روانشناسی

آیا بلند حرف زدن با خود بیماری روانی است ؟

حرف زدن با خود

حتما شما نیز دیده اید، افراد بزرگسالی که با خود حرف می زنند و با فرد خیالی خود مشاجره می کنند، اما با دیدن این گونه افراد نخستین سوالی که به ذهنتان خطور می کند این است که آیا این فرد مشکی روانی دارد یا خیر؟

آیا بلند حرف‌زدن با خود اختلال روانی است ؟

بسیاری افراد، حرف زدن با خود را در بین میانسالان شایع می دانند، زیرا بار مسوولیت آنان در جامعه به دلیل تشکیل خانواده بیشتر است و به دلایل ژنتیکی و فرهنگی قادر به بیان مشکلات‌شان نیستند و به ناچار مشغله‌‌های ذهنی خودشان را در حرف زدن با خود، به زبان می آورند.

بسیاری از ما، چنین رفتارهایی راخصوصاً در صورت تکرار زیاد منفی دانسته و آن را به عنوان نشانه‌ی بیماری تلقی می‌کنیم. اما نکته جالب توجه این است که بلند صحبت کردن و حتی صدا زدن نام خود نشان از توان بالای قوای شناختی مغز دارد نه بیماری روانی.
حرف زدن بلند با خود، ابزاری است که ما به وسیله‌ی آن، می‌توانیم توجه و تمرکز خود را به مدت طولانی‌تری، روی یک موضوع مشخص حفظ کنیم. بنابراین، اگر عادت دارید با خودتان بلند بلند صحبت کنید یا دائم درون مغزتان گفت و شنودی بر پاست نگران نشوید. شما جز سالم ترین افراد دسته بندی می شوید. چراکه خود کنترلی بیشتری و مغزی فعال تر دارید.

آیا بلند حرف‌زدن با خود اختلال روانی است ؟
آیا بلند حرف‌زدن با خود اختلال روانی است ؟

فواید حرف زدن با خود :

1. وقتی با خودتان صحبت می کنید، مکانیسم های حسی‌تان فعال می شود. که باعث تحریک حافظه شما می‌شود.

2. زمانی که با خودتان بلند صحبت می کنید، روی وظیفه تان متمرکز می شوید و همین موضوع به شما کمک می‌کند به سرعت، آن چیز را بشناسید و تشخیص دهید. که به تمرکز حواس تان کمک می کند.

3. افرادی که هنگام جستجو برای یافتن چیزی مرتبا نام آن را با خود تکرار می کنند بسیار سریع تر از آنهایی که در سکوت این کار را می‌کنند. مانند این است که صحبت کردن با خودتان به مغزتان کمک می کند تا با بازدهی بیشتری کار کند.

4. صحبت کردن با خود به شما کمک می کند خودتان را برای زمان های سخت و دشوار زندگی مانند گفتگو با یک دوست، همکار یا رییس آماده کنید.

5. صحبت کردن با خودتان کمک می کند به اهداف تان نظم و ترتیب ببخشید و تعهدات و وظایف تان را نیز اولویت بندی کنید که این کار سبب کاهش استرس شما می‌شود.

فواید بلند حرف زدن با خود
فواید بلند حرف زدن با خود

در نتیجه در می‌یابیم که حرف زدن با خود بیماری نیست و اغلب افراد این تجربه را در طول عمر خود حتی برای یک بار دارند. جالب است بدانید، افرادی که با خودشان صحبت می‌کنند عموما از سایرین باهوش ترند. به طور معمول بروز رفتار حرف زدن با خود در بین افراد رقابت جو و سبقت جو در مقایسه با دیگران بیشتر است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن