پزشکیسلامت و تندرستی

تاثیر خواب مناسب بر تقویت سیستم ایمنی بدن

نداشتن خواب منظم کمتر از ۷ ساعت در شبانه ‌روز تاثیر منفی و مخربی بر بدن میگذارد.

بررسی دلایل خواب مناسب بر تقویت سیستم ایمنی بدن

بسیاری از افراد به دلایل مختلفی از جمله مشغله کاری، فکری، استرس و به هم خوردن ساعت خواب دچار مشکلات بی خوابی میشوند. بی خوابی و کم خوابی تاثیرات منفی و مخربی بر سیستم ایمنی بدن می‌گذارد. در این مطالب قصد داریم به اهمیت خواب مناسب بر تقویت سیستم ایمنی بدن بپردازیم.

به طور کلی خواب منظم کمتر از ۷ ساعت در شبانه ‌روز تاثیر منفی و مخربی بر بدن میگذارد. بدن برای انجام فعالیت های روزانه خود همانند نیاز به آب و غذا، به خواب کافی و استراحت نیز نیاز دارد. اما خواب بیش از حد و پرخوابی نیز موجب بروز مشکلات متعددی می‌گردد.

 کمبود خواب چه نشانه هایی دارد؟

  • خستگی روزانه
  • خمیازه کشیدن مداوم
  • احساس خواب آلودگی در طول روز
  • اختلال در سیستم های داخلی بدن
  • تحریک پذیری

تاثیر خواب بر سیستم ایمنی بدن

هنگامی که در خواب هستید سیستم ایمنی بدن موادی نظیر سیتوکین تولید می کند.این مواد برای مقابله و دفاع با عوامل بیماری زا نظیر ویروس ها و باکتری ها در بدن استفاده میشود.

سیتوکین یک نوع پروتئین محلول میباشد که با افزایش سیستم ایمنی، از بدن در مقابل انواع بیماری ها محافظت می کند. هنگامی که دچار بی خوابی می شوید ترشح این ماده در بدن کاهش یافته و سیستم ایمنی بدن تضعیف می شود. در نتیجه ویروس ها و باکتری ها به راحتی وارد بدن می شوند.

تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که سیستم ایمنی بدن با کم خوابی همانند یک مهاجم رفتار می کند. سیستم ایمنی بدن در هنگام مواجهه با کم خوابی واکنشی همانند مواجه شدن با استرس از خود نشان می دهد.

این امر در دراز مدت موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می گردد و در این شرایط بدن در مقابل بیماری ها عملکرد مناسبی از خود نشان نمی دهد.

افرادی که برای جلوگیری از بیماری آنفولانزا از واکسن آنفولانزا استفاده می‌کنند اما خواب کافی در شبانه روز ندارند؛ بدن آنها سیتوکین مورد نیاز را ترشح نکرده و در واقع این واکسن عملکرد موثری در کنترل و پیشگیری از بیماری نخواهد داشت.

در هنگام ابتلا به بیماری هایی که  عوارضی همچون تب دارند، سیستم ایمنی بدن جهت مقابله با عفونت ها اقدام می کند و این عمل در خواب به نحو بهتری صورت می‌گیرد. اما اگر خواب مناسبی نداشته باشید، سیستم ایمنی بدن زمان بیشتری برای مقابله با ویروس ها نیاز دارد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن