پزشکیسلامت و تندرستی

مصرف قرص با این نوشیدنی ها ممنوع!!

آشنایی با نوشیدنی هایی که مصرف شان موجب تداخل دارویی میشود

مصرف قرص با برخی نوشیدنی ها موجب واکنش های غیر طبیعی در بدن میشود که این عمل ممکن است به بدن آسیب زده، موجب تداخل دارویی یا کاهش اثر دارویی شود. در این مطالب با نوشیدنی هایی که مصرف شان موجب تداخل دارویی میشود آشنا خواهید شد.

نوشیدنی هایی که نباید با دارو مصرف شوند

آب گریپ فروت و انار

آب گریپ فروت دارای ترکیباتی نظیر پتاسیم است که موجب مهار آنزیم هایی در بدن میشود و این امر موجب اختلال در تجزیه و دفع دارو در بدن میگردد.

این اختلال منجر به افزایش دوز دارو در بدن و بروز مشکلات جدی و ایجاد عوارض جانبی خواهد شد.

تاثیر آب گریپ فروت تا 24 ساعت در بدن باقی میماند. این آب میوه با بیش از 50 نوع دارو تداخل مصرف دارد. در هنگام مصرف دارو از نوشیدن این آبمیوه خودداری کنید.

همچنین آب انار با اکثر داروهای ضد فشار خون تداخل دارد.

شیر و فرآورده های شیری

شیر حاوی کلسیم و منیزیم است. این مواد معدنی هنگام ترکیب با آنتی بیوتیک ها موجب کاهش جذب و اثربخشی این داروها میشوند. برخی افرادی که مشکلات معده دارند همراه آنتی بیوتیک ها از شیر استفاده میکنند. اما این عمل تاثیر منفی بر روی خاصیت دارویی قرص دارد و توصیه نمیشود.

چای و قهوه

اصولا مصرف چای با هیچ قرصی توصیه نمیشود. چای دارای کافئین و تانن است و مصرف همزمان آن با برخی قرص ها میتواند منجر به افزایش تاثیر کافئین در بدن شود.

افزایش کافئین بدن موجب عوارضی همچون افزایش ضربان قلب و افزایش فشار خون میشود. همچنین چای سبز هم نباید با داروهای رقیق کننده خون مانند کومارین یا وارفارین مصرف کرد.

دارویی هایی نظیر سیپروفلوکساسین، کینولون‌ها، آلپرازولام، دیازپام، کلونازپام و کاربامازپین و برخی داروهای مربوط به آسم نباید با چای مصرف شوند.

داروها و عرقیات گیاهی

به طور کلی مصرف قرص با عرقیات گیاهی توصیه نمیشود. به طور مثال داروهای ضد ریفلاکس معده نباید با عرق نعنا مصرف شوند. یا داروهای آرام بخش را نباید با دمنوش های آرام بخش به طور همزمان مصرف نمود.

دوغ

دوغ حاوی کلسیم است و مصرف آن تاثیر مشابه شیر خواهد داشت . بنابراین از مصرف همزمان دوغ و دارو اجتناب کنید. ترجیحا قبل و بعد از مصرف قرص از این گونه نوشیدنی ها استفاده نکنید.

بهترین نوشیدنی برای مصرف قرص

مطمئن ترین و سالم ترین نوشیدنی برای مصرف قرص آب است. ترجیحا سعی کنید از آب برای مصرف هر نوع قرصی استفاده کنید و فاصله استفاده از سایر نوشیدنی های مضر با داروها را حفظ نمایید.

برای مصرف قرص آهن میتوانید از آب پرتغال طبیعی استفاده کنید. زیرا مصرف ویتامین ث موجب افزایش جذب آهن در بدن میشود.

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن