سبک زندگی

چگونه حسادت مان را کنترل کنیم

حسادت ،یک نوع محافظت از خود است و ما می توانیم بر تمام انواع موفقیت ها حسادت کنیم، صرفا به این دلیل که ما هنوز در زندگی خود به آنها دست نیافته ایم.

حسادت

بر اساس یک مطالعه، احساس غبطه خوردن، به ویژه برای کسانی که زمان زیادی را در رسانه های اجتماعی، مانند فیس بوک و توییتر صرف می کنند، بسیار قوی و زیاد است.

گاهی هر چقدر هم که تلاش می‌کنید تا با لبخندی حسادت‌ خود را مخفی کنید، باز هم فایده‌ای ندارد، چون این احساس چیزی نیست که به راحتی شما را رها کند. حسادت به تدریج از کنترل خارج و به احساسی ویرانگر یا حتی افسردگی تبدیل می‌شود.اگر می‌خواهید روش‌های درمان آن را یاد بگیرید، ادامه‌ی این مطلب را از دست ندهید.

 به این فکر کنید که حسادت چگونه به شما صدمه می‌زند

حسادت به روش‌های زیر به شما صدمه می‌زند:

  • هدر دادن وقت؛
  • مشغول کردن فکر؛
  • صدمه زدن به روابط شخصی و حرفه‌ای؛
  • تغییر دادن شخصیت؛
  • ایجاد حس منفی‌بافی.

دلیل حسادت خود را بشناسید

پیش از آنکه بتوانید به شکلی سازنده با این احساس خود برخورد کنید، ابتدا باید دلیل آن را بدانید. اگر به اتومبیل گرانقیمت دوستتان حسادت می‌کنید، کمی زمان بگذارید و این حس را بررسی کنید.

 اگر خودتان نمی‌توانید با احساس حسادت‌تان مقابله کنید، از یک متخصص کمک بگیرید

حسادت می‌تواند در زندگی روزانه‌ی بعضی افراد، اختلال ایجاد کند و مانع از شادی آنها شود. شاید درک این حس و یافتن بهترین راه برای مقابله با آن، بدون دریافت کمک از دیگران دشوار باشد. یک متخصص در حوزه‌ی سلامت روانی می‌تواند به شما کمک کند تا این احساسات را درک و برای مقابله با آنها تلاش کنید.

سعی کنید از مقایسه خودتان با دیگران پرهیز کنید

به خودتان یادآوری کنید، که هر شخصی در راه متفاوتی از زندگی قرار دارد همه ما برخی نقاط قوت و ضعف داریم، اما آنها ما را به عنوان یک فرد کامل تعریف نمی کنند.ارزش خودتان را بدون نیاز به احساس «برتری» به کسی ببینید.

ایده آل هایتان را بازنگری کنید

ممکن است دلیل و ریشه حس حسادت شما نارضایتی از وضعیت موجود باشد ، ممکن است وضعیت ایده آلی را در ذهنتان تعریف کرده باشید و چون به آن نمی رسید،به افرادی که ایده آل های شما را دارند، غبطه میخورید.

به خوشبختی خود اعتراف کنید

کارشناسان می گویند حتی اگر تصور می کنید همای سعادت روی شانه های یکی از نزدیکان تان نشسته، باز هم نمی توانید به طور قاطع بگویید او کاملا خوشبخت است. خوشبختی واژه ای است که خیلی از ما برای داشتن آن به دیگران حسادت می کنیم در حالیکه باید بدانیم بدون غبطه خوردن به دیگران هم می شود خوشبخت بود.

چگونه حسادتمان را کنترل کنیم

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن