پزشکیسلامت و تندرستی

دلایل کاهش میل جنسی چیست؟

بررسی دلایل کاهش میل جنسی مشترک در زنان و مردان

کاهش میل جنسی در زنان و مردان بر کیفیت رابطه زناشویی و سایر جوانب زندگی تاثیر بسزایی دارد. کم شدن میل جنسی به دلایل مختلفی نظیر استرس، تغییرات هورمونی و افزایش سن رخ میدهد.

دلایل کاهش میل جنسی در زنان و مردان چیست؟

ابتلا به برخی بیماری های مزمن در افراد میتواند بر میزان میل جنسی آنها تاثیر گذار باشد.

دیابت

قند خون بالا موجب آسیب های عروقی و عصبی میشود. آسیب دیدگی این عروق میتواند موجب بروز اختلالات نعوظ در مردان و کاهش جریان خود در ناحیه تناسلی زنان شود.

دیابت در زنان موجب افزایش عفونت های مخمری و مثانه میشود. این عفونت های مکرر میتواند زمینه ساز رابطه جنسی دردناک و در نهایت کاهش میل جنسی شود.

استئوآرتریت

استئوآرتریت یا آرتروز یک بیماری شایع مفصلی است که در آن مفاصل دست، پا، زانو، ران و ستون فقرات درگیر میشوند. این امر موجب سفتی و دردناک شدن مفصل شده و فعالیت جنسی را با مشکل مواجه میسازد.

بیماری های قلبی

بیماری های قلبی

ابتلا به بیماری های قلبی مانع خون رسانی و گردش خون به صورت نرمال به اندام های مختلف بدن از جمله اندام های تناسلی خواهد شد. این امر موجب کاهش ترشحات واژن و میل جنسی میگردد.

فشار خون بالا

در این بیماری فشار خون در شریان ها بالا رفته و فعالیت قلب برای خون رسانی به اندام ها بیشتر میشود. این امر موجب افزایش فشار وارده بر بدن و کاهش میل و توانایی جنسی میشود.

سرطان ها

افراد مبتلا به بیماری سرطان برای روند درمانی خود از شیمی درمانی و پرتو درمانی استفاده میکنند. این روش های درمان بر کاهش فعالیت جنسی موثر خواهد بود.

وقفه تنفسی در خواب

وقفه تنفسی در خواب یا آپنه خواب یک اختلال خواب است که فرد در طول خواب شبانه دچار وقفه های کوتاه تنفسی میشود. وی ممکن است متوجه این امر نشود اما این اختلال از کیفیت خواب شبانه کاسته و موجب احساس خستگی در طول روز میشود. در نتیجه این اختلال میتواند عامل دیگری بر کاهش میل جنسی باشد.

آپنه خواب

مصرف برخی داروها

مصرف برخی داروها نظیر داروهای ضدافسردگی، ضد روان پریشی، داروهای مربوط به پروستات، قرص های هورمونی ضدبارداری، داروهای فشارخون و داروهای مخدر یا مشروبات الکلی نیز بر روی میزان فعالیت و کاهش میل جنسی تاثیر گذار اند.

مسائل روحی و روانی

برخی مشکلات روحی و روانی از جمله افسردگی، اضطراب یا تجربه یک سوء‌استفاده در گذشته، میتواند بر کاهش یا عدم تمایل جنسی تاثیر گذار باشد.

یکی دیگر از عوامل کاهش میل جنسی خستگی و فشار کاری است که تاثیر زیادی بر عملکرد جنسی زنان و مردان میگذارد.

وجود مشکلات و اختلافات زناشویی، درگیری، عدم اعتماد به نفس و ارتباطات ضعیف نیز جزو عوامل موثر در کاهش میل جنسی هستند.

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن