روانشناسی

کاهش مشکلات مربوط به تکالیف مدرسه

مشکلات تکالیف مدرسه

به هرچیزی که معلمان انتظار دارند دانش آموزان طی مدت مشخصی انجام  و ارائه دهند، تکالیف مدرسه گفته می‌شود. یکی از چالش‌های همیشگی والدین و فرزندان آن‌ها مشکلات مرتبط با تکالیف مدرسه است.

اینکه اصولا تکلیف مدرسه خوب است یا بد مسئله پر چالشی است. به هرحال تکالیف مزایایی هم برای دانش آموزان دارد. والدین با مشارکت صحیح و مناسب می‌توانند از بروز این مشکلات جلوگیری کنند.

مشکلات مربوط به تکالیف مدرسه
مشکلات مربوط به تکالیف مدرسه

مشکلات والدین با تکالیف مدرسه فرزندان :

برخی از والدین در مدت انجام تکالیف‌بالای سر دانش آموز حضور دارند. اگر چه لازم است والدین مسئولیت پذیری را به فرزندان خود آموزش دهند، اما برخی از والدین به اشتباه این مسئولیت را خود بر عهده می‌گیرنددر این صورت نمی‌توانند احساس مسئولیت در قبال انجام تکالیف را به کودکان خود یاد دهند.

بنابراین والدین با به وجود آوردن احساس مسئولیت از دوران کودکی با مشکلاتی از قبیل افت تحصیلی فرزندان در سال‌های آینده تحصیلی مواجه نخواهند شد.

اگر کودک می‌گوید نمی‌تواند تکالیفش را انجام دهد نیاز به کمک برای افزایش توان شنیدن و تمرکز دارد. در مرحله اول باید علت را بیابید. برای این کار می‌توانید از محیط مدرسه و معلم شروع کنید. مطمئن شوید که معلم، مدیر، همکلاسی‌ها و حتی فضای کلاس هیچ‌کدام موجب آزردگی کودک نشده است. بعد از آن سراغ خود او بروید و ببینید آیا او ناتوانی یا اختلال در یادگیری دارد یا صرفا نمی‌تواند تمرکز کند. در ادامه راهکارهایی برای کاهش مشکلات مربوط به تکالیف مدرسه در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم.

مشکلات مربوط به تکالیف مدرسه
مشکلات مربوط به تکالیف مدرسه

راه‌کارهایی برای کاهش مشکلات مربوط به تکالیف مدرسه :

1. جدی باشید :

جدیت والدین در مورد تکالیف فرزندانشان بیشترین اهمیت را در حرف شنوی فرزندان دارد.

2. تشویق کودک و تعریف و تمجید از او :

هر بار که تکالیف خود را سر موقع انجام می‌دهند از آن‌ها تعریف کنید و جملاتی مانند تو بهترینی، من به تو افتخار می‌کنم،… برای تشویق او به کار ببرید.

3. مسئولیت انجام تکالیف را بر عهده‌ی خود کودک بگذارید :

به او یادآوری کنید که انجام تکالیف‌یکی از مهم‌ترین وظایف و مسئولیت‌های او است. مهم است کودک مسئولیت خود را بپذیرد و عواقب آن را نیز بر عهده بگیرد.

4. به روش انجام تکالیف فرزندتان دقت کنید :

کودکان ممکن است روش‌های متفوتی در انجام تکالیف مدرسه خود داشته باشد. قبل از اینکه روش خاصی را به آنها القا کنید یا بخواهید آنها را کمک و راهنمایی کنید به روش آنها توجه کنید.

5. پاسخ ندهید راهنمایی کنید :

وقتی فرزندتان از شما کمکی برای انجام تکالیفش می‌خواهد پاسخ حاضر و آماده به آن‌ها ندهید. بلکه او را راهنمایی کنید.

6. تلویزیون را خاموش کنید :

بسته به جای تلویزیون در خانه، باید قانونی تعیین کنیم، مثلا وقتی زمان مطالعه است، تلویزیون ممنوع است.

راه‌کارهایی برای کاهش مشکلات مربوط به تکالیف مدرسه
راه‌کارهایی برای کاهش مشکلات مربوط به تکالیف مدرسه
7. برای استفاده از تلفن همراه در زمان مطالعه قانون بگذارید :

برای نمونه، قانون می‌تواند این باشد: استفاده از تلفن همراه در زمان انجام تکالیف‌مدرسه فقط برای صحبت کردن با همکلاسی برای مطمئن شدن از تکلیف‌ها یا بحث کردن دربارۀ جواب درست سؤال‌ها مجاز است.

8. محل مشخصی را برای مطالعه و انجام تکالیف مدرسه تعیین کنید :

محل درس خواندن و انجام تکالیف‌باید ثابت و دارای ویژگی‌های معینی باشد. یک نقطه آرام و ساکت برای کودک خود درنظر بگیرید تا او هنگام نوشتن تکالیفش کاملا حواسش جمع باشد.

9. هرگز به او رشوه ندهید :

رشوه دادن بدترین روشی است که برخی از والدین به کار می برند. در این صورت کودکان برای به دست آوردن امتیازات مادی کاری را انجام می دهند.حتی ممکن است، درس هایش را نیز یاد نگیرند.

10. اگر لازم است اجازه دهید توبیخ شود :

اگرچه این لحظات هم برای شما و هم برای او دردناک خواهد بود، اما او باید در قبال کارهای خود احساس مسئولیت کند و با پیامدهای اعمالش رو به رو شود.

11. ساعت مشخصی را برای انجام دادن تکالیف مدرسه تعیین کنید :

بهترین زمان ممکن برای انجام دادن تکالیف مدرسع بلا فاصله بعد از تمام شدن استراحت کودک پس از بازگشت از مدرسه است.

12. هرگز از کار کودک انتقاد نکنید :

کودکان هنگامی که مشغول انجام دادن تکالیف خود هستند،به جای این که به خاطر اشتباهاتشان فحش و ناسزا بشنوند احتیاج دارند به خاطر انجام دادن وظیفه ای که بر عهده آنها است، تشویق شوند.

راه‌کارهایی برای کاهش مشکلات مربوط به تکالیف مدرسه
راه‌کارهایی برای کاهش مشکلات مربوط به تکالیف مدرسه
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن