پزشکیسلامت و تندرستی

پرخوری عصبی چیست؟+علل، علائم و راهکارها

پرخوری عصبی یا بولیمیا یک نوع اختلال تغذیه ای است

آیا میدانید پرخوری عصبی چیست؟ ما در این مطالب قصد داریم به دلایل پرخوری عصبی و راهکارهای مقابله با آن بپردازیم.

پرخوری عصبی چیست؟

پرخوری عصبی یا بولیمیا یک نوع اختلال تغذیه ای است که بخش عمده ی آن به دلایل مشکلات روانی رخ میدهد. افرادی که به این اختلال دچار هستند، در هنگام عصبانیت یا ناراحتی میل بیشتری به خوردن غذا و تنقلات پر کالری از خود نشان میدهند. در برخی مواقع نیز این پرخوری در هنگام خوشحالی صورت میگیرد.

برخی افراد بلافاصله بعد از خوردن غذا دچار احساس گناه و پشیمانی شده و از طریق مختلف سعی در دفع کالری دریافتی از طریق ورزش بیش از حد یا بالا آوردن عمدی دارند.

چرا دچار پرخوری عصبی میشویم؟

در بیشتر مواقع احساسات منفی منجر به دریافت احساس پوچی و خلاء در فرد میشوند. افرادی که به این اختلال دچار هستند سعی میکنند با پرخوری این خلاء را جیران نمایند.

علائم پرخوری عصبی چیست؟

  • درگیری و نارضایتی از اندام خود
  • ترس و نگرانی از اضافه وزن
  • نگرانی بابت عدم توانایی در کنترل غذا خوردن
  • خوردن غذا تا جایی که احساس درد و ناراحتی پیدا میکنید
  • استفراغ کردن عمدی
  • مصرف بیش تر از وعده های معمول غذایی
  • استفاده بی رویه از مکمل های لاغری یا داروهای مسهل و مدر

نحوه مقابله با پرخوری عصبی

بدن ما در هنگام گرسنگی و برای ادامه دادن به فعالیت های حیاتی خود به غذا نیاز دارد. اما ما باید تفاوت گرسنگی واقعی از گرسنگی عصبی را درک کنیم تا به بدن خود کالری بیش از حد وارد نکنیم.

ورزش کردن

ورزش روزانه به افراد احساس آرامش داده و ذهن را از تنش های عصبی دور میکند.  طبق تحقیقات صورت گرفته توسط پژوهشگران افرادی که به مدت هشت هفته ورزش یوگا انجام داده بودند در مقابل اضطراب و افسردگی کنترل بهتری از خود نشان دادند.

انجام مدیتیشن

مدیتیشن به آرامش دهی ذهن، کنترل اعصاب و روان و درنتیجه اختلال پرخوری کمک شایانی میکند. یک راه ساده برای انجام مدیتیشن کشیدن نفس عمیق است. یک مکان آرام انتخاب کنید، به آرامی نفس عمیق بکشید و سپس هوای داخل شش ها را به آرامی خارج کنید. این عمل را چند مرتبه در روز انجام دهید. میتوانید از یک موزیک آرامش بخش استفاده کنید.

از رژیم های غذایی سالم استفاده کنید

هنگامی که یک رژیم غذایی منظم و سالم دارید، میدانید که چه زمانی چه مواد غذایی مصرف میکنید. در این حالت هنگامی که از روی ناراحتی و بی حوصلگی به سراغ خوردن میروید را تشخیص میدهید.

از مصرف هرگونه تنقلات و خوراکی های پر کالری در حجم بالا خودداری کنید.

سعی کنید در صورت نداشتن برنامه غذایی، از یک دفترچه برای یادداشت مواد غذایی که در هر ساعتی از روز مصرف میکنید تهیه کرده و لیست چیزهایی که میخورید را یادداشت کنید.

حذف مواد غذایی که در هنگام ناراحتی بیشتر مصرف میکنید

اکثر افراد در هنگام ناراحتی و افسردگی به سراغ خوراکی های شیرین و پر کالری میروند. سعی کنید در هنگام خرید روزانه یا ماهانه خود چنین مواد غذایی را حذف نمایید تا در صورت احساس نیاز به چنین خوراکی هایی، آن ها را در دسترس نداشته باشید.

پرخوری عصبی چیست

از تنهایی دوری کنید

بیشتر مواقع که دچار احساس ناراحتی و افسردگی هستید نیاز به یک هم صحبت و دوست میتواند خلاء به وجود آمده در زندگی را برایتان پر کند. در این صورت احتمالا دیگر به سراغ مصرف تنقلات نمیروید.

با حواس جمع بخورید

خیلی وقت ها عادت دارید هنگام تماشای تلویزیون یا انجام بازی های کامپیوتری تنقلات یا غذا بخورید، این کار یک عادت اشتباه بوده و باعث پرخوری میشود، بدون آن که حواستان باشد چه میزان کالری وارد بدن میکنید.

در صورت عدم کنترل اختلال پرخوری عصبی به پزشک مراجعه نمایید. این اختلال در صورت درمان نشدن میتواند زندگی فرد را تهدید کند.

 

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن