روانشناسی

اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای را بشناسید

اعتیاد به بازی های آنلاین

اعتیاد به معنای عادت کردن و وابستگی شدید به چیزی است که بدون تفکر و تأمل شکل می گیرد.

اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای

اعتیاد به بازی های آنلاین بیشتر زمانی است که فرد بازی می‌کند تا خود را در قالب شخصیت‌های بازی حس کند. در مواردی که فرد یک شخصیت آرامی دارد به شخصیت مهاجمی تبدیل شود. اعتیاد به بازی های آنلاین به معنای وابستگی به بازی و ناتوانی در کنترل آن است که به ایجاد اختلال در چرخه طبیعی زندگی و عملکرد تحصیلی، شغلی و اجتماعی می انجامد.

اعتیاد به گیم رسما در سازمان بهداشت جهانی به عنوان اختلال روانی به رسمیت شناخته شد. طبق تعریف جدید در سازمان جهانی بهداشت درباره گیم شبیه تعریفی است که برای اعتیاد به قماربازی لحاظ شده است.

نشانه اعتیاد‌به بازی‌های رایانه‌ای
نشانه اعتیاد‌به بازی‌های رایانه‌ای

نشانه اعتیاد‌به بازی‌های رایانه‌ای :

1. سندروم تونل کارپال، نوعی بیماری مچ دست که مربوط به عصب های مچ دست می شود. همچنین فرد با بازی زیاد دچار کمردرد و گردن درد و در اختلالات در خواب می‌شود و احساس سردرد دارد.

2. بی نظمی در خوردن وعده های غذایی و بی توجهی و غفلت از بهداشت شخصی یکی دیگر از نشانه‌های اعتیاد به بازی آنلاین است.

3. یکی از نشانه‌های اعتیاد به بازی رایانه‌ای این است که فرد معتاد شغل خود را از دست داده یا دیگر به مدرسه نرفته و به جای آن ترجیح می دهد آنلاین شده و بازی کند.
4. بسیاری از این دست معتادان وقتی در حین بازی ارتباطشان با اینترنت قطع شده یا مجبور می شوند این ارتباط خود را قطع کنند، بسیار مضطرب و عصبانی خواهند شد.
5. هوس برای بازی کردن، اخرین نشانه مهم این مدل اعتیاد است. بسیاری از معتادین به اینترنت و بازی زمانهایی که از دنیای دیجیتال دور هستند به شدت هوس بازی کردن و آنلاین شدن را در سر می پرورانند.
6. اگر شخصی در تمام طول شب مشغول بازی باشد و استراحت خود را به روز موکول کند، می تواند نشانه‌ای باشد از اینکه او به درمان های حرفه ای اعتیاد نیاز دارد.
آسیب های اعتیاد‌به بازی‌های رایانه‌ای
آسیب های اعتیاد‌به بازی‌های رایانه‌ای

آسیب های اعتیاد‌به بازی‌های رایانه‌ای :

  • افزایش پرخاشگری در کودکان
  • افت تحصیلی
  • منزوی شدن کودکان و نوجوانان
  • مشکلات بینایی
  • متزلزل شدن روابط خانواده
  • مشکلات اسکلتی
  • اختلال خواب
  • کمردرد
آسیب های اعتیاد‌به بازی‌های رایانه‌ای
آسیب های اعتیاد‌به بازی‌های رایانه‌ای

 اعتیاد‌به بازی‌های رایانه‌ای در چین و کره جنوبی :

چین از سال ۲۰۰۸ اعتیاد به اینترنت را به عنوان بیماری به رسمیت شناخت و از آن زمان به بعد اردوگاه‌های بازپروی برای نوجوانان معتاد به اینترنت راه‌اندازی کرد. در این اردوگاه‌ها سعی می‌شود با سختگیری زیاد و فعالیت‌ بدنی شدید، اعتیاد نوجوانان را ترک دهند.

در کره جنوبی از سال ۲۰۱۵ اردوگاه‌‎ ترک اعتیاد برای نوجوانان راه‌اندازی شده و از سال ۲۰۱۱ قانونی موسوم به قانون سیندرلا وجود دارد که بازی آنلاین را از ساعت ۱۲ شب تا شش صبح برای افراد زیر ۱۶ سال ممنوع می‌کند.

برای رفع این مشکل چه کار باید کرد؟

یک نوع برنامه درمانی که مختص نوجوانان است با جدا کردن شخص از محیط زندگی فعلی آغاز می شود. برای مثال اردوی تابستانی یا یک برنامه تفریحی در طبیعیت و خارج از شهر که نوجوان را از محیط عادی روزانه خود جدا کند.
بعد از حضور در فضای جدید، زمان را با فعالیت هایی که از قبل طراحی کرده اید، سپری نماید.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن