اخباراخبار داغ

علت افزایش دوباره مبتلایان/آخرین وضعیت مناطق سفید و قرمز کرونا

دکتر کیانوش جهانپور درباره آخرین وضعیت مناطق قرمز، زرد، سفید و سبز کرونایی در کشور، گفت: تعریف هر یک از این مناطق بر اساس تعداد موارد مرگ‌ و میر و ابتلای جدید ظرف هفته قبل است که بر این اساس رنگ‌های قرمز، زرد، سفید و سبز را تقسیم بندی می‌کنیم که عمدتا با هدف آگاهی بخشی، هشدار یا اطلاع رسانی درباره وضعیت مناطق است؛ هم برای اهالی و هم برای کسانی که قصد تردد دارند.

علت افزایش دوباره موارد ابتلا به کرونا در ایران

در کشور ما از آنجایی که این اتفاق نیفتاد و حتی به سمت بیماریابی فعال‌تر رفتیم، به ظاهر در اعداد افزایش موارد ابتلای جدید را در دو سه هفته اخیر و بعد از بازگشایی‌ها می‌بینیم، اما این به هیچ وجه به معنای شیوع بیشتر بیماری نیست.

صرفا ممکن است موارد شناسایی شده امروز، بیش از روزها و هفته‌های بعد بوده باشد. در موارد بستری هم چنین تغییری نیست. در اوایل فروردین ماه ممکن بود ۹۰ درصد موارد مبتلایی که شناسایی می‌شد، در بیمارستان‌ها بستری می‌شدند، اما امروز ۱۵ و تا۲۰ درصد مبتلایان بستری می‌شوند. ‌ وقتی تعداد را مقایسه می‌کنیم می‌بینیم که شاید دو تا سه هزار بیماری که در فروردین ماه شناسایی می‌شد، در بیمارستان‌ها بستری بودند، اما امروز ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر است. بنابراین موارد شناسایی شده‌ای که در بیمارستان‌ها بستری شدند یا از بیمارستان‌ها نمونه ارسال می‌شود، شاید به یک پنجم روزهای اوج بیماری رسیده است.

تنها یک نقطه سبز کرونا در کشور

وی با بیان اینکه منطقه سبز به معنای منطقه بی‌خطر است و تقریبا به جز شهرستان و جزیره ابوموسی، هیچ نقطه سبزی در کشور وجود ندارد، گفت: در عین حال بقیه مناطق عمدتا شهرستان‌های سفید هستند که وضعیت سفید به معنای کم خطر بودن است، نه بی خطر بودن. باید توجه کرد که این وضعیت شکننده نیز هست و ممکن است خیلی راحت با موارد جدید ابتلا یک منطقه سفید، در هفته بعد در وضعیت زرد قرار بگیرد و یا از وضعیت زرد به وضعیت قرمز بدل شود.

اغلب مناطق استان‌ها در وضعیت سفید

اعلام شهرستان‌های قرمز

جهانپور با بیان اینکه مناطق در اغلب استان‌ها عمدتا در وضعیت سفید قرار دارند، ادامه داد: مناطقی هم در وضعیت زرد قرار دارند که خطر در آن ها متوسط ارزیابی می‌شود. البته در برخی مناطق کشور، به خصوص در استان خوزستان، هرمزگان، کرمانشاه، کردستان، بوشهر، جنوب کرمان و جنوب استان سیستان و بلوچستان و تا حدی برخی مناطق در استان های آذربایجان غربی و شرقی شهرستان‌های قرمز را بیشتر می‌بینیم که امیدواریم با روندی که وجود دارد، در هفته‌های آتی تعداد این مناطق کاهش پیدا کرده و این مناطق به سمت وضعیت زرد و مناطق زرد نیز به سمت وضعیت سفید سوق پیدا کنند.

وضعیت زرد در پایتخت

جهانپور درباره وضعیت پایتخت نیز گفت: به طور کلی وضعیت استان تهران به این صورت است که هم مناطق سفید و هم‌ مناطق زرد در تهران وجود دارد، اما در کل در تهران با توجه به نوسانی که روند ابتلا دارد، اگر بخواهیم یک ارزیابی کلی استانی داشته باشیم، وضعیت زرد را برایش قلمداد می‌کنیم.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن