روانشناسیسلامت و تندرستی

کابوس چیست؟

درمورد کابوس‌ها بیشتر بدانیم

کابوس چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در طول روز احساس خستگی کنید؛ با اینکه خواب کافی داشته اید، ولی علت ضعف و خستگی خودتان را نمی‌دانید. خب واضح است که کیفیت خواب با انرژی و سلامتی بدن رابطه مستقیمی دارد. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که شب‌ها با کابوس دیدن خواب ناآرامی دارید، خوشبختانه راه‌هایی وجود دارد که ما میتوانیم برای دست یافتن به خوابی آرام و بی دغدغه آن‌ها را امتحان کنید.

 چه چیزی باعث کابوس دیدن می‌شود؟

۱. استرس و ضربه‌ی روحی:

برای افراد مبتلا به افسردگی، اضطراب و دیگر شرایط روحی روانی، کابوس دیدن تجربه رایج تری است.

کابوس چیست؟

۲. مصرف دارو:

بعضی از داروها روی الگوی خواب تاثیر می‌گذارند که ممکن است باعث کابوس شوند. برای مثال بعضی از داروهای ضد انعقادی که در درمان صرع استفاده می‌شوند، می‌توانند باعث ایجاد رویاهای خاصی در ما شوند.

۳. شرایط سلامتی شما:

میگرن، سندرم پاهای بی قرار و آپنه خواب که یک اختلال خواب است و همراه با وقفه در تنفس یا دوره‌های تنفس است که عمق آن در طول خواب مشخص می‌شود، همه می‌توانند باعث ایجاد رویاهای بد و در نتیجه تغییرات در چرخه‌ی خواب شوند.

کابوس چیست؟

آیا دیدن کابوس برای سلامتی مضر است؟

اگر تعداد دفعات کابوس‌ها زیاد شود می‌تواند با عنوان اختلال کابوس شناخته شوند و خوشبختانه اختلال کابوس بسیار نادر است. شکی نیست که تکرار و ماهیت مزاحم آنها باعث خستگی می‌شود، خستگی هم می‌تواند در عملکرد، زندگی خانوادگی و اجتماعی فرد تأثیر بگذارد؛ اما از طرفی دیگر مدیر مرکز خواب دانشگاه پیتسبورگ در سال 2017 گفته است که کابوس‌ها می‌توانند به‌عنوان یک راه رهایی از اضطراب عمل کنند و در حقیقت آن‌ها واکنش‌های طبیعی به استرس‌های بدن هستند.  بیش از 20 درصد از زنانی که قربانی تجاوز جنسی یا جسمی شده‌اند، سه ماه بعد از این اتفاق کابوس‌های وحشتناکی را تجربه کرده‌اند. همچنین بازماندگان تصادفات جدی در اتومبیل و موتورسیکلت نیز ماه‌ها بعد دچار کابوس می‌شدند.

مسائل روحی و روانی مربوط به تغییراتی در زندگی مانند طلاق و جدایی، از دست دادن عزیزان، مشکلات اقتصادی و نگرانی‌های شغلی می‌تواند منجر به دیدن کابوس شود.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن