تواند در فرد چنین احساسی را ایجاد کند.

زودرنجی معمولاً می تواند برآمده از افسردگی نیز باشد. اگر علائمی از افسردگی در فرد وجود دارد باید حتماً اقدامات درمانی انجام شود تا این زودرنجی هم تخفیف پیدا کند.

چند راهکار ساده برای جلوگیری از زود رنجی :

 

بچه ها را درست تربیت کنیم :

والدین باید فرزندان خود را طوری تربیت کنند که آمادگی رویارویی با فراز و نشیب های زندگی را داشته باشند و واقع نگر باشند. کودکان باید در شرایط اجتماعی طبیعی و عادی قرار بگیرند.

از جمع فرار نکنید :

افراد زود رنج معمولا دوست ندارند در جمع حاضر شوند و ترجیح می‌دهند تنها بمانند. گروهی از این افراد هم هستند که همیشه از دیگران ناراحتند و برای همین هنگامی که در جمع هستند، احساس خیلی بدی را تجربه خواهند کردو ترجیح می‌دهند تنها بمانند. همین دوری از گروه باعث تشدید مشکلات‌شان می‌شود.

منبع ناراحتی را کشف کنید :

بهترین راه کاهش زودرنجی کشف منبع ناراحتی شما است. اینکه بدانید دقیقا چه چیزی و از چه طریقی باعث رنجش شما شده است. پس سخت نگیرید و منبع مشکل را پیدا کنید تا همه چیز ساده حل شود.

خلاص شدن از شر انرژی های منفی :

فاصله گرفتن از فضایی که باعث رنجش شده و رفتن به پیاده روی، دویدن، مشت زدن به چیزی یا فریاد زدن با صدای بلند، باعث تخلیه هیجانات و انرژی منفی شما می‌شود و حال شما را بهتر می‌کند.

مصرف کافئین را کاهش دهید :

از آنجا که مصرف روزانه‌ی بیش از حد کافئین منبع افزایش و استمرار تحریک‌پذیری بسیاری از افراد است، بهتر است برای مقابله با زودرنجی مصرف این محرک‌ را کاهش دهید.

با خودتان صادق باشید :

با خودتان صادق باشید، قبول کنید زودرنج هستید. بپذیرید زودرنجی ویژگی ناخوشایندی است.

دید خود را وسیع‌تر کنید :

معمولا وقتی دچار زودرنجی می‌شویم، آن مسئله و اتفاق آزاردهنده‌ یا خیلی کوچک است یا آن‌قدرها هم بزرگ و مهم نیست و حتی اگر موضوع خیلی مهمی هم باشد هیچ‌کس دوست ندارد تا چند روز یا حتی هفته‌ها از آن رنجیده‌خاطر باشد و این حس ناخوشایند را برای مدت طولانی تجربه کند.

دیگران هم کمک کنند :

لحن و نوع کلام و همین‌طور زبان بدن ما باید متناسب با نیازها و شخصیت فرد باشد، اما با همین حرف‌ها باید به او کمک کنید رفتارش را تغییر دهد و در موقعیت مناسب قرار بگیرد.

 

جلوگیری از زودرنجی
چند راهکار ساده برای جلوگیری از زودرنجی

انتظارات و خواسته های خود را به دیگران بگویید :

یاد بگیرید انتظارات و خواسته های خود را به دیگران بگویید. تا آن ها اطلاعاتی از نیاز شما نداشته باشند نمی توانند آن را پاسخ گو باشند.

از قضاوت ناصحیح بپرهیزید :

ما آدم‌ها عادت کرده‌ایم در مورد مسائل خیلی راحت تصمیم گیری کنیم و به بدترین شکل ممکن آن ها را تعبیر کنیم. احساس ما برگرفته از نوع تعبیری است که از مسائل داریم. گاهی آن چیزی که احساس انسان ها می گوید با حقیقت متفاوت است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن