روانشناسی

شخصیت مرزی _ borderline personality disorder

اختلال شخصیت مرزی (BPD)

اختلال شخصیت مرزی نوعی بیماری مزمن است که ممکن است شامل بی ثباتی خلقی، مشکل در روابط بین فردی و میزان بالای خود آسیبی و رفتار خودکشی همراه باشد.

 

اختلال شخصیت مرزی (BPD)
اختلال شخصیت مرزی (BPD)

اختلال شخصیت مرزی (BPD) :

اگر شخصی اختلال شخصیت داشته باشد، اطرافیانش نه‌تنها متوجه نمی‌شوند او مشکلی دارد، بلکه شاید فکر ‌کنند کلا آدم مردم‌آزاری است و عمدا برخوردهایی می‌کند که اعصاب‌شان را به‌هم بریزد. شخصیت «مرزی» نمونه‌ای از این اختلال‌هاست.

کارشناسان در ابتدا اختلال شخصیت مرزی را مرز بین جنون و اختلالات اعصاب ملایم می‌دانستند و از آن به عنوان یک اختلال مشخص نام نمی‌بردند.

اصطلاح مرزی اولین بار توسط آدلف استرن برای توصیف گروهی از بیمارن که در مرز گروه‌های روان­ گسسته و روان ­آزرده قرار داشتند به کار برده شد. پزشکی آمریکا این اختلال را به این صورت توصیف می­‌کند: یک الگوی فراگیر بی‌ثباتی در روابط بین فردی و خودانگاره و خلق و خوی تکانشگرانه مشخص، که در اوایل دوره‌ی بزرگسالی شروع شده و در محیط‌ها و موقعیت‌‌های مختلف ظهور می­‌کند.

از میان ۱۰ نوع اختلال شخصیتی اختلال شخصیت مرزی بیشترین تعداد تشخیص نادرست را شامل می‌شود. شیوع این اختلال در جامعه تقریبا 2 درصد است و در زنان شایعه‌­تر می­‌باشد.

افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی میزان بالایی از رفتارهای خودآزاری مانند کاهش و بالا رفتن میزان اقدام به خودکشی را نشان می دهند. خطر خودکشی برای این افراد بیشتر در در سالهای جوانی رخ می‌دهد و با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند.

علل اختلال شخصیت‌مرزی
علل اختلال‌شخصیت مرزی

علل اختلال شخصیت مرزی :

شواهد متعددی گواه این است که بخشی از علت بروز این اختلال مربوط به ژنتیک و به صورت ارثی است. بخش دیگری در مسیر رشد و در طول زندگی به دلیل تجربیات گوناگون استرس زا و پر دغدغه توسعه می‌یابد. به نظر برخی روانشناسان هردو عامل و تعامل آن در ایجاد این اختلال نقش دارد .اما نقش تجارب دوران کودکی خصوصاً سه سال اول عمر بسیار مهم است. دلیل اصلی بروز این اختلال هنوز به طور علمی و ثابت شده مشخص نشده است.

روابط افراد مبتلا به اختلال شخصیت‌مرزی
روابط افراد مبتلا به اختلال شخصیت‌مرزی

روابط افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی :

افراد مبتلا معمولاً سابقه‌ی روابط شدید، اما پرآشوب را دارند که معمولاً آرمانی‌کردن مفرط دوستان یا معشوق‌ها را شامل می‌شود، اما بعداً به‌سرخوردگی و ناامیدی می‌انجامد.

این افراد، حساسیت زیادی به شرایط محیطی دارند. آنان ترس‌های شدید مربوط به طرد و رهاشدگی و خشم نامناسب را، حتی در حین مواجهه با یک جدایی کوتاه‌مدت واقع‌گرایانه و یا هنگامی‌که تغییرات غیرقابل اجتناب در نقشه‌ها پیش‌می‌آید، تجربه می‌کنند. رهاشدگی یا طرد به‌طور تلویحی برای آنه‌ها به این معناست که آنان «بد» هستند.

روان درمانی افراد مبتلا به اختلال‌شخصیت‌مرزی
روان درمانی افراد مبتلا به اختلال‌شخصیت‌مرزی

 

افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی غالباً نیاز به خدمات گسترده روان درمانی دارند. با کمک روان درمانی، اکثریت زندگی دوباره خود را به شکل طبیعی شروع می کنند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن