اخباراخبار داغ

شروع فاز سوم کنترل کرونا / «سالمندان» و «بیماران خاص» غربالگری می شوند

در فاز سوم کنترل و مدیریت کرونا مهم است

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: در فاز سوم کنترل و مدیریت کرونا برای ما مهم است افرادی را که بیشتر در معرض خطر قرار دارند، زودتر شناسایی کرده و مورد مراقبت قرار دهیم و اجازه ندهیم که این افراد به فرم‌های شدید بیماری کووید-۱۹مبتلا شوند.

چرا آمار ابتلا به کرونا صعودی شده است؟

وی درباره دلایل صعودی بودن آمار مبتلایان به کرونا طی روزهای اخیر، افزود: باید توجه داشت که تمام دنیا و تقریبا در ۲۱۳ کشور و منطقه بروز این بیماری را گزارش کردند و گرفتار کرونا هستند. زمانیکه این بیماری آغاز شد، شاید کسی تصور نمی‌کرد که در یک بازه زمانی چهار تا پنج ماهه بیش از ۶.۵ میلیون مبتلا داشته باشد و بیش از ۴۰۰ هزار نفر جان‌شان را از دست بدهند. هنوز هم نمی‌توان پیش‌بینی کرد که آینده این بیماری چه خواهد شد.

دکتر محمد مهدی گویا ادامه داد: وقتی که همه‌گیری در کشور ما آغاز و موارد اولیه بیماری مشاهده شد، بلافاصله کاری که کردیم این بود که ببینیم چطور می‌توانیم در برابر این بیماری دفاع خوبی داشته باشیم. منظور از دفاع خوب این بود که بتوانیم بیماران را زودتر شناسایی کنیم، زودتر درمان کنیم و اجازه ندهیم که بیماران بیماری‌شان را به دیگران منتقل کنند. به سرعت همه این اتفاقات رخ داد و ما یک دفاع جانانه کردیم. به طوری که همکاران پزشک و پرستار ما با زحمات شبانه روزی‌شان جان‌شان را کف دست گرفتند و دفاع کردند.

در صورت نیاز باید در بازگشایی‌ها تجدیدنظر کنیم

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه در بازگشایی‌ها باید با احتیاط زیادی پیش رفت و باید سعی کنیم به گونه‌ای اقدام کنیم که به عقب بازنگردیم، تاکید کرد: بازگشایی‌ها باید به تدریج و زیر ذربین و با همکاری همه سازمان‌ها باشد و به محض اینکه مشاهده کردیم که موارد در حال افزایش است، بلافاصله روش‌مان را تغییر دهیم. بازگشایی این نیست که امروز مدارس باز شود و شاهد افزایش موارد بیماری باشیم، باز هم تاکید کنیم که مدارس تعطیل نشوند و باز شوند. به عنوان مثال کره جنوبی زمانیکه اولین علائم را مشاهده کردند وقتی دیدند مدارس منجر به افزایش موارد بیماری می‌شود، مجددا به عقب بازگشتند. معنی فاصله‌گذاری اجتماعی همین است. من فکر می‌کنم اگر لازم باشد، ما هم باید در تصمیمات‌مان تجدید نظر کرده و تصمیمات جدید بگیریم.

وضعیت کرونا در پاییز قابل پیش بینی نیست، اما…

دکتر محمد مهدی گویا درباره وضعیت کرونا در پاییز، گفت: اصلا دوست ندارم که در این زمینه پیش‌بینی کنم و فکر می‌کنم که پیش‌بینی کردن، موجب گمراهی ما می‌شود. اگر بگوییم وضعیت در پاییز خوب می‌شود، نمی‌دانیم. اگر بگوییم وضعیت بدتر می‌شود، باز هم نمی‌دانیم، اما ما باید احتیاط های لازم را انجام دهیم. در عین حال به هیچ عنوان نباید انتظار داشت که ظرف یک مدت کوتاه و در چند ماه آینده آن هم در سطح تمام مردم کره خاکی به واکسن دسترسی داشته باشیم. از طرفی داروی قطعی هم تاکنون برای کرونا نداریم.

وی تاکید کرد: پروتکل‌هایی که تدوین شده و برای بازگشایی دانشگاه‌ها و برگزاری امتحانات نوشته شده، با تلاش تهیه شدند و امیدوارم مطابق آن‌ها عمل شود. در این صورت شانس اینکه یک دانش آموز یا یک دانشجو به کرونا مبتلا شود، به حداقل می‌رسد.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن