اخباراخبار داغ

آغاز تابستان ۹۹ با خورشیدگرفتگی جزئی/گرفت “ماه” ۱۵ روز پس از تنها کسوف قابل مشاهده سال در کشور

همزمان با آغاز فصل تابستان و در روز اول تیر آسمان ایران شاهد خورشید گرفتگی است که از ایران به صورت جزئی دیده می‌شود و به گفته دبیر انجمن نجوم آماتوری ایران بیشترین درصد گرفت خورشید در چابهار و دریای عمان رخ خواهد داد که به ترتیب ۹۸ و ۹۹ درصد از سطح خورشید توسط ماه پوشانده خواهد شد.

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: پس از خور گرفت حلقوی بامداد ۵ دی‌ماه سال ۱۳۹۸، مجددا زمین در سایه ماه قرار می‌گیرد

و مهر تابان با نقابی بر چهره در کشورمان به صورت “جزیی” دیده‌ می‌شود؛ بنابراین تا چند روز دیگر در اولین روز از فصل گرما و در همان روز ابتدایی تابستان امسال، خورشید گرفتگی رخ خواهد داد که رصدگران کشور این واقعه را به صورت “جزیی” مشاهده خواهند کرد.

وی افزود: کسوف روز اول تیر ماه که باز هم از نوع “حلقوی” است، همانند کسوف اوایل زمستان سال ۱۳۹۸، در برخی کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس حلقوی خواهد بود و این بار هم تا جنوب شرق آسیا ادامه خواهد داشت.

مناطق تحت پوشش خورشید گرفتگی

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به مناطق تحت پوشش پدیده خورشید گرفتگـی اول تیر، با تاکید بر اینکه بیشترین درصد خورشیدگی در شرقی‌ترین منطقه چابهار در “پسابندر” مشاهده می‌شود، یادآور شد:

در این گرفت، در تهران حدود ۴۸ درصد سطح خورشید توسط ماه پوشانده می‌شود و این میزان در جنوبی‌ شرقی‌ترین نقاط که بیشترین درصد گرفت را در کشور دارد، به ۹۸ درصد می‌رسد

و این میزان در آب‌های سرزمینی کشور در دریای عمان به عدد ۹۹ درصد نزدیک می‌شود. این در حالی است که در غربی‌ترین نقاط شمال غرب ایران پوشش خورشید حدود ۳۰ درصد است.

آغاز و پایان خورشیدگرفتگی اول تیر در ایران

عتیقی اضافه کرد: این خورشیدگرفتگی در تهران در ساعت ۹ و ۴ دقیقه صبح روز یکشنبه اول تیرماه قابل مشاهده خواهد بود

و تا ساعت ۱۱ و ۳۸ دقیقه صبح این روز ادامه دارد. حداکثر گرفت در تهران در ساعت ۱۰ و ۱۶ دقیقه است.

زمان‌های آغاز و پایان گرفت خورشید در چند مرکز استان (در اطراف و مرکز کشور) از بیشترین به کمترین زمان گرفت به این شرح است:

نام استان شهر زمان آغاز خورگرفت زمان پایان خورگرفت
تهران تهران ۹:۴ ۱۱:۳۸
سیستان‌وبلوچستان زاهدان ۸:۵۶ ۱۲:۱
هرمزگان بندرعباس ۸:۴۸ ۱۱:۴۶
خوزستان اهواز ۸:۵۳ ۱۱:۲۹
کردستان سنندج ۹:۲ ۱۱:۲۷
آذربایجان غربی ارومیه ۹:۸ ۱۱:۲۳
مازندران ساری ۹:۷ ۱۱:۴۲
خراسان رضوی مشهد ۹:۱۰ ۱۱:۵۹
اصفهان اصفهان ۸:۵۷ ۱۱:۳۷

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن