روانشناسی

خودزنی

هرنوع جراحت عمدی که شخص به بدن خود وارد می‌کند به عنوان خود زنی، خود آزاری، آسیب به خود یا به زبان ساده‌تر زخمی کردن خود تعریف می‌شود. تعریف کوتاه خودزنی وارد کردن آسیب عمدی توسط خود فرد به بدنش می‌باشد.

این کار اغلب با هدف خودکشی انجام نمی‌شود، بلکه به عنوان راهکاری برای تحمل رنج عاطفی، خشم شدید و ناامیدی صورت می گیرد.این احتمال وجود دارد که آن‌ها از درد فیزیکی به‌ عنوان راهی برای منحرف کردن ذهن خود از درد احساسی استفاده کنند. خودزنی با هدف مرگ انجام نمی‌شود، اما احتمال بروز عوارض جدی و مرگبار مانند عفونت و بیماری‌های خونی را افزایش می‌دهد.

واکنشی که یک جوان در زمان افشای خودزنی دریافت می‌کند، تأثیر قابل توجهی روی درخواست کمک و بهبودی آن‌ها دارد. چیزی که جوانان دچار خودزنی به آن نیاز دارند مراقبت و نگرانی نسبت به آسیب‌های آن‌ها، دلسوزی، زمان و حمایت است. جوانانی که خودزنی کرده‌اند به دنبال پاسخ‌های بی‌طرفانه، دلسوزانه و محترمانه هستند. شما بایستی سعی کنید بدون ترس، تنفر یا محکوم کردن درباره خودزنی بشنوید.

دلایل خودزنی چیست ؟
دلایل خودزنی

دلایل خودزنی :

افراد به دلایلی نظیر بیان احساساتی که قادر به بروز آنها نیستند، کاهش احساسات دردناک و احساس فشار درونی، احساس خودکنترلی، برگرداندن توجه از احساسات ناراحت کننده شدید و استرسهای محیطی، شکنجه خود و کاهش احساس گناه، احساس یک حس بجای بیحسی و اختلافات خانوادگی و ….. اقدام به خود زنی می کنند.

خودزنی حتی جنبه‌ی پیچیده­‌تری نیز دارد و بسیاری از بیماران ابراز می‌دارند که مجروح کردن خود و مشاهده زخم و خون برای آنها لذت­‌بخش است و باعث تسکین آنها می­‌شود. از طرفی نیز آن را ابزاری برای انتقام از بستگان و تهدید و القای حس گناه می­‌دانند.  بیشتر افراد معتاد به مصرف مواد محرک تجربیات مکرر آسیب به خود را دارند.

ناحیه خودزنی
ناحیه خودزنی

ناحیه خودزنی :

اکثر خودزنی‌ها بر روی اندام فوقانی انجام می شود. وارد کردن آسیب در چهره، ناحیه تناسلی و چشم ها بسیار بدخیم است. همچنین تغییر مکان خودزنی از ناحیه ای به ناحیه دیگر از دید متخصصان نشانه نگران کننده‌ای است و باید جدی گرفته شود. الگوی خودزنی می تواند منظم، غیر منظم و سمبولیک باشد.

تشخیص خودزنی
تشخیص خودزنی

تشخیص خودزنی :

خودزنی‌بیشتر بین جوانان و نوجوانان رایج است، اما می تواند هر کسی را در هر سنی درگیر کند. آسیب رساندن به خود در اوایل نوجوانی شروع می شود. افرادی که اقدام به این‌کار می کنند در پنهان کردن رفتار خود از اطرافیان و دوستان بسیار ماهر هستند. هر چند دیده شدن جای زخم بر روی دست، بازو، ران و پاهای فرد نشانه مهم این اختلال است. اما بیشتر نشانه های این رفتار به قدری جزئی و ظریف هستند، که نیازمند توجه اطرافیان است.

آیا فردی که خودزنی می‌کند، بیمار روانی است؟
آیا فردی که خودزنی می‌کند، بیمار روانی است؟

آیا فردی که خودزنی می‌کند، بیمار روانی است؟

شاید خیر. اما به احتمال زیاد دچار افسردگی، مشکلات شخصیتی، اشکال در ارتباط با دیگران یا اعتیاد به مواد مخدر و الکل است که به معاینه روانشناس یا روانپزشک نیاز دارد تا تشخیص درست در مورد او انجام شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن