پزشکیسلامت و تندرستی

تست خانگی و آسان سلامتی قلب

معرفی چند روش تست خانگی و آسان سلامتی قلب 

همه ما میدانیم که قلب یکی از مهم ترین اعضای حیاتی بدن است و بدون این عضو نمی توانیم به زندگی ادامه دهیم. قلب انسان وظیفه ی مهم پمپاژ خون را بر عهده دارد.

داشتن اطلاعات اولیه در مورد این عضو حیاتی و تشخیص به موقع مشکلات قلبی میتواند موجب پیشگیری از بروز آسیب ها و صدمات جبران ناپذیر به قلب شوند.

روش های تست خانگی سلامت قلب

روش اول

در این روش ابتدا بدن تان را ریلکس کنید. در یک جایی آرام بنشینید و چند نفس عمیق بکشید تا ضربان قلبتان منظم شود.

سپس انگشت اشاره و انگشت میانی خود را بر روی نبض گردنتان قرار دهید و به مدت یک دقیقه نگه دارید. در این مدت تعداد نبض ها را بشمارید. اگر در این مدت تعداد ضربان ها 60 یا کم تر بود، این بدان معناست که وضعیت قلب شما در حالت نرمالی قرار دارد.

اگر تعداد ضربان شما بین 60 تا 80 بود، یعنی عملکرد قلب شما در حالت متوسط قرار دارد و اگر بیشتر از 80 بود، نشان دهنده سختی عملکرد قلب است و در این صورت باید به پزشک مراجعه نمایید.

روش دوم

پس از انجام فعالبت های ورزشی مانند دویدن یا دوچرخه سواری ضربان قلب خود را اندازه گیری کنید. پس از یک دقیقه دوباره این عمل را تکرار کنید. اگر اختلاف بین دو ضربان قلب کمتر از 18 بود، قلب شما در وضعیت نرمالی قرار دارد ولی اگر عدد به دست آمده بالای 18 بود نشان دهنده عدم سلامت قلبی شماست.

روش سوم

درون یک ظرف آب و یخ ریخته و دستان خود را برای چند دقیقه در آن قرار دهید. اگر نوک انگشتان شما به رنگ  قرمز در آمد، به این معنی است که بدن شما در گردش خون مشکلی ندارد. پس قلب شما در سلامتی کامل است.

اما اگر نوک انگشتان تان به رنگ بنفش، آبی یا کبود در آمد یعنی قلب شما در خون رسانی و پمپاژ خون دچار مشکل است در این صورت توصیه میشود در اولین فرصت به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن