روانشناسی

مهارت حل مسئله چیست ؟

راهکارهای حل مسئله ( Problem solving )

حل مسئله یک مهارت است. در زندگی روزمره، محیط کار و یا در خانواده مسائل و مشکلات مختلفی وجود دارد. که راه‌ها و روش‌های متفاوتی برای برخورد با این مسائل و رفع آن‌ها وجود دارد.

حل مسئله چیست ؟

هر هدفی که انتخاب کنیم، متناسب با آن، مسائل، مشکلات و موانعی وجود دارند که اجازه دستیابی به آن هدف را به ما نمی‌دهند. اما موضوع مهم این است که هر فردی چگونه با مسائل مختلف زندگی‌اش برخورد می‌کند و چگونه آن‌ها را حل می‌کند. شما تا زمانی که ندانید چگونه یک مسئله را حل کنید، هر چه قدر هم که تلاش کنید برای آن راه‌حلی ندارید.

مسئله چه کوچک باشد چه بزرگ، راه فراری از آن‌ نداریم و قبل از اینکه به بحران تبدیل شود، باید آن‌ را حل کنیم. حل مساله یک مهارت است، که به وسیله آن می‌توانیم مشکلات زندگی را کنترل کنیم و راه رسیدن به موفقیت را برای خود هموارتر کنیم و به آرامش برسیم.

ما با مهارت حل‌مسئله می خواهیم یاد بگیریم که چگونه مسائل‌مان را حل کنیم که گرفتار این موانع نشویم و بتوانیم تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم و از فرصت ها به بهترین نحو استفاده کنیم. تفاوت زندگی افراد در روشی است که مسائل و مشکلاتشان را حل می‌کنند.

مهارت حل مسئله چیست ؟
مهارت حل مسئله چیست ؟

 

علی رغم محبوبیت بحث حل مسئله و تکنیک‌های آن، احتمالاً هنوز برای بسیاری از ما دقیقاً مشخص نیست که مفهوم چنین مهارتی چیست و چگونه می‌تواند به ما برای تصمیم گیری بهتر کمک کند؟

در همه نقاط دنیا مهارت حل مسئله، یک مهارت مهم برای رسیدن به موفقیت است و به افراد توصیه می‌کنند که آن‌ را یاد بگیرند. بهترین سن برای آموزش مهارت‌ حل مسئله، سنین کودکی است که فرد به مدرسه می‌رود.

حل‌مسئله روش‌های مشابه گوناگونی دارد که به شما کمک می کند که با سرعت و دقت، بتوانید به صورت حرفه‌ای و کنترل شده مشکلات را حل کنید.

5 گام مهارت حل‌مسئله :

5 گام مهارت حل‌مسئله
5 گام مهارت حل‌ مسئله

1. تعریف مشکل یا مسئله

اولین گام در حل‌مسئله این است که آن را به خوبی تعریف کنیم. هر چقدر در این گام وسواس به خرج دهید و آن را دقیق و واضح تعریف کنید، در گام‌های بعدی راحت‌تر خواهید بود. اگر صورت مسئله روشن نباشد، برای حل مسئله زمان و انرژی بسیار زیادی به هدر می‌رود.

2. گام دوم بررسی دلیل به وجود آمدن مسئله

برای اینکه بخواهیم یک مسئله را حل کنیم، باید بدانیم چه عواملی باعث رخ دادن مشکل شده است. ما باید با تیزبینی، تلاش و برنامه‌ریزی صحیح، علت واقعی آن‌ها را کشف کنیم. در این گام نیاز است که اطلاعات زیادی را جمع‌ آوری کنیم و با افراد آگاه مشورت کنیم.

3. انتخاب روش حل‌مسئله

وقتی مسئله و علت بوجود آمدن آن دقیقا مشخص شد حالا نوبت به حل‌مسئله می‌رسد، بهتر است صورت مسئله را در یک برگه بنویسیم و سپس به دنبال راهکارهایی برای حل آن بگردیم، هر چیزی که به ذهنتان می‌رسد را بنویسید.

از خود بپرسید چگونه می‌توان این مسئله را حل کرد؟ اگر این راه‌حل را انتخاب کنم، نتیجه‌ی آن چه خواهد بود؟
در این حالت می‌توانید روی کمک دیگران هم حساب کنید و آنها را هم در حل مسئله دخالت دهید. بعد از اینکه نتایج مشخص شدن لازم است بهترین راه‌حل را انتخاب کنید.

4. اجرای روش انتخاب شده

برای حل مسئله از بین راه حل‌های مختلفی که پیدا کرده‌ایم، تنها یک راه حل مناسب وجود دارد که باید آن را انتخاب کنیم. سپس راه‌حل انتخاب شده را اجرا کنیم، برای این کار می‌توانید آن را به صورت یک هدف در نظر بگیرید و برای آن برنامه‌ریزی کنید، مراحل اجرا را از ابتدا تا انتها لیست کنید، اولویت‌بندی کنید و سپس از بالاترین اولویت شروع به اجرا کنید.

5. بررسی مجدد

بعد از اینکه روش حل مسئله را انتخاب و اجرا کردید، خیلی مهم است که آن را بررسی مجدد کنید. ببینید آیا روش حل‌مسئله و اجرای آن باعث برطرف شدن کامل مسئله شده است؟ آیا ممکن است این مسئله دوباره به وجود آید؟ اگر جواب بله است چگونه می‌توانید جلوی آن را بگیرید؟

مهارت حل مسئله
مهارت حل مسئله

 

ممکن است مشکلات و موانع زیادی سر راه دستیابی به موفقیت وجود داشته باشد که نمی‌توان همه‌ی آن‌ها را با هم حل کرد، بهترین راهکار این است که همه‌ی آنها را لیست کنید و سپس به این سوال جواب دهید:
کدام مسئله اصلی است که مانع حرکت شما شده است؟
آن را بیابید و اول آن اصل‌کاری را حل کنید، سپس به سراغ موانع کم‌اهمیت‌تر بروید.
تقریبا تمام مسائل موجود قابل رفع‌اند به شرط اینکه روش صحیح آن را بدانیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن