پزشکیسلامت و تندرستی

راهکارهایی برای تندرستی و لاغری

اگر در آستانه چهل سالگی هستید، بخوانید!

راهکارهایی برای تندرستی و لاغری بعد از چهل سالگی

بعد از سن چهل سالگی سوخت و ساز بدن نسبت به قبل 30 درصد کاهش پیدا میکند و بدنتان کاملا مستعد چاقی و اضافه وزن خواهد شد، البته در صورتی که موارد ذکر شده در این مطالب را دنبال کنید احتمال این اتفاق کمتر خواهد شد!

بدن انسان در آستانه چهل سالگی و پس از آن دچار کاهش سوخت و ساز میشود. همچنین زنان قبل و بعد از دوران یائسگی دچار کاهش هورومون استروژن شده که این امر باعث مقاومت بدن به انسولین میگردد.

این مساله خود منجر به عدم کنترل قند خون توسط بدن و زیاده روی در مصرف شیرینی جات و غذاهای پرکالری میشود.

راهکارهایی برای تندرستی و لاغری در چهل سالگی

حجم کالری دریافتی خود را کم کنید

با افزایش سن و کاهش سوخت و ساز بدن، یابد کالری کم تری وارد بدن کنید. با عدم رعایت این نکته مهم زحمت شما برای کاهش وزن بی نتیجه خواهد ماند!

در هر وعده غذایی خود از میوه ها و سبزیجات استفاده نمایید. مصرف صبحانه را فراموش نکنید و در وعده صبحانه حتما از میوه جات، بلغور جو دوسر و نان گندم کامل استفاده کنید.

وعده های غذایی خود را کاهش داده اما دفعات آن را بیشتر کنید. این امر به تنظیم قند خون بدنتان کمک میکند.

ورزش کنید

برای کاهش وزن نمیتوان فقط به کنترل تغذیه اکتفا کرد، بلکه باید هر روز فعالیت های بدنی داشته باشید. هر روز به طور منظم پیاده روی کنید.

در هفته حدقل دو الی پنج مرتبه ورزش های استقامتی و عضله سازی انجام دهید، زیرا با افزایش سن عضلات بدن تحلیل رفته و بدن شروع به افتادگی و شل شدن میکند. میتوانید از دمبل های سبک برای شروع تمرینات استفاده کنید.

خواب مناسب داشته باشید

نداشتن خواب مناسب یکی از دلایل چاقی و افزایش وزن است. عواملی که مانع خواب راحت میشوند را از خود دور کنید! عواملی مانند: استرس یا مشغله کاری که با درگیری فکر، بر کیفیت خواب تاثیر منفی میگذارد.

تیروئید خود را بررسی کنید

غذه تیروئید نقش مهمی در سوخت و ساز بدن ایفا میکند. هر گونه اختلال در عملکرد این غده بر روی کارکرد اعضای بدن تاثیر گذار است. اگر درحالی که تغذیه مناسب و تحرک کافی دارید اما وزنتان همچنان ثابت است، آزمایش تیروئید دهید.

یک شریک ورزشی داشته باشید

خیلی از افراد برای انجام فعالیت های ورزشی نیاز به یک همراه و حامی دارند، این گونه هم شما هم طرف مقابل انگیزه کافی برای انجام فعالیت های ورزشی مانند پیاده روی را پیدا میکنید.

شما نیازی ندارید تا از تمامی خوراکی های مورد علاقه خود دست بکشید، بلکه باید بدانید دیگر نمیتوانید از هر چه دوست دارید، به هر میزان که میخواهید بخورید. شما با تغییرات ساده در سبک زندگی خود به راحتی میتوانید این دوران را نیز با کم ترین مشکلات پشت سر بگذارید.

 

 

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن