روانشناسی

آمادگی برای ازدواج کردن

چه کسانی آمادگی ازدواج را دارند ؟

ازدواج کردن در کنار تولد، مرگ و فرزندآوری یکی از اتفاقات مهم در زندگی هر فرد است ومثل هر کار بزرگ و مهم دیگری، نیاز به آماده شدن دارد.

آمادگی برای ازدواج :

ازدواج مقوله مهمی است که باید در وقت مناسب و با دقت انجام شود. گاهی‌اوقات زمان آن هنوز نرسیده است.
خیلی وقت‌ها هم فرد موردنظرتان فرد مناسبی نیست. برای خیلی‌ها قبول کردن این مسئله سخت است. اما اگر واقعیت را نپذیریم و کورکورانه وارد زندگی زناشویی شویم، اثرات آن به جز خودتان خیلی‌های دیگر را هم درگیر خواهد کرد. بیایید قبول کنیم که تنها با رسیدن به بلوغ جسمی، آمادگی لازم برای ازدواج بدست نمی‌آید.

اگر یک نفر برخی آمادگی های مورد نیاز برای ازدواج را در خود رشد و پرورش نداده باشد، لزوما با یافتن فردی که دارای تمام ملاک های مد نظرش باشد، نمی تواند ازدواج پایداری داشته باشد. از آنجاکه پیشگیری همیشه بهتر از درمان است، خیلی مهم است که بفهمیم چطور تشخیص دهیم برای ازدواج آمادگی داریم یا نه.

آمادگی ازدواج
آمادگی ازدواج

چه زمانی آمادگی‌ازدواج را دارید ؟

شادکامی در زمان مجردی :

اگر در دوران مجردی احساس شادی نمی‌کنید و از زندگی لذت نمی‌برید احتمالا با برقراری ارتباط عاطفی نیز اتفاق خاصی نخواهد افتاد.

می خواهید بهتر از همیشه باشید :

افرادی که آمادگی ازدواج دارند از خواسته های کوچکشان می گذرند و با تمام توان ضعف‌هایشان را برطرف می سازند و برای ساختن یک زندگی خوب تمام تلاش خود را به کار می برند. برای ساختن یک زندگی خوب انگیزه کافی را دارند و خود را تغییر می دهند.

تجربیات گذشته را فراموش کنید :

اگر برای یک رابطه دیگر و ازدواج آماده باشید بدون آنکه متوجه شوید دیگر به خاطر شکست‌های قدیمی تان عذاب نمی‌کشید.

از تنهایی‌تان می گذرید :

از ویژگی های افرادی که آمادگی ازدواج دارند این است که دوست دارند به جای تنهایی با خود در کنار فرد مورد نظرشان باشند و وقتشان را با او بگذرانند.

تجربه کسب کرده‌اید :

هر چه تجربه اجتماعی شما بیشتر باشد، بهتر آدم‌ها و روابط را بشناسید و اخلاق آدم‌ها را تجزیه و تحلیل کنید می‌توانید ازدواج موفق‌تری داشته باشید.

نمی‌خواهید شریک‌تان را تغییر دهید :

ازدواج نه شخصی را تغییر می‌دهد و نه شما با ازدواج کردن می‌توانید شریک زندگی‌تان را تغییر دهید. دانستن این اصل مهم و اساسی از جمله نشانه‌های آمادگی و دارا بودن شرایط ازدواج است.

آمادگی ازدواج
آمادگی ازدواج
برنامه‌ریزی برای دراز مدت :

یکی دیگر از نشانه‌های آمادگی و دارا بودن شرایط ازدواج برنامه‌ریزی دراز مدت است.

اعتماد کنید می‌کنید :

هنگامی آماده ازدواج هستید که قدرت اعتماد کردن به دیگران را پیدا کنید.

استقلال روانی و عاطفی :

برخورداری از استقلال روانی و عاطفی لازمه اصلی برای ورود به زندگی مشترک است.به این معنی که دختر یا پسر باید به این باور رسیده باشند که می توانند در زندگی انتخاب مسئولانه داشته باشند و بهایش را بپردازند.

برنامه‌ریزی برای ازدواج نه مراسم عروسی :

جشن عروسی فقط چند ساعت طول می‌کشد، اما ازدواج بحث یک عمر زندگی است. پس نه برای یک روز بلکه برای تمام عمر برنامه‌ریزی کنید.

آمادگی خانواده دختر و پسر قبل از ازدواج :

بعضی از جوانان، خانواده ها را از ارتباط هایشان آگاه نمی‌کنند تا زمانی که تصمیم نهایی را بگیرند. این کار، درست نیست.

قدرت پذیرش مشکلات :

سازگاری داشتن در مواجهه با بحران و چالش ها در زندگی مشترک باعث می شود فرد قدرت پذیرش داشته باشد و اگر مشکلی را می توانند تغییر بدهند در جهت آن اقدام کنند

آمادگی اجتماعی قبل از ازدواج :

اینکه شما بتوانید درک کنید که در یک خانواده جدید قرار گرفته اید، باید با افراد جدیدی از خانواده همسرتان یا دوستان، رفت و آمد های جدیدی را آغاز کنید. و لازم است در این مورد آمادگی خودتان را مورد ارزیابی قرار بدهید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن