سبک زندگی

7 راهکار مؤثر و کاربردی برای افزایش انگیزه در دورکاری

امروزه کار در منزل به عنوان یکی از روش‌های موفق کسب و کار، جای خود را بین بازارهای کار باز کرده است و تعداد افرادی که به صورت دورکاری چه به عنوان شغل اصلی و چه به عنوان شغل فرعی، مشغول به فعالیت هستند؛ افزایش یافته است.

اما همواره یک مشکل درباره کار در خانه برای بسیاری از افراد وجود دارد: «ایجاد انگیزه برای دورکاری در خانه دشوار است.» اگر برای بیدار شدن از خواب و انجام کاری که باید انجام دهید انگیزه کافی ندارید و به ترفندهایی نیاز دارید که شما را برای شروع تشویق کنند، ادامه مطلب را بخوانید.

1. به این باور برسید که باید طی یک بازه ساعتی مشخص کار کنید

برخی اوقات، مردم بر این باور هستند که کار در منزل به نوعی معادل یک نوع زندگی کوچ نشینی دیجیتالی است که در اصطلاح به آن Digital Nomad می‌گویند. اما فراموش نکنید، این نوع زندگی دیجیتالی، برای فریلنسرهایی است که در زمان و مکانی که بخواهند، در هر نقطه‌ای از دنیا که هستند، می‌توانند کار کنند و این مسئله با دورکاری متفاوت است.

2. یاد بگیرید که چطور تمرکز کنید

اگر چه بسیاری از ما بر این باور هستیم که می‌توان بهتر در خانه تمرکز کاری داشت، اما کار در خانه می‌تواند به شکل باور نکردنی و عجیبی پر از حواس پرتی باشد.

3. مهارت مدیریت زمان و سازماندهی را بیاموزید

اگر یک کارمند دور کار هستید، باید به یک فرد منظم و منضبط تبدیل شوید. بسیار حیاتی است که بدانید، چه زمان باید سخت کار کنید و چه زمان استراحت کنید. این مسئله بسیار اهمیت دارد، چون هیچ مدیر و همکاری وجود ندارد که روی کار شما نظارت کند یا برای انجام کاری به شما فشار بیاورد و فعالیت‌ها را سازماندهی کند؛ به‌همین‌دلیل خیلی‌زود ممکن است کارها از دست شما خارج شود.

4. به خودتان پاداش بدهید

البته منظور از این توصیه این نیست که مبلغ زیادی را برای یک جلسه ماساژ پرداخت کنید؛ البته اگر مایل به انجام آن هستید، هیچ مشکلی ندارد. منظور از پاداش، کارهایی است که انرژی و انگیزه‌ شما را برای دورکاری در طول روز تقویت می‌کنند. مثلا می‌توانید صبحانه خود را در بالکن یا هوای آزاد و در آرامش کامل بخورید یا بعدازظهر یک دوش آرامش‌بخش بگیرید.

5. ساعات کاری غیرمتعارف نداشته باشید

شاید بعضی‌هایتان سحرخیز باشید اما در ساعات اولیۀ صبح، وظایفی داشته باشید که مانع از انجام کارتان می‌شوند. مثلا بچه‌های شما صبح زود بیدار می‌شوند و برای رسیدگی به آنها تصمیم می‌گیرید که کارتان را هنگام عصر جبران کنید. این رویه موجب ایجاد استرس می‌شود؛ چراکه عصر، زمانی‌که روز رو به پایان است، شما خسته هستید و ممکن است که هنوز کارتان را شروع نکرده باشید.

6. نرمش کنید و از هوای آزاد بهره ببرید

اگر روزتان را با نرمش ساده، پنج دقیقه دویدن در اطراف آپارتمان یا پیاده روی سریع آغاز کنید، ذهن شما هوشیار خواهد شد. ورزش موجب ترشح اندورفین در بدن و در نتیجه باعث شادابی و افزایش انرژی می‌شود. تنفس هوای تازه نیز باعث افزایش تمرکز حواس می‌شود.

7. زمان پایان کار را در دورکاری تعیین کنید

شاید برای انجام کار خاصی مثل برگرداندن فرزندتان از مهدکودک، مجبور باشید که کارتان را رأس ساعت مشخصی متوقف کنید. اگر چنین دلیلی برای پایان کار ندارید، ساعت پایان کار خود را در دورکاری تعیین کنید.

۱۰ راهکار مؤثر و کاربردی برای افزایش انگیزه فریلنسرها

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن