پزشکیسلامت و تندرستی

ضررورت شست و شوی ملحفه و روبالشی

بدن انسان در هفته حدود 14 گرم ریزش پوست دارد

دلایل ضررورت شست و شوی ملحفه و روبالشی به طور منظم

ملحفه تشک و روبالشی ها یکی از مکان های تجمع موجودات میکروسکوپی (هیره) و انواع میکروب های ناشی از گرد و غبار و آلودگی ها میباشند.

موجوداتی به نام هیره یا مایت ها که فقط زیر میکروسکوپ قابل مشاهده هستند در گرد و غبار خانه وجود دارند. این موجودات میتوانند زمینه ساز بیماری هایی مانند آسم، تب یونجه، مسمومیت غذایی و آنفلوانزا شوند.

این موجودات میکروسکوپی از سلول های مرده پوست انسان تغذیه میکنند، پس محل زندگی اصلی آن ها جایی است که ما میخوابیم. بدن انسان در هفته حدود 14 گرم ریزش پوست دارد .این موجودات موجب افزایش احتمال ابتلا به آلرژی ها و سرماخوردگی میگردند.

یکی از بهترین روش های مقابله با این موجودات باز کردن پنجره ها در اول صبح است. زیرا هرچه محیط بسته باشد و هوای تازه در آن در جریان نباشد امکان پخش فضولات این موجودات در فضا بیشتر میشود.

عرق کردن بدن در طول شب خود یکی از عوامل ایجاد رطوبت است. قارچ ها برای رشد و تکثیر به مکانی تاریک و مرطوب نیاز دارند. یک بالش معمولی که در حدود 1 تا 20 سال عمر داشته باشد محل مناسبی برای رشد 4 تا 17 نوع قارچ است.

روش های مقابله با آلودگی های رخت خواب

هر هفته ملحفه ها و روبالشی های خود را بشویید. بالش ها و تشک ها باید در طول سال حداقل دو بار شسته شوند.

تشک ها و بالش های خود را هفته ای دوبار در معرض هوای آزاد و تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید.

محل خواب خود را مانند نقاط مختلف تخت خواب با جاروبرقی تمیز کنید.

برای خواب یک لباس جداگانه داشته باشید و با لباس بیرون به رخت خواب نروید.

استفاده از لباس های زخیم در هنگام خواب موجب عرق کردن بدن در طول شب خواهد شد. بنابراین از لباس های نازک و نخی در هنگام خواب استفاده نمایید.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن