پزشکیسلامت و تندرستی

تاثیر شیر مادر بر افزایش ضریب هوشی نوزاد

فواید شیردهی برای مادر و کودک

در این مطالب با تاثیر شیر مادر بر افزایش ضریب هوشی نوزاد آشنا خواهید شد.

شیر مادر اولین و سالم ترین تغذیه برای نوزادان است. شیر مادر بهترین و کاملترین غذا در شش ماهه نخست تولد نوزاد به شمار میرود. معمولاً دوران شیردهی تا سن دو سالگی می باشد.

شیر مادر می تواند منجر به مقاومت بدن نوزاد در مقابل سرماخوردگی و آنفلوانزا، افزایش هوش، کاهش عفونت گوش میانی، کاهش خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، کاهش خطر سرطان خون در کودکی، کاهش بیماری قند در نوزادی، کاهش خطر چاقی در آینده و بسیاری از از مشکلات دیگر شود.

تاثیر شیر مادر بر افزایش ضریب هوشی کودک

تحقیقات صورت گرفته اثبات کرده است که افرادی که در دوران نوزادی از شیر مادر تغذیه کرده بودند در دوران بزرگسالی باهوش تر شدند و حتی به ثروت بیشتری دست یافتند. اثبات شد که شیر مادر برای رشد مغز و افزایش هوش کودک بسیار موثر و مهم است.

نوزادانی که در دو سال اولیه عمر خود به مدت طولانی تری از شیر مادر تغذیه کرده باشد در بزرگسالی دارای ضریب هوشی بالاتری خواهد بود. تحقیقات صورت گرفته بر روی ۳۵۰۰ نفر در مدت سی سال نشان داد که افرادی که به حداقل به مدت یک سال از شیر مادر تغذیه کرده بودند ۴ درجه از حد متوسط بالاتر، از ضریب هوشی برخوردار بودند. همچنین میزان تحصیلات آنها و میزان درآمد شان بیشتر از نوزادانی بود که کمتر از یک ماه از شیر مادر خود تغذیه کرده بودند.

تاثیر شیر مادر بر افزایش ضریب هوشی نوزاد

فواید شیر دادن برای مادر 

شیردهی علاوه بر تاثیرات مفید و مثبتی که بر سلامت کودک دارد، برای مادران نیز مفید است. مادرانی که به کودک خود شیر می دهند ۵۰۰ تا ۸۰۰ کیلو کالری بیشتر از مادران غیر شیرده در روز می سوزانند. این امر منجر به کاهش وزن و لاغری مادر در دوران شیردهی می گردد.

مادرانی که به کودکان خود شیر می‌دهند کمتر دچار پوکی استخوان در آینده می شوند، زیرا در شیردهی برای تامین کلسیم از منابع کلسیم استخوانی استفاده میشود. این تخریب و ساخت مجدد استخوان ها باعث تقویت استخوان و افزایش مقاومت آن نسبت به پوکی استخوان در آینده خواهد شد.

شیردهی به نوزادان خطر ابتلا به سرطان رحم را تا حدود یک سوم کاهش می دهد و موجب برگشت سریع رحم به حالت قبل از زایمان می شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن