روانشناسی

سندروم اردک چیست ؟

سندرم اردک یا Duck Syndrome

امروز افراد ممکن است به سندروم‌های مختلفی مبتلا شوند، سندروم‌هایی که می توانند آرامش و قرار آن‌ها را سلب می کند. سندروم اردک مشکلی است که امروزه در بین جوانان و دانشجویان رواج زیادی پیدا کرده است.
جمله‎‎‌ی ” ظاهر زندگی دیگران را با باطن زندگی خود مقایسه نکنید ” را همه‌ی ما به صورت پند شنیده‌ایم و شاید این بهترین جمله برای شروع بحث سندروم‌اردک می‌باشد.

سندروم اردک چیست ؟
سندروم اردک چیست ؟

سندروم اردک چیست ؟

مبتلایان به سندروم اردک کسانی هستند که تلاش می کنند همواره تصویری شاد و خوشبخت از خود در فضای مجازی نشان دهند در صورتی که در دنیای واقعی با مشکلات زیادی مواجه هستند.

پژوهشگران دانشگاه استنفورد بعد از بررسی پست های مجازی چند دانشجو که خود کشی کرده بودند به مفهومی به اسم سندروم اردک رسیدند.
اگر به شنا کردن اردک در آب توجه کنیم، ما تنها قسمتی از بدن او را می بینیم که به آرامی بر روی آب درحال حرکت است، درحالی که متوجه تقلای این اردک که با تلاش پاهای خود را تکان می دهد تا حرکت کند، نمی‌شویم.

دانشجویانی هم که خودکشی کرده بودند تصاویری شاد یا نقل قول هایی امید بخش از خود منتشر کرده بودند، که به ظاهر نشان می داد آنان بسیار شاد و خوشبخت هستند.
در صورتی که خارج از شبکه‌های مجازی و در دنیای واقعی با مشکلات روحی زیاد دست و پنجه نرم می‌کردند.

سندرم‌اردک اغلب اشاره به کسی است که تجربه دردناکی از افسردگی بالینی، اضطراب، و یا بیماری‌های روحی دیگری دارد.

از آن جایی که سندروم اردک یک تشخیص قطعی نیست، می تواند افسردگی های زیرلایه‌ای، اضطراب و هر گونه مشکلات ذهنی را تحت بررسی قرار دهد. در واقع نیازمند یک ارزیابی کامل پزشکی و ارزیابی روانشناختی به طور حرفه ای می باشد.
البته سندروم اردک به عنوان یک اختلال روحی رسمی در نظر گرفته نشده است.

 

دلایل بروز سندروم اردک
دلایل بروز سندرم اردک

دلایل بروز سندروم‌اردک :

این سندروم به دلایل مختلفی رخ می‌دهد برای مثال فرد برای اولین بار است که به دور از خانواده زندگی می‌کند، افزایش فشار اجتماعی روی فرد و اعتماد به نفس پایین، تصویر منفی نسبت به بدن خود، انتقاد بیش از حد از خود و احساس یاس در مقابله با رویداد‌های منفی از علل ابتلاء به سندروم اردک می‌باشد.

ابتلاء به سندروم‌اردک همیشه یک دلیل خاص ندارد و ممکن است که عوامل بیولوژیکی، روانشناختی و محیطی هم بر ابتلاء به این سندروم تأثیر گذار باشند. به طور کل خانم‌ها بیشتر از مردان در معرض ابتلا به سندروم اردک هستند.

عواملی مانند تشویق فرد به رقابت بیشتر، کمال گرایی بیش از حد، حمایت و محافظت بیش از حد خانواده از فرزند خود زمانی که فرد آمادگی برخی ناامیدی‌ها و مشکلات را ندارند خطر بروز سندروم‌اردک را افزایش می‌دهد.

سندرم اردک یا Duck Syndrome
سندرم اردک یا Duck Syndrome

 

به دلیل غیر رسمی بودن این بیماری، روش تشخیص رسمی برای سندروم‌اردک وجود ندارد. نشانه‌های این بیماری نیز خیلی واضح نیستند. از آنجایی که سندروم اردک یک تشخیص قطعی نیست، در واقع نیازمند یک ارزیابی کامل پزشکی و روانشناختی حرفه‌ای است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن