روانشناسی

حملات پانیک یا حمله وحشتزدگی (panic) چیست ؟

پانیک یا حمله وحشتزدگی

پانیک چیست ؟

پانیک یکی از انواع اختلالات اضطرابی است که در تمام سنین دیده می شود. اما شایعترین سن بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی است و معمولا طول مدت حمله بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه است. حملات مکرر پانیک گاها زمانی رخ می دهد که یک شرایط قابل پیش بینی برای فرد تکرار می شود.

ترس بسیار شدید و هجوم ناگهانی نگرانی، معنا و مفهوم حملات پانیک را تداعی می کند. نشانه‌ها و علائم پانیک به حمله و سکته قلبی شباهت دارد اما با آن متفاوت است. در هنگام  حمله پانیک در وجود فرد، علاوه بر بالا رفتن و شدت یافتن ضربان قلب، نفس کشیدن فرد نیز به سختی صورت می گیرد. در هنگام بروز حملات پانیک، فرد خطر احتمالی را از آنچه در واقعیت وجود دارد، بیشتر و شدیدتر احساس می‌نماید.

پانیک (panic) چیست ؟
پانیک (panic) چیست ؟

پانیک را با یک مثال بهتر درک کنید :

آیا تا به حال برای شما پیش آمده است که به طور ناگهانی اضطراب و ترس بیش از حد تصوری را در خود حس کرده باشید؟ احساس کنید که قادر به نفس کشیدن نیستید؟  آیا این حملات بدون هیچ محرک خاصی رخ می دهد ؟ اگر پاسخ شما مثبت است، ممکن است شما دارای اختلال اضطرابی به نام اختلال هراس یا حمله پانیک باشید.

برای مثال فرض کنید یک خرس به شما حمله کرده است، بدن شما به طور غریزی واکنش نشان می‌دهد. ضربان قلب و تنفس شما بالا می‌رود و در نتیجه بدن برای وضعیت تهدید آمیز آماده می‌شود. در حالی که هیچ خرسی شما را دنبال نکرده است.

زمانی که حمله رخ می‌دهد، شما ممکن است فکر کنید که کنترل خود را از دست می‌دهید، یا دچار حمله قلبی شده اید و یا حتی در حال مرگ هستید. بسیاری از مردم، در طول عمرشان ممکن است یک یا دو حمله پانیک را تجربه کنند که احتمالا بعد از آن مشکل برطرف شده و وضعیت استرس زا به پایان می‌رسد.

خطرات حمله پانیک :

حملات پانیک به خودی خود کشنده نیستند، ولی می‌توانند ترسناک بوده و کیفیت زندگی را تحت تاثیر خود قرار دهند. از طرفی درمان اختلال پانیک بسیار کارگشا خواهد بود. رهایی از پانیک توسط روش های درمانی و انواع داروی بیماری پانیک امکان پذیر است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن