روانشناسی

دلایل خیانت زوجین

خیانت

یکی از ویژگی های ازدواج، تعهد و پایبندی هر یک از همسران نسبت به یکدیگر است. خیانت کردن می تواند یکی از مخرب‌ترین رفتار هایی باشد که در یک رابطه مرتکب می شوید. خیانت، اعتماد و اطمینان را از بین برده و معمولا دیگر نمی‌شود این اعتماد از دست رفته را ایجاد کرد.

خیانت زوجین :

خیانت، مسئله‌ای است که همه افراد در مورد آن گزارش‌ درستی نمی‌دهند. خیانت‌جز آسیب‌هایی است که آمار آن نه کم و نه زیاد قابل استناد نیست.

در جامعه ما ممکن است که خیانت شیوع پیدا کرده باشد. اما تعریفی که برای‌خیانت در جهان می‌شود این است که زن یا شوهر متوجه شود که همسر خود رابطه جنسی با فرد دیگری را به رابطه جنسی با او ترجیح می‌دهد. شیوع‌خیانت زناشویی از پژوهشی به پژوهش دیگر و در کشورهای مختلف متفاوت است. که شاید پنهان‌کاری، رازداری، ترس از بی‌آبرویی و محافظه کاری افراد در حسن پاسخ به سؤالات از عوامل این اختلافات باشد.

به گفته روانشناسان، مهمترین انگیزه زن و مرد متأهلی که به سوی روابط نامشروع کشیده می شود، تجربه مجدد صمیمیت فردی و جنسی است. چیزی که دیگر آن را در زندگی مشترک‌شان وجود ندارد. از طرفی جذابیت روابط نامشروع به این دلیل است که هیچ یک از طرفین، عیب جویی، سرزنش و … نمی‌کنند.

انواع خیانت زوجین
انواع خیانت زوجین

خیانت از دیدگاه روانشناسان به چهار نوع بی‌وفایی تقسیم می شود :

1. خیانت جنسی‌
2.خیانت عاطفی
3. خیانت ترکیبی (عاطفی و جنسی)
4. خیانت مجازی شامل (رابطۀ جنسی تلفنی، گفتگوهای جنسی و مشاهدۀ فیلم‌های پورنو) تقسیم می‌شود.

 

علت اصلی خیانت کردن چیست؟

عوامل متعددی وجود دارد که باعث ایجاد خیانت می‌شود. بحث مشکلات اقتصادی، زیاده خواهی، عدم رسیدن به خواسته‌های اولیه از طرفین و نداشتن فرصت کافی برای یک دیگر، بدبینی مداوم، تهمت، عدم رفع احساسات، پس‌زدن‌های مداوم از یک طرف،عدم توجه به زیبایی و سلامت و … شخص را به سمت خیانت‌می‌کشاند.

دلایل اصلی خیانت
دلایل اصلی خیانت

10 دلیل خیانت زوجین :

هوسبازی :

هوسبازی مخصوصا وقتی پای رابطه ی جنسی به میان می آید، بسیار شایع است.

خیانت‌بهانه‌ای برای پایان رابطه :

فردی که با این هدف دست به خیانت می زند دلش می خواهد همسرش این موضوع را کشف کند و او را ترک کند. یا اینکه خیانت کردن به او شجاعت لازم جهت ترک رابطه را می دهد.

خیانت‌برای انتقام :

برخی از افراد احساس می کنند تنها راه واکنش نشان دادن به خیانت همسرشان این است که خودشان نیز به او خیانت کنند.

فکر می کنند لایق رابطه ای به این خوبی با همسرشان نیستند :

برخی از این افراد ترس از صمیمیت و وابستگی دارند و احساس می کنند همه ی این ها از سرشان زیادی است.

سردی روابط عاطفی و جنسی :

وقتی بین زوج ها روابط محبت آمیز، عاطفی و هیجانی کم می شود و دیگر خبری از احساس شور و عشق اولیه نیست. همچنین زمانی که بین همسران، روابط زناشویی خوبی حاکم نباشد. این احتمال وجود دارد فرد به همسر خود خیانت کند.

 اختلالت روانشناختی :

افرادی که دچار یکسری از اختلالات بالینی هستند بیشتر‌خیانت می‌کنند. مثلا اشخاصی که کنترل‌های هیجانی ندارند یا اینکه دچار ضعف شخصیت هستند.

علل اقتصادی :

وقتی یکی از همسرها در زندگی مشترک، خواسته های مادی‌اش برطرف نمی شود وارد رابطه‌ای می‌شود که نیازهای اقتصادیش فراهم می شود.

اطمینان خاطر از جذابیت برای جنس دیگر :

برخی از افراد در پی نیاز به اطمینان خاطر از اینکه هنوز برای جنس دیگر جذاب و خواستنی هستند به رابطه خارج از ازدواج رو می‌آورند.

هیجان و تنوع :

بعضی مواقع هیچ شکایت یا نارضایتی خاصی در ازدواج وجود ندارد، فقط برخی افراد به دنبال هیجان رابطه خارج از ازدواج هستند. در واقع پنهان کاری و راز موجود در یک رابطه غیرقانونی به جذابیت رابطه خارج از ازدواج می افزاید.

محیط خانوادگی نامطلوب :

از علل دیگر عهدشکنی می توان محیط خانوادگی را مورد بررسی قرار داد که بی وفایی یکی از والدین می تواند باعث بی‌اعتمادی فرزندان شود. تجارب کودکی رفتار بزرگسالی را شکل می‌دهد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن