روانشناسی

نه گفتن را یاد بگیرید

مهارت نه گفتن

برای بسیاری از افراد، توانایی نه گفتن امری سخت و حتی غیرممکن بوده و هست. در جامعه و خصوصاً فرهنگ ایرانی، بسیاری از افراد، نه شنیدن را نوعی بی‌احترامی و کم توجهی به خود به حساب می‌آورند.

نه گفتن
نه گفتن

نه گفتن

نه گفتن نه‌تنها یک کار درست و اصولی در برابر برخی درخواست‌ها است بلکه یک مهارت نیز هست. یک مهارت اساسی که شما را از بسیاری مشکلات راحت می‌کند. شما باید نه گقتن را در مدرسه، خانه و محل کارتان یاد بگیرید تا بتوانید زمان خود را مدیریت کنید و زندگیتان را تحت کنترل خود درآورید.

باید از کودکی به فرزندانمان یاد بدهیم که در برابر دیگران بتوانند «نه» بگویند. در صورتی که از کودکی این اتفاق نیفتد، مشکل تا بزرگسالی نیز ادامه می‌یابد و عواقب آن تنها در برگیرنده خود فرد نیست و اطرافیان او نیز ممکن است دچار مشکل شوند. اینکه کودک شما درخواستی داشته باشد و شما به او نه بگویید کار اشتباهی نیست بلکه بسیار هم مناسب است. کودک در همین سن یاد می‌گیرد بسیاری از چیزهایی که می‌خواهد قابل دستیابی نیست و یا باید برای آنها صبر کند. برای وارد شدن به جامعه‌ای که هر روز ممکن است با درخواست‌های غیرمعمول مواجه شود آماده می‌کند.

برخی شرایط سخت برای نه‌گفتن عبارت است : احساس نیاز در یاری رسانی به دیگران، ترس اینکه نه گفتن ممکن است بی احترامی به حساب آید، ترس از درگیری، نگرانی از دست رفتن فرصت و … در صورتی که تمام این تصورات، زاییده ذهن ما و تأثیر فرهنگ عامه و غالب بر ما است.

نه گفتن
فواید نه گفتن

 

فواید نه گفتن

نه گفتن فواید زیادی دارد از جمله اینکه باعث مدیریت زمان می شود، به شما کمک می کند روی زندگی و اولویت‌های خودتان تمرکز کنید، با ایجاد مرز باعث می شود که دیگران بدانند شما چه کارهایی را انجام می دهید و چه کارهایی را انجام نمی‌دهید و همچنین متوجه می شوند شما از عهده تصمیم گیری برای کارهای خودتان بر می آیید.

 

مهارت نه گفتن
مهارت نه گفتن

 

روانشناسان در این زمینه بررسی های فراوانی انجام داده و معتقدند که هنگامی که فردی می گوید بله در حالی که پاسخ واقعی او نه بوده است، مساله‌ی اصلی، کاری که قبول می کند نیست، بلکه بازیچه‌ی دست دیگران قرار گرفتن است.

هنگامی که در موقعیتی قرار می گیرید که باید پاسخ  بله یا خیر بدهید، این جمله را به خودتان بگویید :
این حق من است که بازیچه‌ی دست دیگران قرار نگریم. نه رئیسم، نه اقوامم و نه بهترین دوستم.

در چنین موقعیت هایی صاف بایستید و با خونسردی تمام به خودتان بگویید: من برای خودم محدوده ای دارم که فقط متعلق به خودم است، نه‌هیچ کس دیگر. حس خوبی که بعد از مقاومت در برابر بازیچه ی دست دیگران شدن به شما دست می‌دهد، برای داشتن روابط سالم اجتماعی سالم و مناسب لازم است.

اگر عادت دارید همیشه پاسخ مثبت بدهید، برایتان نه‌گفتن ممکن است دشوار باشد اما یادگیری این مهارت بخش مهمی از مدیریت استرس و تسهیل کردن زندگی است.

چند راهکار ساده برای نه گفتن
چند راهکار ساده برای نه گفتن

چند راهکار ساده برای نه گفتن :

1. الان خودم اولویت های دیگری دارم، نمی توانم این کار را انجام دهم :

اگر سرتان خیلی شلوغ است که درگیر درخواست یا پیشنهاد او شوید، جمله ی بالا به کارتان می آید.

2. ذکر دلیل :

این‌که باید در نظر داشته باشیم که برای نه گفتن، الزاما به بیان دلیل نیاز نیست، ولی اگر دلیلی  داشته باشیم، نه‌گفتن آسان‌تر خواهد بود.

3. نه گفتن خود را بپذیریم :

پس از نه گفتن به درخواست دیگران، فکر کردن به این تصمیم را کنار بگذاریم، خود را مدیون ندانیم. اگر کسی کاری برای ما انجام داده، دلیلی ندارد که ما خود را موظف به بله گفتن در هر شرایطی به او بدانیم.

4. نه  گفتن را تمرین کنیم :

روبروی آینه بایستیم، به خودمان نگاه کنیم و نه‌گفتن به دیگران را در حالی که احساس راحتی داریم را تمرین کنیم.

5. بپذیرید که نمی‌توانید همه را در زندگی راضی و خوشحال نگه دارید :

شما نمی‌توانید همه‌ی کسانی را که در زندگی‌تان هستند، راضی و خشنود نگه دارید و باید خط قرمزی برای دیگران قائل شوید.

6. به جنبه‌های مثبت نه گفتن توجه کنید :

مجبور نیستید که به «نه» به عنوان یک چیز بد نگاه کنید. هر گاه به درخواستی نه بگویید، می‌توانید به کارهای دیگری بله بگویید که مزایای زیادی برای‌تان دارد.

7. دلیل ناراحتی‌تان از نه گفتن را کشف کنید :

وقتی بفهمید دقیقا چه چیزی باعث ناراحی‌تان می‌شود، می‌توانید منطقی‌تر به شرایط نگاه کنید.

8. بیش از اندازه عذرخواهی نکنید :

اگر از اینکه نمی‌توانید جواب مثبت بدهید، واقعا ناراحت و متأسف هستید، فقط یک متأسفم ساده بگویید کافی است.

9. به طرف مقابل گزینه‌های جایگزین پیشنهاد بدهید :

اگر واقعا از جواب منفی‌تان احساس گناه می‌کنید و آرزو می‌کنید ای کاش می‌شد کمکی بکنید، به طرف مقابل راه حلی جایگزین ارائه کنید.

10. با آرامش صحبت کنید :

تلاش کنید با آرامش، محکم و واضح حرف بزنید. اگر در صدایتان احساسات، ناراحتی یا تردید باشد، طرف مقابل از این ضعف‌تان استفاده می‌کند.

چند راهکار ساده برای نه گفتن
چند راهکار ساده برای نه گفتن
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن