سبک زندگی

عوامل موثر بر سبک زندگی

سبک زندگی برای هر انسانی با توجه به دریافت ها و دیدگاه ها متفاوت است.

عواملي كه بر سبك زندگی تاثیر می گذارند را می توان به این صورت تعریف کرد: هر پديده اى را كه بر روند و رشد و بالندگى آدمى اثر گذارد ، اصطلاحا عامل سبک زندگی مى ناميم ، با اين ملاحظه ، طيف وسيعى از عوامل سبک زندگی را پيش روى خواهيم داشت،که برخی از آن ها را در زیر خواهیم دید.

 محيط خانواده

منشاء و مبداء سبک زندگی را در حقيقت بايد در مرحله تولد جستجو كرد و آن مرحله هم خانواده است که اهميت ويژه اى دارد چرا که انسان مثل يك نباتى مى ماند كه رشد می كند. انسان يك موجودى است از قبل از اينكه كشت شود، زمينش را ملاحظه مى كند كه اين زمين چه جور زمينى بايد باشد، آن كسى كه مى خواهد كشت كند چه جور بايد باشد.

نتيجه اى كه مى گيريم اين است كه اولين عامل موثر در سبک زندگی انسان، خانواده است ، زيرا ازيك سوى ، صفات خاصى از آن به انسان از راه وراثت منتقل ميشود و از سوى ديگر، ايجاد كننده محيط زندگی ويژه اى است كه امكان فراگيرى همه جانبه اى را براى او فراهم مى كند.

محيط آموزشى

عامل ديگرى كه در سبک زندگی از جنبه اساسى و تعيين كننده اى برخوردار است ، محيط آموزشى است كه معلم ، چهره شاخص و نماينده برجسته آن است . آنچه در فرايند تعليم و تربيت به متعلم انتقال مى يابد، تنها معلومات و مهارتهاى معلم نيست ، بلكه تمام صفات ، خلقيات ، حالات نفسانى و رفتار ظاهرى او نيز به شاگردان منتقل ميشود.

رسانه های جهانی

رسانه های جهانی یکی از بزرگترین عامل در تغییر منش و سبک زندگی است.

مهمترین تاثیری که بشر امروزی میتواند دریافت کند از محتوا و ابزار رسانه است. انسان در طول تاریخ تا این حد در تحول و تغییر روحیات قرار نگرفته بود که امروزه با پیشرفت اسباب رسانه متحول میشود.

روابط اجتماعی

روابط اجتماعی و هنجار های مدنی یکی از مهمترین تاثیرات بین افراد جامعه است.

قوانین هر جامعه نشات گرفته از روابط اجتماعی آن جامعه است و رفتار اشتباه، قوانین اشتباه را بوجود می آورد و به خود جامعه ضربه میزند. یک حرکت بد به دومینویی خطرناک تبدیل میشود و باعث بوجود آمدن سبک زندگی غلط میشود.

اجتماع کم کم از اصل خود فاصله میگیرد و آخر سر هم سقوط می کند.

تغذیه

تغذیه هم مانند عوامل دیگر در سبک زندگی تاثیر بسزایی دارد.

همانطور که تغذیه بر ظاهر و قیافه ی انسان اثر می گذارد بر درون و مکانیزم ساختاری وی هم بی تاثیر نیست. غذا های ملایم ، با کیفیت و با ارزش غذایی بالا تمامی احتیاجات بدن انسان را تامین می کند و تا زمانی که تغذیه مناسب باشد سلول های بدن نیز به فعالیت منسجمی می پردازند به طوری که اگر تغذیه مناسب نباشد بیماری ها و آسیب های جدی به وجود انسان وارد می شود.

عوامل موثر بر سبک زندگی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن