پزشکیسلامت و تندرستی

عوامل تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن

مصرف نادرست آنتی بیوتیک ها موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن میگردد.

آشنایی با عوامل تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن

در مطالب گذشته با روش های تقویت سیستم ایمنی بدن آشنا شدید. خصوصا در دوران شیوع ویروس کرونا باید از عواملی که موجب تضعیف ایمنی بدن میشوند خودداری نمود.

آشنایی با عوامل تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن

عوامل تضعیف کننده ایمنی بدن

مصرف نادرست آنتی بیوتیک ها

مصرف بی رویه و نادرست آنتی بیوتیک ها، داروهای مسکن و آنتی اسیدها میتواند تاثیر منفی بر روی عملکرد سیستم ایمنی روده داشته باشد. آسیب به سیستم ایمنی روده موجب تاثیرات مخرب و زیان باری بر روی سیستم ایمنی بدن خواهد شد.

برخی آنتی اسیدها موجب تغییر PH معده، و در نتیجه و مانع استریل مواد غذایی مصرفی میشوند. این عمل خطر ابتلا به عفونت های روده و معده را افزایش میدهد.

مصرف زیاد مشروبات الکلی

با مصرف بیش از حد مشروبات الکلی میزان تولید گلبول های قرمز و سفید خون کاهش یافته و این امر به مرور سبب کاهش سیستم ایمنی بدن خواهد شد.

رژیم های طولانی و غیر استاندارد

برخی افراد سعی در کاهش مقدار زیادی وزن در یک دوره کوتاه از طریق رژیم های سخت مانند رژیم نوشیدنی دارند. این امر موجب ضعیف شدن بدن و افزایش ریسک ابتلا به بیماری ها خواهد شد.

در این گونه رژیم ها معمولا مصرف کربوهیدرات و کالری به حداقل میرسد. همچین بدن دچار کمبود ویتامین ها و مواد مغذی همچون روی، سلنیوم و منیزیم میشود.

فشار کاری و مسافرت

برخی افراد که بیشتر زمان خود را به کار اختصاص داده و یا در مسافرت یه سر میبرند، در معرض آلاینده ها و میکروب های بیشتری قرار میگیرند.

داشتن یک برنامه کاری منظم، تغذیه سالم و خواب کافی موجب جلوگیری از صدمات ناشی از فشار کاری بالا خواهد شد.

استرس و خواب نامناسب

استرس تاثیرات مخربی بر تمام اعضای بدن و جوانب زندگی دارد. هنگام استرس مغز شروع به تولید هورمونی به نام کورتیزل میکند. این هورمون موجب تضعیف عمکلرد سلول های محافظت کننده از بدن میشود.

در نتیجه این امر سیستم ایمنی بدن تضعیف شده و زمینه مناسبی برای حمله ویروس ها و عوامل بیماری زا به بدن محیا میشود.

داشتن خواب مناسب در حدود 7 الی 8 ساعت در شب تاثیر شگرفی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد.

چاقی

چاقی بیش از حد موجب تضعیف توانایی سلول های سفید خون در تولید آنتی بادی ها و در نتیجه عدم پیشگیری و مهار التهابات خواهد شد.

کمبود آب بدن

مصرف آب کافی در طول روز موجب دفع عفونت ها و سموم از بدن میشود. این فرآیند موجب بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماری ها خواهد شد.

کبود آب بدن بر سطح انرژی و کیفیت خواب نیز تأثیر گذار است و میتواند تمایل به ورزش کردن را در شما کاهش دهد که این هم یکی از عوامل ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن است.

 

 

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن