فناوری

اپلیکیشن تشخیص کرونا از روی صدا

دو دانشگاه پیشگام سعی در طراحی اپلیکیشنی دارند که از صدای کاربر و صدای سرفه‌اش، آلودگی او به ویروس کرونا را تشخیص دهد.

این دو پروژه مستقل از هم هستند ولی هر دو بر اساس یادگیری ماشین طراحی شده‌اند؛ نوعی هوش مصنوعی که در آن کامپیوتر با تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ، الگوهایی را پیدا می‌کند تا با آن مسائل را حل کند.

در این دو پروژه، هدف این است که بتوان بیماری کرونا را از سایر بیماری‌ها از جمله آنفلوآنزا متمایز کرد ولی دست‌اندرکاران هر دو پروژه می‌گویند نرم افزار نهایی نباید جایگزین آزمایش‌های پزشکی شود.

دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج پروژه “صدای کرونا” را هفته پبش راه‌اندازی کرد. در این پروژه، افراد در میکروفون کامپیوتر نفس می‌کشند و سرفه می‌کنند و اطلاعاتی مانند سن، جنسیت و موقعیت مکانی خود را ثبت می‌کنند. اگر آزمایش کرونا داده باشند جواب آزمایششان هم ثبت می‌شود. در آخر از آنها خواسته می‌شود این جمله را سه بار بخوانند: “امیدوارم اطلاعاتم بتواند به کنترل همه‌گیری ویروس کرونا کمک کند.”

در روزهای اول ، ۱۲۰۰ نفر صدای خود را ضبط کردند و ۲۲ نفر گفتند نتیجه تست ویروس کرونایشان مثبت بوده است.

گروه تحقیقاتی این اپلیکیشن در دانشگاه کمبریج امیدوار است در دو ماه آینده محصول نهایی را تکمیل کند.

در حال حاضر این پروژه محدود به جمع آوری نمونه صدا از طریق وب سایت است و هنوز با اپلیکیشن گوشی هوشمند انجام نمی‌شود. این تا حدی به دلیل محدودیت‌هایی است که شرکت‌های اپل و گوگل برای عرضه‌کنندگان اپلیکیشن‌های مربوط به ویروس کرونا در فروشگاه‌های اینترنتی‌شان گذاشته‌اند و این پروژه هنوز تایید نشده است.

دانشگاه کارنگی ملون

اساس اپلیکیشن “صدایاب کرونا”ی دانشگاه کارنگی ملون، تحقیقات قبلی دانشگاه پیتزبورگ در جمع‌آوری و ثبت و ضبط صدا است.

این برنامه در ۳۰ مارس ۲۰۲۰ مدت کوتاهی در دسترس عموم قرار گرفت. در آن از کاربران خواسته ‌شد سرفه کنند، حروف صدادار را تلفظ کنند، الفبا بخوانند و برخی مشخصات خود را ثبت کنند. در پایان، دستگاه احتمال ابتلای آنها به بیماری کرونا را حدس می‌زد. اکنون محققان مشغول بارنگری این برنامه هستند.

دکتر سینگ می‌گوید: “هدف ما این است که بتوانیم بعد از افزایش دقت برنامه بتوانیم برای کاربران فیدبک (بازخورد) اصلاح شده بفرستیم. مثلا اگر دقیقتر شدن برنامه کسی را در گروه پر خطر قرار دهد.”

“نکته مهم دیگر برای ما، حق فراموش کردن است یعنی این برنامه باید امکانی داشته باشد که حتی سالها بعد اگر کاربر خواست بتواند همه نمونه‌های صدایش را پاک کند.”

محدودیت‌ها

هر دو گروه تحقیقاتی به چشم انداز پروژه‌شان خوشبین هستند ولی دیگرانی هستند که در این باره تردید دارند از جمله کریس میچلی، مدیر اجرایی شرکت “اودیو آنالیتیک” که در زمینه “تشخیص صدا توسط هوش مصنوعی” تخصص دارد:

“با تغییر منطقه، صدای افراد هم تغییر می‌کند. این یعنی بعضی مناطق می‌توانند تاثیر نامطلوب روی مدل‌های هوش مصنوعی داشته باشند. تنها راه جلوگیری از آن کنترل دقیق داده‌هاست.”

“چالش دیگر کاملا تکنیکی است. ضبط دقیق اصوات تنفس بدون استفاده از میکروفون‌های تخصصی برای تجزیه و تحلیل بسیار دشوار است در حالی که در هر دوی این پروژه‌ها از کاربر خواسته می‌شود با استفاده از میکروفون معمولی گوشی هوشمند یا کامپیوتر شخصی، صدای خود را ضبط کنند.”

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن