روانشناسی

افراد دروغگو را چگونه بشناسیم ؟

رو کردن دست دروغگو

دروغ، یکی از فراگیرترین بی‌اخلاقی‌هایی است که در جامعه وجود دارد. همه ما در زندگی افرد دروغگو یی را سراغ داریم و همچنین بی‌تردید همه ما از روی اجبار یا به اختیار خودمان دروغ‌هایی در زندگی می‌گوییم.

دروغگویی :

افراد دروغگو

ما دروغ گفتن را از دوران کودکی می‌آموزیم و گاهی تا آخرین لحظات زندگی نیز به این کار ادامه می‌دهیم. ترس از دست دادن یا میل به دست آوردن فردی که به او علاقه‌مندیم، موقعیت شغلی یا اجتماعی مناسب و… مهم‌ترین انگیزه‌های دروغ‌های کوچک و بزرگ هستند. روان‌شناسان بر این باورند که بیشتر دروغ‌های ما به منظور محافظت از روابط اجتماعی‌مان است.

بیراه نیست اگر بگوییم دروغ گفتن هم استعداد خودش را می‌خواهد. اما به راحتی با دانستن چند نکته ساده می توانید این افراد دروغگو اطرافتان را شناسایی کنید. تشخیص راست گفتن و یا نگفتن فردی، یک موضوع چالشی در ارتباطات است.
افراد دروغگو را چگونه بشناسیم ؟
افراد دروغگو را چگونه بشناسیم ؟

 

افراد دروغگو را چگونه بشناسیم ؟

1. تغییر حالات صورت

دروغگو لبخند می زند تا حواس شما را از اصل قصه پرت کنند. آنها معمولا سر را بیش از اندازه تکان می دهند و حواستان را به اطراف پرت می کنند. قرمزی گونه ها، گشادی پره های بینی، تنفس سریع و پلک زدن مداوم، علایمی است که می تواند یک دروغگوی حرفه ای را لو بدهد.

2. کاربرد واژه‌ها

دروغگوها از واژه هایی مثل اما، به جز، در غیر این صورت و… استفاده نمی کنند، چون یک چرای ساده و ناگهانی شما ممکن است حسابی آنها را به دردسر بیندازد.

3. استایل ایستادن و حالت دفاعی فرد دروغگو

فرد دروغگو تلاش می‌کند تا در فاصله دوری از شما قرار بگیرد تا به او شک نکنید. دست‌ها از شاخص‌های صداقت افراد محسوب می‌شوند. بنابراین، اگر فردی دائماً گردن خود را لمس می‌کند یا تلاش می‌کند که نقاط ضعف خود را پنهان سازد، گویی که می‌خواهد از خود دفاع نماید. قطعاً چنین فردی در تلاش است تا چیزی را از شما پنهان سازد.

4. عوض کردن سریع حالت سر

اگر از کسی سؤالی را رک بپرسید و آن شخص سریعا سر خود را حرکت داد، احتمال دارد در این موقعیت به شما دروغ بگوید.

5. تغییر در نفس کشیدن

وقتی کسی دارد به شما دروغ می‌گوید، احتمال دارد که به نفس‌نفس بیفتد. وقتی تنفس فرد تغییر کند. در اصل، علت اینکه به نفس‌نفس می‌افتد این است که ضربان قلب و جریان خون او تغییر می‌کند.

6. اطلاعات زیادی به شما می‌دهد

وقتی کسی به‌طور مرتب به شما اطلاعات می‌دهد، مخصوصا جزئیات زیادی را بازگو می‌کند احتمال زیادی وجود دارد که دارد به شما دروغ می‌گوید. دروغگوها اغلب زیاد حرف می‌زنند.

7. پاهایش را جابه‌جا می‌کند

فرد دروغگو با این کار به شما می‌گوید که مضطرب و ناآرام است. تشخیص این علامت، یکی از راه‌های کلیدی در شناخت دروغگو است.

8. مشکل در حرف زدن

اگر به فیلم بازجویی یک متهم با دقت نگاه کرده باشید، خواهید دید که صحبت‌کردن برایش دشوار و دشوارتر می‌شود. علت آن است که سیستم عصبی به‌طور خودکار ترشح بزاق را به هنگام استرس کاهش می‌دهد و دهان خشک می‌شود.

9.با انگشتش زیاد اشاره می‌کند

دروغگو به این خاطر متخاصم می‌شود که شما مچش را گرفتید و فهمیدید که دروغ می‌گوید. از این رو با انگشتش شما را نشانه می‌رود.

10. دروغگوها همیشه می‌گویند که کم حافظه‌اند
دروغگوها چون خودشان ماجرا را ساخته اند و گاهی در حین گفتگو آن را تکمیل می کنند مدام بهانه می آورند که حافظه شان ضعیف است.
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن