سبک زندگی

سبک زندگی چیست؟

سبک زندگی، مفهوم تازه ای نیست. هزاران سال است که انسانها در تلاشند آن را بشناسند و مدیریت کنند و حتی دولت ها کوشیده‌اند بر روی سبک زندگی مردمان خود، تاثیر بگذارند.

می‌تواند به علایق، نظرات، رفتارها و جهت‌گیری رفتاری یک فرد، گروه یا فرهنگ اشاره کند. به معنای شیوه زندگی خاص یک فرد، گروه، یا جامعه است.

اما تعریف سبک زندگی و مفهوم پردازی در مورد آن، نسبتاً جدید است.

تعریف سبک زندگی از دیدگاه های متفاوت

معمولاً نخستین استفاده جدی از لغت Lifestyle در متون جدید را به آلفرد آدلر روان درمان‌گر اتریشی نسبت می‌دهند (لغت Lebensstil).

اما باید به خاطر داشته باشیم که آنچه آدلر در این مورد مطرح می‌کند بیشتر به جنبه‌های رفتارشناسی و شخصیت شناسی و نیز به تاثیرات تربیت دوران کودکی در سالهای بزرگسالی می‌پردازد و با چیزی که امروزه از سبک زندگی می‌شناسیم، تفاوت جدی دارد.

سوبِل در کتاب Lifestyle and Social Structure توضیح می‌دهد که، یک شیوه‌ی مشخص و قابل مشاهده از زیستن است.

سبک زندگی را فرهنگ آکسفورد، «راه‌های گوناگون زندگی فرد یا گروه» می‌داند.

فرهنگ لانگ من، آن را «راهی برای زیستن» می‌خواند.

از نظر آسا برگرسبک زندگی مد یا حالت زندگی فرد می‌باشد.

از آنجا که مشاهده‌ی رفتار انسانها، همیشه و همه جا امکان‌پذیر نیست، بسیاری از محققان، ترجیح می‌دهند به جای رفتارهای ما، انتخاب‌های ما در زندگی روزمره را به عنوان نشانه‌ای دست دوم از سبک زندگی مورد بررسی قرار دهند.

فرض کنید شما میخواهید بدانید که سلامت برای یک نفر تا چه حد مهم است، اگر نتوانید با خودش به صورت مستقیم صحبت کنید  و مدت طولانی رفتارهای او را بررسی کنید،ممکن است سراغ یک گزینه ی ثانویه بروید:

سری به یخچال او بزنید و فهرستی از کل محتویات یخچالش تهیه کنید.

3 رویکرد در تعریف سبک

 

سه رویکرد در تعاریف ارائه شده از”سبک ” مشاهده می‌شود: الف– تعاریفی که بر ویژگی‌های زیبایی شناختی تکیه دارند:کیفیت برتر در ظاهر، طراحی یا رفتار ب– تعاریفی که بر جنبه تمایزبخشی تأکید دارند و سبک را ویژگی‌ای برای نشان دادن برتری می‌دانند: اجرا یا انجام اموری که تمایزدهنده فرد یا گروه یا سطحِ خاصی باشد ج– تعاریفی که تجسم امروزین به خصوص ابعاد تجملی زندگی محسوب می‌شوند: برتری مدگونه، شیک، مد زودگذر، هوس و میل مفرط، عادت وتجمل، زیاده روی یا ولخرجی.

با این همه ترکیب، Lifestyle این چنین معنا شده‌است: روش نوعی زندگی فرد، گروه یا فرهنگ، روش خاصی از زندگی یک شخص یا گروه.

سبک زندگی چیست؟

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن